So svojou doterajšou prácou skončím a začnem podnikať. Patríte aj vy ku mnohopočetnej skupine nadšencov ktorí sa podobnou myšlienkou už niekedy zaoberali?
Doprava, údržba auta aj reklama patria medzi bežné záležitosti každodennej činnosti podnikateľov. Staré príslovie tvrdí, že susedov trávnik je narozdiel od toho vášho vždy ten zelenší. Preto je vhodné si niektoré zásadné názory overiť.
Napríklad to, že aj navonok voňavá práca biznisu obsahuje určité povinnosti. Jednou z nich je aj platenie daní. Slovenský odberateľ ktorý využije konkrétnu službu podnikateľa (taktiež Slováka), väčšinou predstavuje spokojnosť výsledku na oboch stranách.
Avšak platiť vďačným úsmevom obvykle nestačí a platba si vyžaduje aj iné povinnosti. A to daňové. V prípade podnikania na SR, platcom DPH je slovenský dodávateľ.
Ale je toto platné aj za našimi hranicami? Pri nepozornom objednávaní tovaru zo zahraničia môžu nastať určité komplikácie. Ale to iba v prípade, ak ste netušili že za určitých okolností sa daňová povinnosť prenáša práve na vás.
Tému biznisu sme načrtli zámerne, pretože tá paradoxne s uhradením nepriamych daní aj priamo súvisí. Takže to, či ste ako zákazník zahraničného dodávateľa povinný platiť DPH, závisí aj od tohto či vaša práca je alebo nie je podnikateľská.
Čo robiť keď (ne)podnikám?
Veríme, že prvý krok k rozlúšteniu záhady daní máte úspešne za sebou. Máme na mysli fakt či oficiálne podnikateľom ste alebo nie ste. Z čoho vyplýva, že pri posudzovaní platby DPH nám nastanú dva rozdielne prípady.
V prípade podnikateľa ste považovaný za zdaniteľnú osobu. Čo v praxi znamená, že za produkt či službu platíte DPH vy podľa pravidiel štátu v ktorom sa nachádza vaše sídlo. Teda prevádzkareň podniku alebo iné, konkrétne miesto vášho podnikania.
Ak však podnikateľom nie ste a v blízkej budúcnosti to ani meniť neplánujete, možno vás budú nasledujúce informácie zaujímať o čosi viac. V tomto prípade patríte do skupiny nezdaniteľných osôb, čím sa vaše povinnosti voči daniam zásadne odlišujú.
Za produkt, službu ktorú ste si objednali platí DPH dodávateľ za vás. Platí to napríklad v prípade, ak ste si objednali hodinky od dodávateľa z Číny. Avšak objednávky sa jedným pravidlom väčšinou neriadia a ani z ďaleka nekončia.
Preto je vhodné sa informovať o ďalších zásadách bezpečného nakupovania.
Pár krokov pre bezpečný nákup produktov z Číny
Nakupovanie prostredníctvom internetu je čoraz populárnejšie. Je teda možné, že v budúcnosti budú kamenné obchody nahradené práve svetom online biznisu. V poprednej produkcii a dodávaní tovarov jednoznačne vyniká Čína a USA.
Či už ste sa rozhodli pre nákup mobilu, tabletu, doplnkov, značkového oblečenia alebo fotoaparátu, určite vás potešil zásadný fakt. Že narozdiel od slovenských cien pri objednávke výrobku z Číny, zaň zaplatíte aj o 80% menej!
Avšak aj tu je dôležité si vybrať toho správneho predajcu. V prvom rade je potrebné si ho vyhľadať podľa druhu ponúkaného tovaru. Internetový eshop DealExtreme je zameraný na elektroniku rôzneho typu. Sortiment elektroniky ponúka aj Aliexpress, avšak na jeho stránke nájdete aj výrobky ohľadom oblečenia, topánok aj šperkov.
Voľba portálu podľa zamerania produktu je vďaka internetovému zoznamu naozaj jednoduchá. Ale hlavným účelom nákupu je vybrať si kvalitný produkt čo najjednoduchšie a najbezpečnejšie.
