Často počúvam o tom, že z Číny je možné nakupovať lacno ale na úkor kvality a porušovania duševného vlastníctva.
Ide teda buď o produkty, ktoré nemajú žiadnu značku alebo o napodobeniny.
Treba si ale uvedomiť, že značky ako Lenovo, Huawei, Zefer, Zopo, Xiaomi a podobne sú tiež Čínske značky, ktoré svojou kvalitou a nízkou cenou valcujú západný trh.
Online nákup značkového tovaru z Číny
Vďaka možnosti online nákupu priamo z Číny dnes ale máte možnosť nakúpiť telefón Lenovo o desiatky eur lacnejšie (najvyššiu radu kúpite aj o stovku lacnejšie), než by ste ho zakúpili u nás.
Zamýšľal som sa teda už len nad možnosťou reklamácie tovaru. Mnoho ľudí si myslí, že reklamácia musí byť obrovský problém. Môj známi si zakúpil v Číne mobilný telefón Huawei. Po mesiaci telefón spadol a prestal fungovať displej.
Reklamácia tovaru z Aliexpress.com
Predajca telefónu žiadal dôkaz o tom, že displej skutočne nefunguje. V emaily popísal chybu telefónu, spravil video, kde sa snaží ukázať, že displej nie je vôbec funkčný. Predajca na moje obrovské prekvapenie odoslal známemu ďalší zdarma. Ten starý si dokonca ani nepýtali späť. Príde mi to veľmi zvláštne jednanie. Niečoho takého sa u nás doma nedočkáte. Neviem aká dlhá je doba, pokiaľ vám na Slovensku operátor alebo predajca je povinný telefón opraviť. Ten z Číny tu cestoval niečo viac než 3 týždne.
Známemu ostali 2 telefóny. Jeden s nefunkčným displejom. On si ale z Číny objednal nový displej a v servise mu ho vymenili za pár eur! Samozrejme neverím, že takto fungujú všetci predajcovia na Aliexpress.com. Myslím ale, že dnes už nie je na mieste podceňovanie či už ide o kvalitu alebo služby zo strany Čínskych predajcov na Aliexpress.com
Telefón Huawei Ascend P6 stojí na Slovensku zhruba 283 eur. V Číne na stránke Aliexpress.com ho dokážete kúpiť už za cenu 198 eur! Na Slovensku si ešte môžte pripočítať cenu poštovného a balného. Neuveríte, ale z Číny vám ho dokážu poslať úplne zdarma! Treba ale počítať s dobou dodania cca 2 až 3 týždne. Stojí to minimálne za zváženie.
DPH a CLO pri nákupe z Aliexpress.com
Pri vysokých cenách za tovar treba samozrejme rátať s DPH a CLOm. Ak vám z Číny pošlú hodnotnejší tovar, colnica vás vyzve nad predloženie dokladu o cenu. Zvyčajne ide o faktúru, ktorú vám zašle predajca emailom. Ak cena na faktúre dosiahne sumu 150 eur a viac, je potrebné uhradiť CLO. Samozrejme ak si napríkald objednáte z Číny koženú tašku značky Zefer, ktorá stojí 16 eur, tovar vám príde poštou. Neriešite vtedy žiadnu colnicu, CLO alebo DPH.
Ja sám mám s koženými výrobkami veľmi dobrú skúsenosť. Som veľmi spokojný s kvalitou a o cene ani nehovorím.
Nákup napodobenín
Dajte si ale pozor na nákup napodobenín. Pokiaľ vám v Číne chcú predať kabelku Gucci za 12 eur, je snáď jasné, že ide o porušenie duševného vlastníctva. V Číne vám to spokojne predajú. Je ale celkom možné, že takýto tovar vám na colnici zastavia a vyzvú vás, aby ste dokázali pravosť tovar. V opačnom prípade dostanete zákaz dovozu tohto tovaru. Váš tovar obratom vrátia predajcovi. Jednoducho zbytočné problémy. Politika EU je na takéto porušenie pravidiel veľmi citlivá.
Ak chcete o nakupovaní na Aliexpress.com vedieť viac, prečítajte si tento článok