Hoci dospelým niekedy môže prísť detský svet bizarný, je to práve neobmedzená fantázie, ktorá napomáha deťom míňať prekážky a vysporiadavať sa so situáciami, ktoré pred nich život kladie.
Je logické, že nie vždy máme v súčasnom hektickom svete trpezlivosť podieľať sa na tom, ako si deti tvoria svoj vlastný svet, keď sa nám však naskytne príležitosť, nemali by sme ju premárniť.
Nepodceňujte hračky pre deti
Hračky, na ktoré väčšinou pozeráme ako na nástroj, ktorý deti ľahko zabaví a nám tak poskytne trochu času pre seba, nie je radno zatracovať ani podceňovať.
Väčšina z nich je tvorená tak, aby boli populárno-náučné. Zábavnou formou deti zbierajú skúsenosti, informácie a rozvíjajú motorické schopnosti spolu s obrazotvornosťou a fantáziou.
Ideálne sú rôzne stavebnice, plastelíny, skladačky, a pod. U rodičov je napríklad obľúbená plastelína PlayFoam dostupná na e-shope Pexik.cz.
Jedná sa o nealergickú a netoxickú modelovaciu hmotu, ktorej základom sú drobné guľôčky z mäkkého a zároveň pevného materiálu, ktorý drží pri sebe špeciálne vyvinuté elastické spojivo.
Plastelína zostáva aj na vzduchu stále tvárna, netvrdne, nelepí sa k iným povrchom a je predovšetkým zdraviu nezávadná. Varujeme však pred častými kópiami, s ktorými sa môžete stretnúť na každom rohu, a iba z Číny oproti originálu, ktorý sa vyrába na Taiwane.
K dispozícii je nespočetné množstvo druhov a všemožných setov k rôznym príležitostiam.
Čo sa týka ostatných hračiek, vhodné je aj rôzne zostavovanie a maľovanie zvieratiek či navliekanie korálok. Hra by mala byť pre dieťa výzvou, nesmie však byť ani veľmi zložitá, aby dieťa neodradila svojou náročnosťou.
Naopak sa vyvarujte hračkám, ktoré neumožňujú zapojenie detskej predstavivosti, a tým pádom obmedzujú schopnosť objavovať nové veci a deťom uľahčujú prácu.
Vhodné nie sú ani rodovo podfarbené hračky, ktoré automaticky vyčleňujú určitý typ hračiek len ako chlapčenské či dievčenské. Reč je tu o bábikách, autíčkach, a pod.
Tieto hračky ochudobňujú deti o ostatné rozvíjajúce hry, čo sa môže negatívne prejaviť v pokročilejšom veku. Neznamená to však, že by ste svojmu dieťaťu nemali zaobstarať bábiku či auto, avšak nepreháňajte to s nimi.
Ako môžete pomôcť ako rodičia
Aj vy ako rodičia môžete deťom rozvíjať fantáziu. Znamená to však, že čas od času budete musieť odložiť svoju starostlivo udržiavanú masku dospelého a vydať sa s dieťaťom do miest, kam ste mysleli, že sa už nikdy nevrátite.
Nebojte sa obývaciu izbu na chvíľu pretvoriť na pirátsku loď a spálňu zase na zem plnú magických síl. S dieťaťom počas týchto hrátok strávite plnohodnotné chvíle, ktoré majú niekoľko výhod, a to od utužovania vzájomných vzťahov cez unavenie potomkov až po vaše vlastné odreagovanie.
Pripravte sa aj na to, že sa budete musieť obrniť trpezlivosťou a donekonečna dieťaťu vysvetľovať, čo je čo a prečo to tak je. Tieto večné otázky však nie sú len známkou zvedavosti, ale deti tak obrusujú aj svoju jazykovú zásobu a trénujú reč. K rozširovaniu slovnej zásoby je vhodné deťom tiež pravidelne predčítať rozprávky a ďalšie detské príbehy.