Ťažkosti so zaspávaním a prebúdzaním počas noci sa u malých detí nevyhnú takmer žiadnemu rodičovi.
Ukladanie do postieľky patrí k najčastejšie diskutovaným témam na rodičovských fórach, kde mamičky a oteckovia hľadajú dobré rady, ako prinútiť ratolesť spať celú noc a ušetriť si tak každovečerné protesty.
Nastavenie správneho režimu spánku nie je u malých detí ľahké, ale existujú triky, ktorými si môžete účinne vypomôcť.Dobrý spánok je nevyhnutný pre zdravý vývoj dieťaťa a iste aj pre zachovanie zdravého rozumu každého rodiča.
Kým dospelí bývajú na konci dňa vyčerpaní a na spánok sa tešia ako na zmilovanie, u dojčiat a batoliat je často večerná doba spojená s nepokojom, u niektorých jedincov dokonca s nezdolnou hyperaktivitou a čulosťou.
Vytvorenie zdravých spánkových návykov je dôležité zhruba okolo obdobia pol roka života, pretože sa tým nastavuje celkový spánkový rytmus do ďalších rokov.
U novorodencov a v prvých mesiacoch života sa spánok riadi momentálnymi potrebami a je veľmi individuálny. V tomto období teda nemá zmysel snažiť sa dieťa v jeho potrebách limitovať.
Prvé týždne a mesiace na svete sú pre nový prírastok do rodiny náročné samy o sebe, pretože sa musí ešte len adaptovať na svet mimo maternice.
Zaveďte pravidelné rituály
Deti sa vo všetkých oblastiach správajú najlepšie, ak sa môžu držať dôverne známych, pravidelných rituálov, ktoré im pomáhajú s tým, čo sa od nich očakáva.
Okrem iného to malému človiečikovi dodáva pocit zázemia a bezpečia. Keď mu sa čas, miesto a spôsob ukladania neustále mení, výsledkom je úzkosť, nepokoj a zmätok, ktorý je často sprevádzaný prejavmi vzdoru a nevôle.
Každé ukladanie do postieľky by nemalo trvať dlhšie ako 30 minút, v opačnom prípade vzniká priestor na vyjednávanie a nepokoj tým viac vzrastá.
Čo sa týka vyplnenia ukladacieho času, nemalo by sa jednať o činnosti fyzicky alebo mentálne náročnú, vyžadujúcu veľkú aktivitu, pretože to vedie skôr ako k upokojeniu k väčšiemu nabudeniu.
Ponechajte čiastočne dieťaťu možnosť rozhodnutia
Ukladací rituál nemusí byť striktne nastavený so všetkým zo strany rodičov. Ak v niektorých otázkach dieťaťu ponecháte možnosť rozhodnúť sa, ako zaspávanie urobiť príjemnejšie, získa pocit, že má aspoň niečo pod svojou kontrolou.
Chceš pyžamko s autíčkami, alebo radšej s prúžkami? Prečítame si rozprávku o čiapočke, alebo o Jankovi a Marienke?
Hračky majú svoje miesto aj počas ukladania
Pokojná herná aktivita by tiež mala byť súčasťou predspánkového režimu. Môžete dieťaťu zaobstarať napríklad vodeodolné knižky určené pre hranie vo vani alebo nechať dieťa hrať sa chvíľku s obľúbeným plyšákom.
Dovoľte mu, aby si ho vzalo so sebou do postieľky. Prispeje to k väčšiemu pocitu pokoja a istoty a zaspávanie bude o to príjemnejšie.
Hračky na pokojné zaspávanie
V poslednej dobe sú veľmi populárne špeciálne plyšové hračky so zabudovanými svetelnými i zvukovými efektmi, ktoré boli navrhnuté pre navodenie pokojnej atmosféry pred spánkom.
“Kolekcia hračiek pre pokojné zaspávanie Cloud b bola vyvinutá v spolupráci s dozornou radou odborníkov, ktorá priamo pomáhala pri konštrukcii a vývoji. Výsledkom je kvalitný výrobok, ktorý pomáha deťom zaspávať a zároveň zjednodušuje život rodičom, “
hovorí Marcel Pech, marketingový riaditeľ dovozcu a distribútora detských hračiek Pexi.
“Hračky kombinujú dve funkcie – svetlo a zvuk. Napríklad upokojujúca žabička na steny detskej izbičky premieta krásne morské vlny a vydáva upokojujúce zvuky mora, ktoré môžete pomocou tlačidiel stlmiť, alebo naopak zosilniť. Hračky v sebe majú zabudovaný tiež automatický vypínač, “
vysvetľuje Pech.