Ak je súčasťou vašej práce vytváranie niečoho nového, napríklad písanie, programovanie, grafický dizajn, určite viete, že kreatívnosť je to najdôležitejšie, čo máte. Určite poznáte ten pocit, keď žiadne nápady neprichádzajú a vôbec vám to nejde.
V tomto článku si ukážeme niekoľko spôsobov, ako môžete svoju tvorivosť rozbehnúť, zlepšiť a pravidelne využívať.
1. Rozvíjajte svoju kreativitu každý deň
Aj keby to mala byť len chvíľka, napríklad pol hodina, každý deň si stanovte, že si budete rozvíjať svoju kreativitu. Ak napríklad píšete články, každý deň si dajte pol hodinku a píšte toľko, koľko stihnete.
Aj keby vám to v ten deň vôbec nešlo, napriek tomu si tú polhodinku odseďte a urobte čo je vo vašich silách. Pravidelnosťou začnete svoju kreativitu trénovať. Čím ďalej, tým vám to pôjde ľahšie.
2. Dajte si na pozadie nejakú dobrú hudbu
Ak je vaša kreatívnosť podporená hudbou alebo sa potrebujete “odrezať“ od okolitého sveta, zvoľte hudbu, ktorá váš naštartuje, ale zároveň vás nebude rozptyľovať. Ideálne sú skladby bez spievania.
Pustite si nejaký hudobný podmaz, ktorý je energický a ktorý vám bude pomáhať. Rovnako môžete skúsiť pustiť si do pozadia nejaké prírodné zvuky, ako napríklad šum lesa alebo bubnovanie dažďa.
3. Využite svoje biologické hodiny
Počas dňa naša energia stúpa a klesá. Väčšinou je najväčšia energia ráno, potom k obedu klesá, poobede je najnižšia, a potom k večeru začne opäť stúpať. Každý to však môže mať trošku inak. Zistite, kedy je vaša energia zvyčajne v najvyššom bode a vyhraďte si tento čas dňa na vašu tvorivú prácu.
4. Odrežte sa od všetkých rozptýlení
Počas vašej tvorivej práce by vás nemal vyrušovať telefón, žiadne iné notifikácie napríklad e-mail na počítači ani by vás nikto nemal vyrušovať pri vašom pracovnom stole. Nielenže to otvorí cestu ku kreativite, ale podstatne to zvýši aj vašu produktivitu.
Odstráňte teda všetky možné rozptýlenia do najväčšej možnej miery. Povedzte svojim kolegom alebo blízkym, že v tom a v tom čase vás nemajú vyrušovať a vypnite si telefón.
5. Skúšajte rôzne perspektívy
Najlepším spôsobom, ako sa pri tvorivej práci môžete zlepšovať a učiť, je skúšať cvične napodobňovať štýl iným ľudí. Ak máte nejakého svojho obľúbeného spisovateľa, skúste napodobniť jeho štýl a napísať nejakú krátku poviedku, akoby ju písal on.
Keď robíte grafický dizajn, tak skúste vytvoriť nejaký štýl, ako vyzerá vaša obľúbená webstránka. Takýmto spôsobom budete získavať perspektívu iných profesionálov z vašej oblasti. Skúste si tiež zmeniť perspektívu učením sa nových vecí napríklad v online kurze.
6. Začnite tvoriť aj v skupinách
Podobne ako pri predchádzajúcom bode, keď si dohodnete s niekým iným alebo s viacerými ľuďmi, že budete tvoriť jednu vec spoločne, opäť sa od nich môžete učiť, môžete získať ich perspektívu, oni vám môžu dať dobrú spätnú väzbu a takýmto spôsobom môže vaša kreativita opäť podrásť.
7. Požiadajte o spätnú väzbu neznámeho človeka
Ak môžete vašu tvorivú prácu ukázať niekomu neznámemu napríklad v náhodnej kaviarni, keď budete čakať na kávu. Dostanete veľmi odlišný typ spätnej väzby, ako od svojich známych, kolegov alebo stálych zákazníkov. Neznámi ľudia totiž nemajú k vám vytvorený žiadny vzťah a zároveň sa o vašu tvorbu nezaujímajú a ani ju nepoznajú.
Preto, ak majú možnosť ju narýchlo zhodnotiť, môžete získať veľmi zaujímavý pohľad, na základe ktorého sa môžete v budúcnosti zlepšovať.