Šport prináša neskutočné množstvo energie a emócií, z ktorých čerpajú generácie mladých športovcov po celom svete. Vybrali sme pre vás príbehy niekoľkých inšpiratívnych osobností športovej histórie, ktoré sa stali legendami napriek tomu, že osud im nie vždy prial.
Michael Jordan – legenda, ktorú na strednej škole zaznávali
„Počas svojej kariéry som viac ako 9000-krát minul kôš a prehral som takmer 300 zápasov. Môj tím mi mnohokrát s dôverou zveril úlohu posledným hodom rozhodnúť zápas – a ja som 26-krát zlyhal. Opakovane. A práve preto som sa neskôr stal úspešným.“
Citát Michaela Jordana, jednej z najväčších legiend športovej histórie, dokonale ilustruje cestu basketbalového kráľa a bojovníka až na vrchol.
Air Jordan sa nikdy nevzdal, dokonca ani vtedy, keď ho vyradili zo stredoškolského tímu – údajne mu chýbala výška a zručnosti pre vrcholový basketbal. MJ sa riadil heslom „neúspech možno akceptovať, no nepokúsiť sa o úspech – to sa akceptovať nedá“, ktoré mu pomohlo k nekonečnej sláve a úspechmi ovenčenej kariére.
Wilma Rudolph – nemala chodiť, napriek tomu si vybehala zlato z olympiády
Wilma Rudolph sa narodila v roku 1940 v Saint Bethleheme v americkom štáte Tennessee. Ako malej jej diagnostikovali detskú obrnu (prekonala tiež zápal pľúc či šarlach) a podľa lekárov nemala nikdy chodiť.
Dlhú dobu to aj platilo, veď Wilma sa postavila na svoje nohy bez pomoci až ako 12-ročná. No už o štyri roky neskôr štartovala na olympijských hrách v Melbourne, kde získala bronz ako členka štafety na 4×100 metrov. O ďalšie štyri roky jej neunikla nominácia na OH do Ríma, kde pridala ďalšie pozoruhodné úspechy.
Zvíťazila v šprinte na 100 i 200 metrov a opäť sa jej darilo v štafetových pretekoch na 4×100 m, kde získala zlato. Živé prenosy z olympiády spravili z mladučkej Američanky, ktorá mala 21 súrodencov, globálnu hviezdu. Okrem športu sa angažovala aj v procese zrovnoprávnenia žien a atlétov čiernej pleti.
Pete Sampras – víťaz najemotívnejšieho zápasu tenisovej histórie?
Pete Sampras bol jedným z najdominantnejších, najkomplexnejších a najúspešnejších hráčov, akých tenisový svet poznal. Na svojom konte má fantastické športové výsledky a 15 grandslamových titulov, my však upriamime pozornosť na (z jeho pohľadu) neúspešný Australian Open 1995 – turnaj, kde Pete okrem súperov zdolával aj obrovský smútok v duši.
Pár týždňov pred podujatím sa totiž dozvedel, že jeho tréner a priateľ Tim Gullikson má nádor na mozgu. S týmto faktom vstupoval Pistol Pete aj do pamätného štvrťfinále proti svojmu dlhoročnému kamarátovi Jimovi Courierovi. Skvelý zápas musel rozhodnúť piaty set, v ktorom sa Pete emočne zlomil a niekoľkokrát sa rozplakal priamo na kurte.
Za obrovskej podpory fanúšikov Sampras dotiahol azda najemotívnejší zápas tenisovej histórie do víťazného konca. Tréner Gullikson, žiaľ, ten svoj zápas prehral – nezdolateľnému súperovi podľahol v roku 1996…
Michael Phelps – šampión, ktorého nezastavila ani ADHD
Michael Phelps je považovaný za najväčšieho olympionika všetkých čias. Všetci si mysleli, že žiaden plavec nedokáže získať 8 olympijských medailí počas jedinej olympiády. Fenomenálny plavec, držiteľ 28 cenných kovov z olympiád, postavil tieto predpoklady na hlavu v roku 2004, keď v Aténach získal 6x zlato a 2x bronz, a takisto aj v roku 2008 na OH v Pekingu, kde zaknihoval fantastických 8 zlatých medailí.
Málokto však vie, že Phelps ako dieťa trpel chorobou ADHD, ktorá sa vo všeobecnosti označuje ako porucha pozornosti a aktivity. Je pritom paradoxné, že niektorí ľudia s ADHD sa dokážu neuveriteľne intenzívne zamerať na obľúbenú činnosť – a práve toto dokázal Michael Phelps dokonale využiť.
Nasmeroval svoju energiu (napríklad aj pomocou metódy vizualizácie úspechu) tak, že niekoľko rokov opakovane zdolával najsilnejších a najdisciplinovanejších plavcov na svete. Aj vďaka tomu sa stal inšpiráciou pre všetkých ľudí, ktorí trpia duševnou poruchou alebo iným zdravotným postihnutím.