Ak sa opäť chystáte obohatiť svoj šatník, kabelka je vždy dobrou investíciou. V móde nepodlieha tak veľkým zmenám ako oblečenie či topánky, a preto kúsok, ktorý jedného dňa vyjde z módy, môžete nechať oddýchnuť, kým opäť nenadíde čas jeho slávy. Typickým príkladom módnej klasiky sú kožené kabelky. Avšak dovtedy, kým svoju milovanú spoločníčku opäť vytiahnete zo zabudnutia, je priam žiaduce zachovať jej vzhľad v čo najlepšej forme. V tom vám pomôžu jednoduché tipy ako sa o ňu postarať.
Ako sa postarať o farebnú kožu?
Pri predstave koženej kabelky si väčšina z nás zhmotní jej čierny či hnedý povrch, typický pre tento materiál. Dizajnéri však tasia zbrane aj s farebne ladenými kúskami, ktoré treba chrániť najmä pred slnečným žiarením. Na slnku a takisto pri prehnanom čistení, farba extrémne ľahko vybledne či schádza. Preto i ukladanie kabelky blízko okna, kam každý deň dosahujú slnečné lúče, či jej časté čistenie obyčajným vlhkým obrúskom vyžaduje obrovskú obozretnosť.
Vzorovaná kožená kabelka
Kabelka z kože, ktorá vďaka prešívaniu nesie určitý vzor, je síce odolnejšia ako jednoduchá kožená kabelka, no na druhej strane viac podlieha farebnej zmene. Nielen kožená ale každá kabelka, ktorú vlastníte, by mala byť uložená vo vrecúšku, kam sa nedostane prach. Riešením, môžu byť aj obliečky od vankúša, kam svoje milované kabelky osobitne uložíte.
Najväčší problém kože
Praskanie! Tak ako ľudskú kožu, aj tú materiálovú dokáže potrápiť suchosť. Hneď ako kožená kabelka „vysýcha“, objavujú sa malé trhliny a praskliny, čo pôsobí ošúchaným až zostarnutým dojmom. V obchodoch sú však bežne dostupné ochranné krémy či spreje na kožené materiály, ktoré od prvého dňa od kúpy kabelky dokážu urobiť obrovskú službu. Keď sa raz kabelka poškodí, nikdy ju na 100% neopravíte. Prevencia v podobe ochranných prostriedkov vám tak zachráni nejednu koženú vec.