Pre priblíženie myšlienok Stephena Coveyho prikladáme pre čitateľov magazínu špeciálny výber z jeho knihy „7 návykov skutočne efektívnych ľudí:
Stephen Covey uvádza postup rozvoja človeka znázornený na uvedenom obrázku. Malé dieťa je závislé na svojich rodičoch a ďalších ľuďoch – psychicky, citovo, finančne a fyzicky. Postupne človek dospieva, vyvíja sa a niektorí jedinci sa stávajú nezávislí. Neznamená to, že sú to individualisti bez citových väzieb a vzťahov k iným ľuďom. Sú to silní ľudia, ktorí si osvojili prvé tri návyky:
1: Proaktivitu – nenechať sa unášať vonkajšími okolnosťami ako list vo vetre, ale meniť veci, na ktoré máme vplyv a netrápiť sa nad vecami, na ktoré dosah nemáme. Tak, ako to povedal sv. František z Assisi: „Bože, daj mi odvahu, aby som zmenil veci, ktoré zmeniť môžem a mám, pokoj, aby som prijal veci, ktoré zmeniť nemôžem a daj mi aj múdrosť, aby som to všetko rozoznal“.
2 : Začínanie všetkého s myšlienkou na koniec – to je základný zákon projektovania a úspešného života vôbec. Všetko dôležité, čo robíme, musí mať nejaký cieľ a tento cieľ by mal byť v súlade s našimi princípmi a životnými hodnotami.
3: Dávanie prednosti dôležitým veciam – riadiť svoj čas znamená riadiť svoj život. Musíme odlišovať veci dôležité a nedôležité a veci súrne a menej súrne. Dobrý manažér sa venuje veciam dôležitým, t. j. plánuje, predchádza problémom, čím pracuje pre budúcnosť. Až po dosiahnutí tohto štádia možno prejsť k ďalším trom návykom:
4: Myslite a konajte spôsobom „výhra – výhra“ – toto je základ riešenia problémov v tímoch a vo firmách s rozvinutou firemnou kultúrou. Len takýmto konaním sa buduje dôvera, spolupatričnosť a tímový duch.
5: Najskôr sa snažte pochopiť – ak chceme dosahovať riešenie typu „výhra – výhra“, musíme pochopiť druhú stranu. Nie podľa nášho uhla pohľadu, nášho scenára, ale podľa optiky nášho partnera.
6: Vytvárajte synergiu – synergia, čiže celok je viac než len suma jeho častí. Synergia urýchľuje, zjednocuje a uvoľňuje tie najväčšie sily, ktoré sú v ľuďoch. Synergia je všadeprítomná v prírode – ak dáte dokopy dva kusy dreva, znesú oveľa väčšiu záťaž než znesie každý z nich sám. Aj samotný spôsob ako muž a žena privádzajú dieťa na svet je synergický. Podstata synergie je vážiť si rozdiely – uznávať ich, spoliehať sa na ich silné stránky a vyvažovať slabé. Celý rodinný život je synergia. Spájanie rôznych ľudí, názorov, myšlienok, konceptov s cieľom dosiahnuť výstup celku, ktorý bude niekoľko násobne vyšší ako súčet vstupov jeho jednotlivých prvkov. Toto je hlavný motív tímovej práce, ku ktorej nejestvuje ľahšia cesta ako je tento postup zmeny a sebazdokonaľovania každého zvnútra. Najskôr musíme zmeniť seba, až potom môžeme skutočne a natrvalo zmeniť naše okolie a firmu.
7: Zlepšujte – brúste pílu. Základom zlepšovania je nespokojnosť so súčasným stavom, boj proti zotrvačnosti. Nejde len o zlepšovanie procesov, ale aj schopností ľudí, komunikácie, vzťahov, spôsobov riešenie problémov. Zlepšovať a meniť zabehaný systém treba práve vtedy, keď máme pocit, že všetko funguje perfektne a nič meniť netreba. Sebauspokojenie a neochota k zmene sú zárodkom degenerácie a rozkladu.
Autor : Evka
(spracované podľa: www.ipaslovakia.sk)