Patria medzi svetových technologických lídrov a sú firmami, ktoré doslova určujú chod dejín. Prečítajte si zopár zaujímavostí o IT gigantoch dnešnej doby.
Canon
- Spolocnosť bola založená v roku 1933 ešte pod názvom Precision Optical Industry. Čoskoro vyrobila prototyp fotoaparátu a pomenovala ho Kwannon, po budhistickej bohyni milosrdenstva. Neskôr padlo rozhodnutie názov zjednodušiť a prijať za obchodné meno. Tak vznikol Canon.
- Nie je žiadnym prekvapením, že aj prvé logo firmy Canon zobrazovalo bohyňu Kwannon. Podľa legendy mala mať 11 tvárí a 1000 rúk a to by (ako iste uznáte) teda bolo graficky poriadne náročné logo. Kwannon v podaní Canonu mala rúk „len“ 16 a sedela na lotosovom kvete.
- V 21.storočí je firma Canon pravidelne vyhodnocovaná ako jedna z najviac ekologicky uvedomelých spoločností na svete. Vedúci predstavitelia sú patrične hrdí na to, že vďaka pokročilým technológiám vyrábajú tonery Canon a ďalšiu elektroniku, ktorá má minimálny negatívny dopad na životné prostredie.
- Canon a Nikon sa v súčasnosti považujú za rivalov a konkurentov. Tak tomu ale nebolo vždy. Nikon vznikol o dve desaťročia skôr, ako Canon vkročil na foto-scénu, vyrábal však „len“ optické šošovky. Tie firma Canon používala až do roku 1948 a objektív Nikkor (z dielne Nikonu) bol súčasťou prvého modelu Canon Hansa.
Hewlett-Packard
- HP je v súčasnosti jednou z najväčších nadnárodných IT spoločností na svete. Jej začiatky ale boli pomerne skromné a nemali nič spoločné s tlačiarňami či počítačmi (ako dnes). Firma sa najskôr zamerala na zvukové oscilátory, ktoré štúdio Walt Disney využívalo na testovanie divadelných zvukových systémov pred vydaním snímku Fantasia (1940).
- Firma bola v začiatkoch tým, čo dnes nazývame garážovou firmou. Garáž patrila jednému zo zakladateľov, pánovi Hewlettovi, napriek tomu si s druhým zakladateľom, Packardom, hodili korunou o tom ako sa firma bude volať. Osud určil, že to bude Hewlett-Packard a nie naopak.
- Budúcnosť je teraz – aj takto by sa dal brať fakt, že takmer polovicu dielov pre Multi Jet-Fusion 3-D si vytlačí tlačiareň sama, respektíve jej špeciálne tonery HP. Prezident 3-D divízie HP povedal: „Netlačíme tie diely preto, že môžeme, ale preto, že by sme mali. Je v tom hlbší ekonomický zmysel.“
- V niektorých kruhoch sa HP považuje za strojcu prvého osobného počítača. To si ale nechceli pripustiť ani samotní Hewlett s Packardom, ktorí Hewlett-Packard 9100A nazvali „stolnou kalkulačkou“. Mali pochybnosti o tom, či by produkt nezmiatol užívateľov, keďže nevyzeral ako počítač od IBM.