Keď sa objavia zdravotné komplikácie, ignorujeme ich a dúfame, že všetko prejde. Niekedy je však čakanie horšie a komplikácie sa ešte viac zhoršia. Práve muži sú tí, ktoré zdravotné problémy podceňujú a čakajú, až kým nie je úplne zle. Napríklad návšteve urologickej ambulancie sa vyhýbajú, pričom od určitého veku je potrebné ju navštevovať pravidelne.
Ak vás ale čaká návšteva urologickej ambulancie, čo by ste mali predtým, než do nej prídete?
Ako to prebieha?
Ak vám obvodný lekár dá odporučenie k urológovi, je potrebné sa objednať na úvodné vyšetrenie, čiže prvé vyšetrenie. Práve na tomto stretnutí s vami urológ preberie váš zdravotný stav, vaše problémy, symptómy. Ak to bude lekár vyžadovať, na prvom stretnutí vám urobí odber krvi a sonografické vyšetrenie, ktoré má ukázať, či máte v skutočnosti problémy s pohlavným orgánom a s močovým ústrojenstvom. Ak lekárovi tieto vyšetrenia nebudú stačiť, môže sa stať, že vás požiada, aby ste si na ďalšiu konzultáciu doniesli ejakulát a možno aj moč. Nemusíte sa ničoho báť. Takéto vyšetrenia vám v mnohom pomôžu zistiť príčinu problémov s pohlavným orgánom a močovým ústrojenstvom.
Kedy sa obrátiť na urológa?
Na urológa by ste sa mali obracať jedine v týchto prípadoch: v prípade, že si nájdete hrčku na semenníkoch, keď sa objavia urologické zápaly (napríklad zápal obličiek, zápal močovodov), keď máte podozrenie na problémy s prostatou, keď máte problémy pri pohlavnom styku, ale aj vtedy, keď chcete ísť na preventívnu prehliadku kvôli tomu, lebo v rodine mal niekto rakovinu prostaty. Na špecializovaných urologických klinikách vám dokonca spravia vazektómiu. Ako prebieha vazektómia si môžete zistiť priamo na stránke týchto kliník.
Nech už vás čokoľvek zavedie do urologickej ambulancie, nepodceňujte zdravie svojho pohlavného ústrojenstva a močových ciest a urológov navštevujte pravidelne. Rizikovou skupinou sú najmä muži po štyridsiatke.