Zákerne ochorenie, ktoré vám môže ničiť zrak desiatky rokov, to je keratokonus. Ako ho odhaliť a liečiť? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako sa prejavuje a kedy je potrebné vyhľadať pomoc očného špecialistu.
Keratokonus je degeneratívne ochorenie rohovky, ktoré môže spôsobiť vážne problémy so zrakom. Ak sa ho nepodarí diagnostikovať včas, pacientovi hrozí trvalé poškodenie videnia a dokonca aj úplná slepota. Rohovka je totiž tá časť oka, ktorá rozhoduje o ostrom videní, akákoľvek nepravidelnosť na nej môže spôsobiť problémy so zrakom.
Pri keratokonuse dochádza k postupnému stenčeniu rohovky a jej kužeľovitému vyklenutiu, výsledkom čoho je nepravidelné lomenie svetelných lúčov, ktoré ňou prechádzajú.
Objavuje sa najmä v puberte
Keratokonus je vzácne ochorenie, ktoré postihuje mladých ľudí, viac však mužov ako ženy. Stretnúť sa môžete aj s označením „choroba dvadsiatnikov“, objavuje sa totiž v puberte, prípadne okolo 20. roka života. Platí ale, že čím skôr sa u človeka objaví, tým viac má toto ochorenie tendenciou postupovať.
Ide o rizikové ochorenie, keďže prejavy si nemusíte dlhú dobu vôbec všimnúť. Presnú príčinu vzniku tohto ochorenia sa do dnešného dňa nepodarilo úplne odhaliť, no medzi rizikové faktory patrí atopický ekzém, chronické trenie očí, alergia a špecifické symptómy ako napríklad Marfanov, Turnerov či Downov syndróm. Viaceré štúdie poukázali aj na spojitosť medzi týmto ochorením a genetikou.
Aké sú príznaky keratokonusu?
Keratokonus je zákerné ochorenie, ktoré môže pomaly ničiť zrak človeka bez výrazných symptómov hoci aj 20 rokov. Najbežnejším prejavom keratokonusu je už spomínané stenčenie hrúbky rohovky a jej vyklenutie. Tá po istej dobe stratí svoj bežný guľatý tvar a získa neprirodzený vzhľad kužeľu. Sprievodnými príznakom je veľmi často zhoršené videnie, pacienti sa sťažujú na zvýšenú citlivosť na svetlo a svetelné zdroje, ale i na dvojité či rozmazané videnie.
Keratokonus vo veľa prípadoch sprevádza aj silná krátkozrakosť. U pacientov je okrem toho často diagnostikovaný aj astigmatizmus, inak povedané, nepravidelné zakrivenie rohovky, ktoré sa však nedá upraviť žiadnymi dioptriami. Toto ochorenie väčšinou postihuje obe oči naraz, intenzita progresie môže byť však rozdielna.
V prípade, že sa vám zhoršil zrak, alebo si musíte až podozrivo často dávať predpisovať čoraz silnejšie okuliare či šošovky, návštevu lekára by ste nemali v žiadnom prípade odkladať.
Dioptrie problém neriešia
Žiaľ, ani tie najmodernejšie medicínske postupy nedokážu toto zákerné ochorenie úplne vyliečiť. Vedia ho však pozastaviť v progrese a stabilizovať – tzv. operácia keratokonusu. Pred každým zákrokom je potrebné absolvovať dôkladné vyšetrenie, ktoré však netrvá len pár minút. Obrňte sa trpezlivosťou, keďže na správne diagnostikovanie sú niekedy potrebné až dve hodiny. To, aký liečebný postup je najvhodnejší, určuje štádium, v ktorom bolo ochorenie diagnostikované.
V súčasnosti moderná medicína rozlišuje štyri základné štádia keratokonusu, v rámci prvého sa dá toto ochorenie korigovať dioptriami či šošovkami. Ide však len o dočasné riešenie, ktoré nedokáže zastaviť progres ochorenia. V druhom štádiu sa využíva tzv. CXL – corneal crosslinking metóda, práve tá dokáže stabilizovať očnú vadu. Počas zákroku sa do rohovky napustí riboflavín, pričom sa využíva UV žiarenie. Cieľom je spevnenie štruktúr rohovky.
Na úspešnosť liečby vplýva aj disciplína pacienta, po zákroku je totiž potrebné kvapkať si do oka každý deň špeciálne očné kvapky.
Riešenie aj v konečnom štádiu
Aj v prípade, že pacientovi bol diagnostikovaný keratokonus v treťom, respektíve štvrtom štádiu, existuje niekoľko možností, ako toto ochorenie pozastaviť. Často sa využívajú plastové rohovkové implantáty, ktoré dokážu vyrovnať zakrivenú rohovku a zafixovať ju. V mnohých prípadoch táto metóda dokáže výrazne spomaliť progres ochorenia a oddialiť tak transplantáciu rohovky – keratoplastiku.
Keratoplastika sa využíva ako posledná možnosť v prípade, že rohovka sa stenčila na minimum alebo došlo na jej povrchu k zjazveniu. Podľa stavu rohovky očný špecialista určí, či je potrebná iba čiastočná, teda lamerálna keratoplastika, ktorá nepredstavuje pre oko takú záťaž. V istých prípadoch je však nevyhnutná tzv. perforujúca transplantácia, čiže komplexná transplantácia rohovky v celej hrúbke.
Nech už pacient absolvuje akýkoľvek zo spomínaných zákrokov, vždy je potrebné, aby dodržiaval pokyny lekára a nevynechal žiadne kontrolné vyšetrenie.
Pomoc na celom Slovensku
V súčasnosti je na Slovensku jediným neštátnym zariadením, ktoré dokáže poskytnúť komplexnú liečbu keratokonusu vo všetkých štádiách len Očná klinika Veselý. Vedie ju skúsený očný chirurg František Veselý, ktorý je na Slovensku považovaný za jedného z najväčších odborníkov na očného ochorenia.
Vďaka najmodernejším prístrojom dokážu na klinike každému pacientovi nastaviť najvhodnejší spôsob liečby, ktorý bude pre neho zároveň aj najbezpečnejší. Nie je náhoda, že práve na tejto klinike sa do dnešného dňa uskutočnil najväčší počet transplantácií rohovky v rámci celého Slovenska. Našťastie, okrem pobočky v Bratislave má svoj tím špecialistov aj v Poprade, Košiciach i v Starej Ľubovni.