Hluk medzi poschodiami určite poznajú mnohí z vás, ktorí bývajú v panelákoch (ak teda nebývate na najvyššom poschodí). Rovnako však s ním môžu mať skúsenosť aj tí, ktorí majú dvojpodlažné rodinné domy a napríklad ich deti majú detskú izbu, či izby na poschodí.
Izolovať bežný hluk je pomerne jednoduché
Ako každý iný nežiaduci hluk aj ten, ktorý sa prenáša medzi poschodiami, nie je moc príjemný. Určitou odlišnosťou však je, že takýto hluk môžeme rozdeliť na dva typy. A na každý z nich je iné riešenie.
Podobne ako stenami aj medzi poschodiami sa môže prenášať bežný hluk spôsobený napríklad krikom, či nahlas pustenou TV. Aj riešenie je v takomto prípade podobné: jednoducho sa použije zvuková izolácia na strop.
Takéto riešenie však nestačí na druhý typ hluku, s ktorým sa medzi poschodiami možno stretnúť. Ide o kročajový hluk. Radíme sem hluk od kráčania, či rovno dupotu a tiež hluk od posúvania stoličiek, či stola, ktorý spôsobujú nohy stoličiek, resp. stolové nohy. Skrátka akýkoľvek hluk vznikajúci pri priamom kontakte s podlahou. Otázka znie: čo s takýmto hlukom?
S kročajovým hlukom je to ťažšie
Na kročajový hluk sa používa účinná kročajová izolácia. Tá sa však neaplikuje na strop, ale „z druhej strany“. Najúčinnejšia je, ak sa umiestni ešte pod poter, ale na trhu sú aj kročajové izolácie určené pod nášľapnú vrstvu (v závislosti od toho, čo ňou v danej miestnosti je).
Čo z toho vyplýva? Naozaj efektívne riešiť kročajový hluk je možné len tam, kde vzniká. Ak vás trápi kročajový hluk z horného poschodia vášho domu, nie je problém. Ak však bývate v byte a kročajový hluk spôsobujú vaši susedia, môžete im maximálne odporučiť komplexnú rekonštrukciu podlahy (samozrejme, vrátane kročajovej izolácie).
Nútiť však nikoho do takéhoto kroku nemôžete. Môžete si iba ak dať účinnú kročajovú izoláciu vy a posilniť tým vzťahy so susedmi pod vami.
Zdroj obrázka:
- Autor: Andrii Iemelianenko / Shutterstock.com