Pokiaľ hľadáte spoľahlivé miesto, v ktorom môžete vyvíjať kód, softvér či riadiť developerský tím bez toho, aby ste museli neustále prechádzať z jednej platformy do druhej, aplikácia Azure DevOps je pre vás ideálnym riešením.
Azure DevOps predstavuje veľmi šikovný nástroj, ktorý vám uľahčí proces vývoja softvéru alebo produktu. Poskytuje vývojárske služby a v porovnaní s tradičnými prístupmi umožňuje vytvárať a zlepšovať kvalitu produktov výrazne rýchlejšie. V rámci aplikácie Azure DevOps rozlišujeme päť základných služieb, a to Azure Boards, Azure Repos, Azure Pipelines, Azure Test Plans a Azure Artifacts.
Výhody používania Azure DevOps
Nezáleží na tom, akú úlohu zohrávate v procese vývoja produktu. Či už ste skúsený DevOps Engineer, programátor, alebo IT tester, služba Azure DevOps má hneď niekoľko využití. Umožňuje napríklad:
- automatizáciu vývojového procesu,
- zadávanie úloh s odlišnými stupňami dôležitosti a rozdielnymi termínmi,
- jednoduché testovanie a publikovanie produktu na jedno kliknutie,
- riadenie kódu,
- vytváranie prehľadného prostredia na základe individuálnych potrieb,
- kontrolu produktivity a stavu projektu.
Ešte nemáte zamestnanie v IT? Potom si prezrite najnovšie pracovné ponuky, staňte sa IT špecialistom a využívajte službu Azure DevOps aj vy. Aplikácia okrem toho ponúka možnosť založiť si organizáciu, prípadne viaceré organizácie pre rozličné vývojové tímy, pod ktorou budete následne zakladať jednotlivé projekty. Pred pridaním organizácie sa však budete musieť zaregistrovať ako používateľ.
Až po vytvorení konta budete môcť vytvárať verejné alebo súkromné projekty. Verejné môže vidieť každý člen organizácie na rozdiel od súkromných projektov, ku ktorým má prístup iba používateľ, ktorý je do nich pridaný. Spravovať tak budete môcť práva všetkých členov skupiny v organizácii, a teda aj v konkrétnych projektoch.
Čo je tímový wikiweb a ako ho vytvoriť
Pri každom tímovom projekte si môžete založiť sekciu Wiki, ktorá bude slúžiť ako popis celého projektu. Písať ju budete môcť buď ručne nezávisle od kódu, alebo ju publikujte ako najnovší kód. Vďaka wikiwebu sa k informáciám o projekte dostane každý člen vašej skupiny. To je dôležité nielen z hľadiska komplexného porozumenia vášmu projektu, ale aj preto, aby ste doň mohli zároveň prispievať.
Každý tímový wikiweb využíva úložisko Git na ukladanie všetkých svojich stránok, podstránok a súvisiacich artefaktov. Na to, aby ste ho mohli zriadiť, musíte mať vytvorený tímový projekt v Azure DevOps. Tvorba a úprava wikiwebu si vyžaduje minimálne základný prístup, pričom na publikáciu kódu ako wiki budete potrebovať oprávnenie na vytvorenie úložiska, ktoré majú iba členovia skupiny Správcovia projektu. Členovia skupiny zabezpečenia Prispievatelia môžu pridávať a upravovať stránky tímového wiki webu a vidieť ho môže iba ten, kto má povolený prístup k tímovým projektom.
Ako postupovať:
- Pridajte sa k požadovanému tímovému projektu a otvorte sekciu Wiki.
- Vytvorte wikiweb projektu a zriaďte nové úložisko Git s označením TeamProjectName.wiki.
- V prípade, že nie ste správcom projektu a na založenie úložiska nemáte oprávnenie, požiadajte ho, aby vám oprávnenie udelil.
- Ak chcete vytvoriť viac tímových wikiwebov, publikujte kód ako wikiweb. To vám zabezpečí viac úložísk v rámci jedného projektu.
- Do úložiska Git sa môžete dostať z URL adresy: https://dev.azure.com/<OrgName>/<TeamProjectName>/_git/<WikiName>. Prístup k URL adrese wikiwebu ale môžete získať aj skopírovaním wiki (Clone Wiki).
Vytvorením tímového wikiwebu pre váš projekt v aplikácii Azure DevOps sa postaráte o prehľadné zdieľanie informácií s členmi tímu o stave jednotlivých úloh i samotného projektu. Táto služba totiž zabezpečí zefektívnenie a urýchlenie procesu vývoja softvéru či produktu, a tým aj práce na vašom projekte.