Pribúda vám vek a s ním aj iné zdravotné problémy? Váš zrak už nie je to, čo býval? Nezúfajte si, moderné technológie a špičkoví odborníci dnešnej doby sa o vás už postarajú.
Hoci niektoré očné choroby nie sú vyliečiteľné, o svoj zrak prísť nemusíte. Práve jedným z riešení, ako situáciu zachrániť, je operácia. Mnoho ľudí sa dennodenne čoraz viac uchyľuje k tejto variante a očné zákroky sa tak stali už prakticky rutinou.
Aké choroby nás vekom postihujú najčastejšie?
Jednou z chorôb je práve zelený zákal, pri ktorom dochádza k degenerácii a odumieraniu zrakového nervu. Keďže práve zrakový nerv je nositeľom informácií, ktoré do nášho oka dopadajú, jeho strata má vážne následky, a tou je čiastočné či úplne poškodenie zraku.
Hlavnou príčinou jeho vzniku je tlak vo vnútri oka.. Ten spôsobuje tekutina, ktorá nemôže odtekať a pomaly začína tlačiť na citlivé očné štruktúry.
Šedý zákal alebo karakta je jeden zo zákalov očnej šošovky. Ide o najčastejšiu príčinu oslepnutia, pričom vo väčšine prípadov ide o zákal starecký a postihuje ľudí starších ako 65 rokov. Objavuje sa tiež ale aj omnoho neskôr, a to okolo 80. roka života.
Ochorenie môže vzniknúť poranením oka, röntgénovým žiarením, UV žiarením, ako vedľajší účinok užívania niektorých typov liekov (cytostatiká, kortikoidy) či aplikácie poniektorých očných kvapiek, tiež pri cukrovke alebo chronickom zápale cievovky.
Šedý zákal sa môže objaviť aj u mladého človeka, ak ide o vrodenú chybu, či o vnútromaternicovú infekciu (rubeolu).
Ako sa zelený zákal prejavuje?
Zelený zákal je veľmi zákernou chorobou. Človek o ňom spočiatku ani netuší, pretože nepociťuje žiadnu bolesť. Všímať, že je niečo v neporiadku, si začne až vtedy, keď prichádza o videnie.
Najprv dochádza len k malým výpadkom v zornom poli, neskôr stratí periférne videnie a nakoniec namiesto niektorých predmetov vidí len tiene a čierne škvrny.
Ako sa prejavuje šedý zákal?
V dnešnej dobre práve šedý zákal predstavuje najčastejšiu príčinu oslepnutia na svete. Ľudia, ktorí touto chorobou trpia, tvrdia, že svet vidia ako cez mliečne sklo. Okolie sa pacientom javí neostré a matné, farby postupne strácajú na žiarivosti.
Niektorí ľudia si odrazu uvedomujú, že už nepotrebujú viac svoje okuliare na čítanie. Pri šedom zákale sa totiž mení spôsob, akým šošovka láme svetlo, čím sa môže stať, že sa postihnutý človek stáva viac krátkozraký a jeho ďalekozrakosť sa zmenšuje.
Nebojte sa vyšetrenia a operácie
Operačné zákroky oboch poškodení zraku sú nebolestivé a šetrné. Samotný zákrok pri šedom zákale trvá len niekoľko minút. Podľa štatistík ide o tú najbezpečnejšiu, najúspešnejšiu a zároveň najčastejšiu operáciu, ktorá sa na ľuďoch vykonáva.
Priebeh týchto chorôb je veľmi individuálny a môže trvať celé mesiace či roky, kým pacient oslepne. Z tohto dôvodu netreba návštevu lekára zanedbávať. Odhaliť niektoré choroby je totiž nad sily obyčajného človeka.
Radšej obetovať niekoľko minút vyšetrením očí ako stratiť zrak nadobro. Ak totiž choroba postúpi do určitého štádia, často sa stáva, že je neliečiteľná a zmeny na oku sú už nevratné. Preto, ako u každej choroby aj u tej očnej platí, včasné diagnostikovanie je najdôležitejšie!