Hoci inkontinencia už dávno nie je problémom, ktorý by postihoval len staršie generácie, v tomto článku sa zameriame práve na starostlivosť o inkontinentných pacientov v dôchodkovom veku.
Seniori často trpia únikom moču a zároveň majú zníženú mobilitu, s čím súvisí aj horšia starostlivosť a hygiena, ktorá je však pri tomto probléme nevyhnutná. Poradíme vám, ako bojovať s týmto problémom.
Inkontinencia a jej druhy
Stále ešte tabuizovaná téma, o ktorej sa väčšina z vás hanbí hovoriť, je definovaná ako samovoľný únik menšieho či väčšieho množstva moču.
Udáva sa, že postihuje tretinu svetovej populácie a kým by si mnohí mohli myslieť, že je to problém, ktorý sa týka iba žien (kvôli menšiemu objemu močového mechúra a kratšej močovej trubici), nie je to pravda, pretože inkontinencia sa mužom nevyhýba.
Vo všeobecnosti existujú 4 typy inkontinencie:
- Stresová inkontinencia je najčastejším typom úniku moču a ide o stav, kedy z močového mechúra pacientovi nečakane unikne moč. Príčiny úniku bývajú rôzne, môže ísť o vplyv zvýšenej fyzickej námahy, cvičenia, dvíhania ťažších predmetov, ale i kýchania, smiechu a zakašľania.
- Reflexná inkontinencia býva spôsobená tým, že mozog pacienta nedokáže reagovať na signály vyprázdňovania močového mechúra. Reflexnou inkontinenciou trpia najmä pacienti s ochorením mozgu, cukrovkou a po prekonaní mozgovej príhody.
- Funkčná inkontinencia je spôsobená najčastejšie zníženou mobilitou starších pacientov alebo ľudí pripútaných na lôžko či invalidný vozík, ktorí sa nedokážu včas dostať na toaletu.
- Urgentná inkontinencia je sprevádzaná častým neočakávaným nutkaním na močenie, ktoré pacient nedokáže ovládať. Tento typ úniku moču sa týka najmä seniorov a súvisí s nedostatočnou komunikáciou nervových impulzov, ktoré vedú z mozgu do mechúra.
Jednotlivé typy inkontinencie majú určité stupne, ktoré vyjadrujú intenzitu unikania moču. Pri prvom stupni ide o únik len pár kvapiek moču 1 – 2 krát do dňa, pri druhom stupni sa únik zvyšuje a je sprievodným javom takmer každej aktivity pacienta a pri treťom stupni už ide o pravidelný únik veľkého množstva moču a to niekoľkokrát do dňa.
Najčastejšie príčiny inkontinencie u seniorov
Častou príčinou úniku moču vo vyššom veku pacienta býva znižovanie kapacity močového mechúra a pokles svalového napätia panvového dna. V dôsledku toho dochádza k častejšiemu nutkaniu na močenie, ktoré sa nedá potlačiť a preto, ak sa pacient nedostane včas na toaletu, hrozí únik moču.
Ďalšou príčinou môže byť aj skracovanie dĺžky močovej rúry alebo neúplné vyprázdnenie močového mechúra. U žien býva inkontinencia spôsobená aj poklesom hormónov – estrogénov, čo spôsobí oslabenie svalov močového mechúra, jeho nestabilitu a tým aj únik moču. U mužov zas môže byť príčinou zväčšenie prostaty.
Problém, ktorý je nepríjemný, ale nie neliečiteľný
Je zrejmé, že každý z vás, koho trápi únik moču sa tým nebude verejne prezentovať. Predsa len ide o diskrétny problém, s ktorým sa neradi priznáte nie len svojim blízkym, ale aj lekárom.
Problém s tým majú hlavne seniori, ktorí sa už aj tak veľakrát cítia byť kvôli vyššiemu veku, zníženej pohyblivosti, rade zdravotných komplikácií a iných problémov, týkajúcich sa starnutia, spoločnosťou odcudzovaní a diskriminovaní.
A práve v tom nastáva najväčšia chyba, pretože toto ochorenie, pokiaľ je včas diagnostikované a vhodne liečené, vás nemusí obmedzovať až natoľko, ako si myslíte.
Aby ste sa inkontinencie zbavili úplne alebo aspoň zmiernili jej intenzitu, potrebné je navštíviť lekára, ktorý vám vykoná potrebné vyšetrenia a zistí prvotnú príčinu problému a následne fyzioterapeuta, ktorý vám pomôže s praktizovaním špeciálnych cvikov na posilnenie svalov panvového dna, aby sa zlepšila funkcia vášho močového mechúra.
U žien v období menopauzy určite pomôže aj vhodne nasadená hormonálna liečba.
Skvalitnenie života vhodnými pomôckami a úpravou životného štýlu
Pokiaľ ste už v štádiu inkontinencie, ktorá sa nedá upraviť cvičením, vašu kvalitu života môžu výrazne ovplyvniť pomôcky určené pre pacientov s inkontinenciou.
Nosiť vložky na únik moču nie je žiadna hanba, pretože si môžete vybrať spomedzi rôznych veľkostí, ktoré sú navyše veľmi diskrétne, a vďaka vysokej savej schopnosti a schopnosti pohlcovať pachy sa nemusíte obávať nepríjemného pretečenia alebo toho, že by vaše okolie zacítilo únik moču.
Vyskúšať môžete aj plienkové nohavičky tena.sk, ktoré sú anatomicky tvarované a výborne držia na tele, sú z príjemného materiálu, ľahko sa obliekajú a taktiež sú dostupné v širokej škále závislej od stupňa absorpcie.
S úpravou životného štýlu súvisí zmena v stravovaní, kedy je potrebná pestrá a vyvážená strava, bohatá najmä na vlákninu, vitamíny a minerálne látky z čerstvého ovocia a zeleniny.
Samozrejme zabudnúť netreba ani na pitný režim, pretože nedostatkom tekutín sa váš stav môže ešte zhoršiť. Prijímať treba najmä čistú pitnú vodu a vyhýbať by ste sa mali sladeným nápojom, alkoholu, káve a veľkému množstvu čaju.
U inkontinentných seniorov je potrebné okrem zabezpečenia pohodlia vhodnými pomôckami, dbať aj na zvýšenú starostlivosť v oblasti hygieny. Reč je najmä o pokožke v oblasti pohlavných orgánov, ktorá je na premnoženie nežiadúcich baktérií pri inkontinencii viac náchylnejšia, preto sa o ňu treba dôkladne starať, umývať ju a ošetrovať špeciálnymi prípravkami pre inkontinentných pacientov (čistiacou penou, vlhčenými obrúskami, umývacím krémom a pod.).
Hoci je problém s únikom moču nepríjemný a každý z nás dúfa, že ho počas svojho života nebude musieť riešiť, pri správnom postupovaní a s odhodlaním zvládnuť tento problém, nemusí vo vašom živote predstavovať až takú ťažkú prekážku.