Ak sa pohybujete v podnikateľských kruhoch, už ste o optimalizácii museli nejedenkrát počuť. Pre niektorých je to len módne slovíčko, pre iných je to nesmierne dôležité a skutočne optimalizujú na každom fronte.
Niektorí kupujú lacné atramentové kazety, iní hľadajú optimálny počet zamestnancov, druhí sekajú náklady vo výrobnom procese a tí s vysokými obratmi používajú offshore spoločnosti. Na akom princípe fungujú a aké sú ich hlavné výhody?
Rozdiel medzi onshore a offshore spoločnosťami
Offshore spoločnosti využívajú výhody daňových rajov. Daňové raje sú štáty, v ktorých je pre podnikateľov nulové alebo takmer žiadne daňové zaťaženie. Medzi najobľúbenejšie offshore krajiny patria Seychely, Panama, Belizé či Britské panenské ostrovy.
Niektorí stále považujú Cyprus za offshore krajinu pritom je to typický príklad onshore štátu.
Čo to teda ten onshore je? Je to štát s klasickým ekonomickým systémom a legislatívou. Lenže tento systém je pre niektorých podnikateľov výhodnejší ako ten v domácom štáte, a tak si zakladajú onshore spoločnosti a ťažia z daňového systému danej krajiny.
Medzi obľúbené onshore krajiny patrí Cyprus, Luxembursko, Holandsko či Veľká Británia.
Ako to funguje v praxi
Mnoho podnikateľov sa ako prvú otázku pýta, či podnikanie prostredníctvom onshore a offshore spoločností je v súlade so slovenskou legislatívou. Áno, slovenská legislatíva umožňuje na svojom území podnikať firmám, ktorých sídlo sa nachádza v takomto štáte.
Poďme sa pozrieť na konkrétny príklad. Aké sú výhody offshore spoločnosti na Seychelách?
Tou hlavnou je nulové daňové zaťaženie pre podnikateľov, no okrem toho tu nájdete stabilné politické a ekonomické prostredie, na založenie spoločnosti stačí minimálne jeden človek a Seychely dokonca nie sú ani na čiernej listine OECD.
Toto sú hlavné výhody offshore spoločností, vďaka ktorým môžete optimalizovať to, koľko odvediete na daniach.