Vysoký nárast exportu zaznamenali minulý rok malé a stredné podniky. Ich obrat z exportu tak tvorí vyše 40 % z celkového obratu.
Aj s tým súvisí narastajúci záujem o exportné financovanie – celkový objem exportného faktoringu minulý rok skokovo narástol o 29 % v porovnaní s rokom 2012 a dosiahol hodnoty 416 miliónov eur.
Ak by ale malí a strední exportéri optimálne využívali alternatívne formy prevádzkového financovania, mohla by byť výkonnosť slovenského exportu ešte o 17% vyššia.
Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bibby Financial Services, ktorá sa zaoberá faktoringom.
Ak by sme zvýšili financovanie týchto firiem napríklad formou faktoringu na úroveň vyspelých európskych krajín, teda zhruba na štvornásobok súčasného objemu, môže vzrásť výkonnosť slovenského exportu v segmente malých a stredných firiem o 15 – 20%. To by prinieslo vyššiu konkurencieschopnosť aj tisíce nových pracovných miest,
vysvetľuje Ján Korček, prevádzkový riaditeľ Bibby Factoring Slovakia, ktorý je súčasťou Bibby Financial Services.
Vo využívaní faktoringových služieb Slovenská republika ešte zaostáva za radom európskych krajín. Export produkcie malých a stredných podnikov zaistený formou faktoringu je v relácii k HDP v Česku viac než dvojnásobný a v Poľsku skoro päťnásobný. Pritom práve pre malé a stredné podniky, ktoré ťažšie dosiahnu na bankový úver, predstavuje faktoring obrovský potenciál.
Približne tridsať percent firiem v SME segmente sa snaží so svojimi výrobkami a službami prenikať na zahraničné trhy.
A slovenské spoločnosti tento nový trend viac a viac registrujú. Exportný faktoring na Slovensku dynamicky stúpa. Celkový objem exportného faktoringu minulý rok skokovo narástol o 29 % v porovnaní s rokom 2012 a dosiahol hodnoty 416 miliónov eur. Firmy z toho môžu výrazne profitovať, pretože im export kompenzuje slabý domáci dopyt.
Vďaka našej medzinárodnej sieti pobočiek, znalosti jednotlivých trhov a fyzickej prítomnosti môžeme najmä malým a stredným podnikom efektívne pomôcť s expanziou na nové trhy,
dodáva Ján Korček s tým, že využitie služieb Bibby Financial Services ponúka klientom vyriešiť problematiku legislatívy a obchodných zvyklostí na daných trhoch, prekonanie jazykovej bariéry, preverenie miestnych odberateľov alebo kurzových rizík.
A čo je pre mnoho dodávateľov najdôležitejšie – zabezpečenie inkasa. Hoci zvyčajná doba splatnosti pri zahraničných obchodných transakciách je 30 až 39 dní, takmer jedna tretina odberateľov platí oveľa neskôr – až 120 dní po obdržaní tovaru.
To je pre dynamicky rastúce firmy značný problém v cash-flow i mimoriadne obchodné riziko. Správna a flexibilná forma financovania môže vyriešiť oboje,
povedal Ján Korček.
Pre mnohé menšie slovenské podniky sú však takéto platobné podmienky neprijateľné a nie je výnimkou, že sa kvôli dlhej splatnosti obchod nakoniec neuskutoční.
Potenciál exportného faktoringu je u nás využitý tak maximálne z pätiny. Jeho lepšie využitie a odstraňovanie byrokratických prekážať je jednou z foriem, ako ďalej zvyšovať výkonnosť slovenského exportu,
uviedol Michal Gabriel, riaditeľ Bibby Financial Services pre Českú republiku a Slovensko.
Podstatou faktoringu je odkúpenie krátkodobých pohľadávok faktoringovej spoločnosti na základe faktoringovej zmluvy, ktorá exportéra zbaví starostí s dĺžkou splatnosti, odstráni problémy spojené s každodennou správou pohľadávok a zbaví ho rizika spojeného s prípadným úpadkom odberateľa, pretože faktor (poskytovateľ faktoringu) má záujem odberateľa preveriť.
Cenou faktoringu je faktoringová provízia, ktorá dosahuje zvyčajne 0,5 až 1,5 percenta pohľadávky podľa objemu spolupráce a dohodnutých služieb. Znalosť lokálnych trhov a miestnej legislatívy a schopnosť zbaviť klienta kurzových a kreditných rizík je dôležitou výhodou faktoringu.
Faktor vie preveriť bonitu a solventnosť zahraničných partnerov a okrem financovania exportu a prevádzky exportérovi poskytuje ochranu proti platobnej neschopnosti odberateľa.