Ako môže niekto, kto vidí perfektne niekoľko kilometrov vzdialený krík, nevidieť poriadne strom, ktorý rastie priamo pred ním? Oko je taký sofistikovaný a zložitý ľudský zmyslový orgán, že možné je pri ňom absolútne všetko. Táto refrakčná chyba sa nazýva ďalekozrakosť.
Ďalekozrakosť (inými slovami hyperopia) sa prejavuje zlou viditeľnosťou na blízke objekty. Veci, ktoré sú k vám bližšie sú rozmazané a naopak, veci, na ktoré pozeráte do diaľky, vidíte pekne ostro.
Pri ďalekozrakosti sa lúče svetla usmernené očnou šošovkou zbiehajú až za sietnicou, pričom pri krátkozrakosti sa zbiehajú pred sietnicou. Ďalekozrakosť sa koriguje dioptriami s plusovými hodnotami. Táto porucha zraku je často sprevádzaná aj tupozrakosťou či škúlením.
Ďalekozrakosť (ako aj krátkozrakosť) sú vrodené chyby, ktoré sa môžu objaviť počas života. Ak máte podozrenie, že trpíte ďalekozrakosťou, navštívte svojho obvodného lekára a následne vyhľadajte odborného očného lekára, ktorý váš zrak preverí testom zrakovej ostrosti a vyšetrí aj samotné oči.
Ak máte viac ako 40 rokov a vidíte rozmazane blízke predmety, môže ísť aj o presbyopiu – táto porucha je tiež ľahko korigovateľná. Vyšetrenia v očnej ambulancii sú bezbolestné a pri zistenej očnej vady sa odporúčajú preventívne prehliadky na pravidelnej báze.
Ak vám bude diagnostikovaná ďalekozrakosť, máte niekoľko možností ako svoj očný hendikep napraviť.
Okuliare so spojnou šošovkou
Očný lekár vám zmerá zrak a podľa toho určí potrebné dioptrie. V žiadnom prípade si nekupujte okuliare v drogériách alebo v supermarketoch, aj keď na sebe majú označenie vašej potrebnej dioptrie. Sklá i rám okuliarov si vždy vyberajte v špecializovanej optike.
Kontaktné šošovky
Kontaktné šošovky môžu nosiť aj ďalekozrakí pacienti! Kontaktné šošovky na ďalekozrakosť sú v centrálnej časti hrubšie ako pri okrajoch. Špecializovaný očný lekár vám odporučí správne kontaktné šošovky a naučí vás ich aj používať, správne nasadiť i vybrať z oka.
Laserová operácia
Aj ďalekozrakosť sa dá vyriešiť laserovou operáciou. Operácie očí sú bezbolestné a s rýchlou rekonvalescenciou (maximálne 3 dni) s jemne nepríjemnými pocitmi. Komplikovaná môže byť operácia, ktorá upravuje krátkozrakosť i ďalekozrakosť naraz.
Ďalekozrakosť sa môže postupom času zhoršovať, ale aj zlepšovať. Táto refrakčná chyba určená v nízkom veku má tendenciu sa aj celkom stratiť a váš zrak sa vráti do normálu. Niekedy sa táto očná vada môže aj úplne zastaviť a teda dioptrie nebudú ani pribúdať, ani ubúdať. A vtedy je pacient vhodným adeptom aj na korekciu očí laserom.
Starajte sa o svoj zrak a nezabúdajte na preventívne prehliadky v odbornej očnej ambulancii. Ďalekozrakosť je očná vada, ktorá je ľahko napraviteľná, keď o nej viete. Nenechajte si ujsť život, ktorý vám prebieha priamo pred očami a dívajte sa so zdravými očami!