V zahraničí mi ukradli doklady, ako mám postupovať? Syn si zlomil na dovolenke ruku, musím s ním zájsť do nemocnice, koľko ma vyjde také ošetrenie a pokryje mi to poistenie? Kedy ide o poistnú udalosť a ako ju vlastne mám nahlásiť?
Aj toto sú bežné situácie, do ktorých sa na krátkej nevinnej dovolenke v zahraničí môžete dostať. Čo sa radí medzi poistnú udalosť a ako v takomto prípade konať?
Poistenie je v dnešnej dobe priam nevyhnutná vec. Či sa jedná o poistenie domu, bytu, osôb, poistenie na dovolenku, či cestu do zahraničia, určite naňho nezabúdajte a neodkladajte si ho na poslednú chvíľu.
Navyše, cena poistenia nie je tak vysoká, aby si ju niekto nemohol dovoliť. S pocitom bezpečia a istoty, že v prípade poistnej udalosti sa o vzniknuté problémy postará poistné krytie a poisťovňa sa vám bude určite cestovať pohodlnejšie.
Čo je to poistná udalosť
Poistná udalosť je náhodná udalosť, pri ktorej vzniká nárok na poistné plnenie. Oznámenie o poistnej udalosti a prípadne aj doloženie, že ide skutočne o poistnú udalosť, je povinnosťou všetkých poistených, teda aj vás.
Po tom, ako poistnú udalosť nahlásite, zahajuje poisťovňa tzv. likvidáciu poistnej udalosti, pri ktorej likvidátor posúdi nárok na poistné plnenie a vyčísli škodu. Tento proces zväčša trvá istú dobu a je veľmi dôležitý.
Ak je totiž nárok uznaný, poisťovňa vyplatí poistenému alebo poškodenému poistné plnenie, na základe poistenia, ktoré má klient uzatvorené. Takéto poistné krytie sa mení v závislosti od výšky poistenia a iných faktorov. Je však vždy napísané pri každom poistení, takže informáciu, koľko by ste dostali, ak by sa niečo stalo, by ste mali vedieť ešte pred uzatváraním poistného.
Poistenie majetku
Ak vám vznikla škoda na poistenom majetku alebo ste spôsobili škodu vy iným, napríklad sa vám podarilo vytopiť vášho suseda, neočakávaná víchrica alebo veterná smršť vám poškodila strechu na dome, alebo ste sa stali obeťou lúpeže, to všetko sa klasifikuje ako poistná udalosť.
Ak teda máte uzatvorené platné poistenie, mali by ste poistnú udalosť nahlásiť čo najrýchlejšie. Najideálnejšie by bolo dané hlásenie aj podložiť určitými faktami, napríklad posudkom od statika, vďaka ktorému sa proces likvidácie poistnej udalosti len urýchli.
Poistenie osôb a cestovanie
Výnimkou nie je ani poistenie osôb. Pri poistení osôb by ste mali hlásiť ako poistnú udalosť úraz, úmrtie či dokonca aj chorobu. Všetko však závisí od nastavenia vášho poistenia a krytia. Aj toto je dôvod, prečo na poistenie rozhodne netreba zabúdať.
Zvlášť nie, ak sa vyberiete niekam na dovolenku. Na to, aby ste sa dokázali zaobísť bez poistenia v zahraničí, by ste potrebovali mať veľké šťastie, lenže aj to je vrtkavé a aj najskúsenejším cestovateľom sa môže pritrafiť nehoda počas dovolenky.
Či už cestujete autom, vlakom alebo lietadlom, nešťastie sa môže stať naozaj kedykoľvek. No problém nastáva až po tom. Náklady na liečenie v zahraničí bez poistenia si radšej ani nepredstavujte. Ak však máte zriadené celoročné alebo aj krátkodobé poistenie, tieto poistné udalosti, ako nehoda, úraz či nedajbože úmrtie vám po likvidácií a posúdení poistnej udalosti preplatí poisťovňa.
Poistné krytie vám tak dokáže aj v ťažkých časoch po nehode pomôcť a preniesť sa cez nepríjemný zážitok, aby ste mohli aj naďalej pokračovať v plnohodnotnom živote. Bez poistenia by to však išlo oveľa ťažšie.
Poistenie účtu a ďalšie poistenia
Ak máte zriadené poistenie k bežnému účtu, poisťovňa vám tak pomôže aj v časoch, ak stratíte kreditnú kartu alebo vám ju odcudzia, zneužijú vám ju, či zneužijú údaje o účte. Navyše, pri správnom nastavení poistenia vám banka kryje aj poistenie, ak stratíte kľúče, batožinu, doklady a podobne.
Jednoducho pomoc, ktorú v týchto chvíľach zaručene neodmietnete. Všetky tieto možnosti radíme medzi poistné udalosti. Či už teda budete cestovať do zahraničia alebo ostanete na Slovensku, verte, že poistnú udalosť musíte nahlásiť čo najskôr. A je jedno, kde sa budete nachádzať. Je to totiž vaša povinnosť, ktorá vyplýva z poistenia.
Chcem nahlásiť poistnú udalosť, ako na to?
Na nahlásenie poistnej udalosti si môžete vybrať až z troch spôsobov. Tým prvým je samozrejme, telefonické nahlásenie. Jedná sa o najrýchlejšie nahlásenie poistnej udalosti, kde vám stačí zavolať na číslo, ktoré vám poskytne daná poisťovňa. Ak je tak poistná udalosť vážna alebo kritická a vy potrebujete akútnu pomoc, obráťte sa na túto infolinku.
Druhým spôsobom je tradičný email. Tento spôsob je v celku jednoduchý. Stačí si stiahnuť tlačivo zo stránky vašej poisťovne, následne si ho vytlačíte, vypíšete všetky potrebné informácie a podpíšete. Takéto tlačivo potom naskenujete a odošlete na email poisťovni.
No a tretia možnosť, ako nahlásiť poistnú udalosť, je poštou. Postup je totožný ako pri elektronickej pošte, s tým rozdielom, že tlačivo zabalíte do obálky a odošlete na adresu poisťovne. Nahlásiť poistnú udalosť je tak úplne jednoduché.