Tradičný pestovateľ a výrobca vín z mesta pod Zoborom, Víno Nitra, nadviazal na tradície predkov a posunul pestovanie hrozna smerom k trvalo udržateľnému rozvoju.
Spoločnosti sa tak podarilo zaujať ďalších klientov ako doma, tak aj v zahraničí. Svoje vína úspešne exportuje do Čiech, USA, Japonska, Vietnamu a Číny.
Končiaci sa rok bol pre vinárov náročný.
„Úroda, ktorá bola zozbieraná z vinohradov, musela čeliť nepriaznivým poveternostným vplyvom, čo sa odzrkadlilo na jej kvalite. Aj mierna zima spôsobila, že vinič v priebehu roka napádalo množstvo chorôb. Aby nedochádzalo k hnilobnému procesu a znehodnoteniu, museli vinári hrozno zozbierať veľmi skoro, takže tohtoročné vína budú mať nižší extrakt a vyššie kyselinky,“
hovorí Ing. Jozef Adamovič, PhD., výrobný riaditeľ spoločnosti Víno Nitra. Napriek tomu je toto vinárstvo s rokom 2014 spokojné.
„V predchádzajúcom roku bola pre nás prioritná zmena sortimentnej skladby vín, čo sa nám podarilo aplikovať v plnej miere. Naše portfólio sme rozšírili na regáloch zahraničných aj domácich reťazcov. Nešlo by to však bez toho, aby sme neponúkli vína s vyššou kvalitou a pridanou hodnotou. Výsledkom bol nárast medziročných tržieb a marže pri porovnateľných nákladoch z minulých rokov, čo sa odrazilo aj na ekonomicko-hospodárskej stránke spoločnosti,“
dopĺňa výrobný riaditeľ Vína Nitra.
Tradícia sa ráta na storočia
Pestovanie viniča a výroba vína v najstaršom slovenskom meste má dlhú tradíciu. Arabský cestovateľ Edrisi navštívil Nitru v 12. storočí a vo svojom cestopise napísal:
„Nitra je kvitnúce a významné mesto, položené na zavlažovanej rovine, bohaté nadostač na vinohrady a na obyvateľstvo.“
Po vyplienení kráľovstva mongolskými vojskami v roku 1241 pozval uhorský kráľ Belo IV. na toto územie nemeckých kolonistov, ktorí sa významným spôsobom pričinili o ďalší rozvoj slovenského vinohradníctva a vinárstva.
Prvé chýry o nitrianskom víne sa po svete šírili v 18. a 19. storočí, kedy ho mešťania začali exportovať do okolitých krajín. Na túto dlhoročnú tradíciu a skúsenosti predkov nadväzuje aj vinárstvo Víno Nitra, s.r.o., ktoré vzniklo v priestoroch starých pivníc pod Zoborom v päťdesiatych rokoch minulého storočia.
V súčasnosti sa Víno Nitra môže oprieť o vlastné vinohrady v troch oblastiach Slovenska – v Nitrianskej, Južnoslovenskej a Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Hrozno je dopestované v rámci integrovanej produkcie a následne vyrobené pod dohľadom majstrov vinárov, ktorí používajú tie najmodernejšie technológie.
Myšlienkou pestovania viniča v systéme integrovanej produkcie je zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja cestou ekologizácie vinohradníckej produkcie. V roku 2011 rozbehlo vinárstvo pilotný projekt využívania ovčieho stáda vo vinohradoch, ktorého cieľom je redukcia chemických herbicídov proti burine, ako aj zabezpečenie prírodného hnojenia.
„Jednou z priorít je pre nás momentálne vysádzanie nových vinohradov, nakoľko vlastníme výsadbové práva na 1 200 ha a v súčasnosti hospodárime na výmere 800 ha viníc. Pri investíciách a zveľaďovaní podniku sa riadime filozofiou, že kvalita vína sa rodí vo viniciach,“
hovorí Ing. J. Adamovič, ktorý ručí za kvalitu vína z pivníc Víno Nitra skoro celé desaťročie.
Slováci chute nemenia
Slovenský konzument je podľa výrobcov vína konzervatívny, dáva prednosť kvalitným domácim vínam a postupne zvyšuje svoje povedomie v tejto oblasti. Chutia mu aj vína z Nitry.
„Naše vína sú odrodovo charakteristické, vynikajú ovocnou chuťou a zamatovými kyselinkami. Dôraz kladieme na vinohradnícku oblasť (terroir) a všetky červené vína nechávame zrieť v našich pivniciach v dubových sudoch s objemom 400-tisíc litrov,“
vysvetľuje výrobný riaditeľ Vína Nitra. V cudzine majú trochu iné chute.
„Keďže Slovensko je najsevernejšou vinohradníckou oblasťou, červené odrody často nedokážu dozrieť do parametrov zahraničných vín. O to viac sa však darí našim ružovým vínam.“
Najvýznamnejšie ocenenie v dejinách
Jozef Adamovič sa môže pochváliť množstvom domácich aj zahraničných ocenení, ktoré vína z Nitry pod jeho vedením získali.
Okrem tichých vín sa vinárstvo venuje výrobe prémiových šumivých vín Sekt Pálffy, za ktoré si zaslúžene odnieslo najvýznamnejšie ocenenie v dejinách slovenského šumivého vína – zlatú medailu zo súťaže Effervescents du Monde© vo francúzskom Dijone.
„Samozrejme, ocenenia sú pre našu spoločnosť zadosťučinením, ale rovnako si uvedomujeme, že nemôžeme zaspať na vavrínoch a neustále musíme napredovať, aby bol zákazník spokojný. On je pre nás prioritou a kvôli nemu sa snažíme neustále zlepšovať.“