Sugesciu sme spomínali už niekoľkokrát. Naposledy ste sa mohli zoznámiť so silou autosugescie. Ak ste si ju už precvičili, prejdeme na ďalší level a to ovplyvňovanie druhých.
Tento článok nie je vhodný pre citlivé povahy. Ak máte morálne predsudky, ďalej nečítajte, môžete sa dozvedieť veci, ktoré ste v žiadnom prípade vedieť nechceli. Možno Vás dokonca pobúria. Je to na vaše riziko.
Čítate zanietene ďalej? Ak hej, tak som Vás práve celkom jednoducho zmanipulovala. Napísala som, že čítať ďalej je riziko, je to nebezpečné a vás to zaujalo.
Strach a nebezpečenstvo sú šikovnými nástrojmi. Netreba to s nimi preháňať, ale ak ich využijete s mierou, ľudí zaujmete. Pokojne aj vo svojich článkoch na blogu.
Slaná polievka
Povedzme, že sedíte na obede s priateľmi a objednáte si polievku. Je chutná, avšak vy začnete tvrdohlavo tvrdiť, že je presolená. Ak to zahráte presvedčivo, aj ostatní začnú cítiť presolenú chuť. Nemôžete nikomu nechať dôvod na pochybnosti, lebo v ten moment ste prehrali.
Podobne môžete tvrdiť aj o mlieku, že chutí kyslo alebo o džúse, ktorý chutí pokazene. Tvárte sa kyslo a znechutene. Za váš výkon by vás mali minimálne nominovať na Oscara.
Avšak! Dávajte si pozor, aby vaše tvrdenie neprekročilo hranice reality. Môžete ľuďom tvrdiť, že v kuchyni vám behá myš, ale akonáhle sa im budete snažiť vysvetliť, že máte v obývačke jednorožca, pošlú vás kadeľahšie. Prevažne na odvykaciu kúru. Toto nie je Alica v krajine zázrakov.
Tajomstvo
- Chcete vedieť tajomstvo?
- Poviem vám o sebe niečo veľmi osobné.
- Poviem vám niečo, čo som ešte nikdy nikomu nepovedala.
- Musíte mi sľúbiť, že to nikomu na svete nepoviete.
- Udržíte tajomstvo?
- Musíme sa vážne porozprávať.
To je niekoľko viet, ktoré vám na začiatku konverzácie zabezpečia plnú pozornosť druhej osoby. Povedzme, že vám váš partner povie: „Musíme sa vážne porozprávať.“ Mozog vám vygeneruje najhoršie scenáre a úpenlivo lipnete na každom partnerovom slove.
Rovnako je prirodzené, že máme radi tajomstvá. Tie nehovoríme len tak každému, ale vybraným osobám. Dávajú do vzťahu dôveru a zvyšujú jeho úroveň. Preto, aj keď máte plný stôl ľudí a potrebujete zaujať iba jedného, tajomné: „Viete udržať tajomstvo?“ vám zabezpečí plnú pozornosť.
Buď – alebo
Dve magické slová, ktoré pomôžu ľuďom rozhodnúť sa presne tak, ako chcete vy.
Chceš paradajkovú polievku alebo slepačiu? Takáto veta dá druhej osobe na výber, avšak nie z obrovského množstva možností. Ak sa spýtate: „Akú chceš polievku?“ Odpoveď bude pravdepodobne neviem alebo možnosť, ktorú nechcete vy.
Buď – alebo znižuje vaše šance na odmietnutie. Správne premyslenou otázkou dosiahnete, čo chcete.
Manipulatívne sugestívne techniky aplikujte vždy s mierou. Dobre si to rozmyslite, ak vám na to prídu, nebude to mať peknú dohru.
- Barbora Šimašková
- Autor www.intravitam.eu