Preto je vhodné pri konkrétnej objednávke pozerať aj na určité ukazovatele, akými sú dobré recenzie zákazníkov alebo bezplatné poštovné.
Pozitívne parametre spoľahlivého a bezpečného nakupovania obsahuje aj spomínaný Aliexpress. Prostredníctvom jednoduchej registrácie dostanete prístup k nájdeniu tovaru podľa vašich potrieb. Ako?
Nenáročným zadávaním jednotlivých kritérií. Vo vyhľadávaní si tak vysnívaný produkt nájdete nielen podľa veľkosti či farby ale aj kvality a ceny.
Nie vždy platí, že kvalitné veci musia byť zaručene tie drahé. Príkladom je samotné oblečenie. Priznajme si, že každá žena by si rada dovolila pekné šaty. Za požičanie spoločenskej róby na ples či svadbu, je nutné do nej investovať sumu okolo 100 – 150 eur.
Pri nákupe z Číny za ne môžete zaplatiť rovnako a poväčšine ešte menej. S tým, že sa automaticky stávajú vašim majetkom. Takže ich môžete nosiť kedykoľvek chcete. Navyše pri takejto hodnote ste zbavený povinnosti zaplatiť clo.
Ale ja predsa nakupujem tovar z USA!
Na začiatku sme spomínali že ani USA pri objednávkach tovaru nijako nezaostáva. Príkladom jej úspešnej internetovej firmy, je práve ebay. Aj tu platí, že si tovar môžete objednať prostredníctvom ,,bežného“ obchodu.
Avšak výroky je možné si jednoducho vydražiť cez ponúkané aukcie. V priebehu niekoľkých hodín či dní, si jeho momentálnu cenu sledujete a sami sa rozhodujete koľko ste na jeho kúpu ochotný prihodiť. V prípade že vyhráte, tak môžete získať výrobok o niekoľko násobne lacnejší ako je cena v slovenských obchodoch.
Ebay prevádzkuje svoje internetové obchody na viacerých doménach. Z cenového hľadiska uhrádzania poštovného je najpopulárnejšia tá britská ( ebay.co.uk).
Jej výhodou je aj rýchla doprava ktorá obvykle trvá len niekoľko dní. Ak chcete predmety zasielané priamo z Veľkej Británie, stačí si na tejto stránke v ľavo zakliknúť možnosť s názvom ,,UK only“. Pri ponukách z EÚ sa dá navoliť funkcia ,,European union“, vďaka ktorej je možné sa vyhnúť daniam aj clu.
Avšak ešte pred tým ako sa svojho obľúbeného výrobku dočkáte, musíte si počkať kým prejde svojou colnou procedúrou. To, či je uhrádzanie cla a daní nutné závisí aj od výšky ceny tovaru. V tomto prípade je potrebné sa pozrieť na určité všeobecné pravidlá.
3 základné pravidlá nákupovania tovaru zo zahraničia
- Pri produkte do sumy 22 eur, neplatíte clo ani DPH.
- Pri produkte v hodnote od 22 do 150 eur, platíte len DPH. ( Clo neplatíte).
- Pri produkte v hodnote nad 150 eur, platíte DPH aj clo.
Teda ak cena tovaru ktorú ste si objednali je menšia ako 150 eur, vymáhania cla sa báť nemusíte pretože ho jednoducho neplatíte. Ale aj tu si treba dávať pozor na určité obmedzenia.
Toto pravidlo neplatí vtedy ak je objednaný tovar alkoholickým nápojom, toaletnou vodou alebo tabakovým výrobkom.
A čo robiť v prípade ak ste si objednali výrobok ktorého suma je vyššia ako 150 eur? V tomto prípade si colný úrad vyžaduje, aby bola zásielka zatriedená do určitých podpoložiek. Ich pravidlá sú uvedené v prílohe dokumentu colného sadzobníka.
Možnosti doručenia objednávky sú rôzne. Pošta, kuriér alebo vyzdvihnutie priamo na colnici. V prípade, že pri platbe cla došlo k určitému dlhu vyriešiť ho môžete pri preberaní zásielky. Čiže prostredníctvom platby kuriérovi, pošte alebo colnici.