Sú tepelné čerpadlá „hitom“, ktorého sláva čoskoro pominie? Kdeže! Je pravda, že popularita tepelných čerpadiel raketovo rastie a obchodníci v Rakúsku, Nemecku či Francúzsku musia výrazne predlžovať čakacie lehoty dodávok, tento záujem si však tepelné čerpadlá zaslúžila výhodami, ktorých význam v budúcnosti rozhodne nebude klesať.
Tepelné čerpadlá dnes nájdete u cca každej druhej novostavby v západných spolkových krajinách Nemecka, u približne každej tretej novostavby v Rakúsku či Francúzsku, politici týchto krajín dokonca počítajú, že tepelné čerpadlá budú do cca roku 2030 obnoviteľným zdrojom energie číslo 1!
Rodák z Liptovského Mikuláša, ktorého poznatky vyhrievajú naše domácnosti dodnes
To, že dokážu spoľahlivo a efektívne dodávať teplo preukazujú tepelné čerpadlá viac ako 100 rokov. Málokto pritom vie, že do histórie tohto zdroja tepla sú významne zapísanie aj obyvatelia bývalého Československa. Ešte dnes môžete v Ženeve vo Švajčiarsku nájsť zariadenie fungujúce na princípe tepelného čerpadla, ktoré tu inštaloval v roku 1928 Aurel Sloboda, rodák zo slovenského mesta Liptovský Mikuláš. Poznatky tohto inžiniera, ktorý výrazne ovplyvnil aj Alberta Einsteina, využívajú výrobcovia tepelných čerpadiel dodnes!
Ropný šok umožnil vznik prvého celoeurópskeho boomu tepelných čerpadiel
Prvý boom tepelných čerpadiel celoeurópskeho významu nastal v 80. rokoch minulého storočia, v období nedostatku a rastúcich cien fosílnych palív. Tepelné čerpadlá sa v tejto dobe osvedčili ako efektívny a spoľahlivý zdroj tepla, ktorý poskytoval nezávislosť na ľubovôli vládnych predstaviteľov krajín vyvážajúcich ropu a ropné produkty.
A nezávislosť na dodávkach palív zo zahraničia je jedným z dôvodov, prečo politici v západnej Európe vkladajú do tepelných čerpadiel veľkú nádej. Ani dnes totiž nemožno brať ako samozrejmosť, že k nám prúdi dostatok plynu či ropy z Ruska, Iránu a ďalších politicky menej stabilných krajín.
Po sklamaní z fosílnych palív prišlo vytriezvenie zo slnka a vetra
Druhý boom tepelných čerpadiel naprieč celou Európou prišiel na konci minulej dekády, kedy sa politici aj odborná verejnosť začínali postupne prebúdzať zo sna pre lacnú a čistú energiu z veterných či solárnych elektrární, ktoré sa ukázali byť nielen nestabilné, ale zároveň tiež silne závislé na zdrojoch z verejných rozpočtov.
Ak aktuálne vyberáte nový zdroj tepla pre vašu nehnuteľnosť a nie ste si istí stálosťou výhod tepelných čerpadiel, vyššie uvedené riadky vám snáď vaše pochybnosti rozptýlili. Geotermálnu energiu z horúcich prameňov využívali na varenie, vykurovanie a pod. pred viac ako 10 000 rokmi pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky. Takto dlhá doba je snáď dostatočne sendvičom „referencií“.