Pri hľadaní stoličiek do reštaurácie či k baru by ste mali zohľadniť viac faktorov, ako sa na prvý pohľad môže zdať.
Nie je to však žiadna veda, ktorú by ste s dobrými radami nezvládli. Preto sme ich pre vás niekoľko pripravili.
Funkcionalizmus a stoličky
V prvej polovici 20. storočia architektúru a dizajn výrazne ovplyvnil smer pomenovaný funkcionalizmus. Medzi jeho ústredných predstaviteľov patrí napríklad Le Corbusier, Ludwig Mies van der Rohe či na Slovensku Emil Belluš.
Ústrednou myšlienkou tohto smeru bola: forma nasleduje funkciu, teda, že dizajn, resp. tvar nábytku je dokonale prispôsobený tomu, na čo slúži.
To naštartovalo dizajnovú revolúciu a priemyselnú výrobu stolov, stoličiek a nábytku ako takého. A práve moderné reštauračné či barové stoličky by mali reprezentovať to najlepšie z funkcionalizmu.
Len tak sa vaši hostia budú vo vašom podniku cítiť pohodlne, preto pri ich výbere berte ohľad nielen na vzhľad, ale aj na to, ako plnia svoju funkciu.
Na čo sa sústrediť pri barovej stoličke
V ponuke nájdete najčastejšie barové stoličky so sedákom vo výške 75 – 80 cm, čomu by ste mali prispôsobiť aj výšku barového pultu či barových stolov.
Nezabúdajte však ani na jej konštrukciu, ktorá by mala byť stabilná a pohodlie zároveň dopraje opierka na nohy. Častou dilemou býva, či kúpiť barovú stoličku s operadlom, alebo bez neho.
Ak nie ste limitovaný priestorom a túžite, aby sa vaši hostia pri bare cítili dobre, operadlo by nemalo chýbať. Taktiež čalúnené barové stoličky dokážu prispieť k tomu, aby sa vaši návštevníci cítili pri bare skutočne príjemne a vítaní.
Podávate v podniku aj jedlo? Nezabudnite vybrať čalúnenie z odolného materiálu, ktorý dokážete rýchlo a jednoducho vyčistiť.
Stoličky pohodlné už na pohľad
Stoličky pri bare nepútajú na seba toľko pozornosti ako ich reštauračné kolegyne.
Práve posedenie dotvára celkovú atmosféru podniku – či už vizuálne, alebo pocitovo – ak sú vaše stoličky na prvý pohľad pohodlné, hostia sa už pri vstupe do podniku budú tešiť, keď si konečne sadnú a vychutnajú si jedlo.
Medzi také patria napríklad čalúnené stoličky s operadlom nielen na chrbát, ale aj na ruky a plastové a drevené stoličky s mäkším sedákom.
Funkčnosť reštauračných stoličiek je na prvom mieste, no dizajn ide v tesnom závese. Aj preto by mali dopĺňať celkový koncept podniku, to však neznamená, že nemôžu byť s ostatným zariadením reštaurácie v kontraste.
Ak je interiér vašej prevádzky ladený v svetlejších, neutrálnych tónoch, nebojte sa siahnuť po odvážnejších farbách. Ste podnik pre náročnejších?
Čalúnené reštauračné stoličky v kráľovskej modrej sú ako stvorené pre vás. V prípade, že ste bistro pre mladšiu klientelu, pokojne si vytvorte pestrú farebnú schému plastových stoličiek – napríklad tyrkysová, tehlová a sivá.