Odsedel si 26 rokov v školských laviciach ( niekoľko českých, dve ruské, jedna holandská a jedna americká ). Ďalších 10 rokov strávil na rôznych manažérskych pozíciách v nadnárodných firmách ako sú Douwe Egberts, Vitana a GE Capital. Taktiež stihol mat vlastné podnikanie – cestovnú kanceláriu, slimačiu farmu a sieť obchodov s africkým umením. Nakoniec sa jedného pekného rána vybral k lekárovi a ten mu oznámil, že musí život workholika razantne zmeniť. Aj takýto bol Tomáš Hajzler, muž ktorí radu lekára poslúchol a začal skúmať svet firiem, postoj k prací a ďalšie iné súvislosti pracovného života. Osobne je mi cťou vám priniesť rozhovor s týmto človekom, ktorého myšlienky o slobode v práci formujú aj mňa samotného.
1: Ty sám si sa vo svojom živote zakúsil pocity, ktoré spoločne nazývame “syndróm vyhorenia”. Tvoj lekár ti vtedy odporučil “radikálnu zmenu života”. Čo sa vlastne stalo a aké zmeny si vo svojom živote musel následne urobiť?
Práci jsem dal víc, než jsem ji měl dát. Dlouho v mém životě nebylo nic jiného. Zapomněl jsem odpočívat. Zapomněl jsem, že v životě jsou i jiné věci. Nemusel jsem udělat nic, ale rozhodl jsem se, že skončím několik velkých projektů a budu to zkoumat.
2: Začal si skúmať svet firiem, ich vedenie a to ako sa správajú voči svojim zamestnancom. To, čo si týmto skúmaním zistil ťa priviedlo k filozofii, ktorú poznáme pod slovným spojením “sloboda v práci”. Môžeš nám o tom povedať niečo viac? V čom podľa teba spočíva sloboda v práci ?
Já si myslím, že žijeme v době a části světa, kdy systémy postavené na hierarchii a řízení s důrazem na poslušnost přežily. Všiml jsem si, že pro náš dnešní kontext existují vhodnější způsoby, jak uspořádat lidská společenství. Místo na poslušnosti a společenském postavení na tom kdo je v čem nejlepší a co koho baví.
3: Momentálne si so svojím združením peopplecom plno vyťažený šírením myšlienok o slobode v práci. Rôzne firmy si ťa pozývajú, aby si im na túto tému prednášal. Znamená to, že vedenie firiem v Českej republike a ale aj u nás si začína uvedomovať dôležitosť toho, že ich zamestnanci nie sú pre nich iba “strojom na peniaze”?
Přijde mi, že se ten dnešní systém přežil. A ta dnešní “krize” je jednou z připomínek, že už by to chtělo posunout se dál. Kromě toho je tu řada částí světa, která touží po naší životní úrovni a jsou pro to schopni udělat věci, o kterých nám se nezdá v nejhorších snech – jako třeba pracovat za almužnu v nelidských podmínkách. Pokud se nám nepodaří v lidech odšpuntovat vášeň, tak končíme.
4: Je možné vnášať myšlienky slobody v práci aj do veľkých firiem a spoločností, teda tam kde už vládne určitá hierarchia a tradícia ?
Ano. Stopro. Záleží na lidech. Pokud je tam člověk, který to pochopí a má sílu, odvahu a schopnosti změnu provést, tak pak je to jen otázka času.
5: Viem, že tvoja terajšia práca ťa baví a napĺňa. No prezraď nám, čomu sa rád venuješ ak práve nepracuješ ?
Nejvíc mě naplňuje něco aktivního s dětmi, s rodinou, přáteli. Baví mě hrabat se v zahradě. Baví mě dlouhý běhy. A často potřebuju odjet mimo Evropu, abych chápal, co se děje.
Knihy o slobode v práci, ktoré preložili v Peoplecomm.
6: Občas sa ma niektorí ľudia pýtajú čo majú robiť v situácii, ak by radi zmenili prácu, ktorá ich nebaví, no nechcú alebo nemôžu zostať bez pravidelného príjmu. Čo by si im poradil ty?
Připustit, že je možné se živit tím, co je opravdu baví…. A pak to hledat. Proč, jak a jak z toho nakonec dostat i peníze je něco o čem momentálně píšu knihu. Když to dobře půjde, tak bude na podzim.
Pokiaľ vás myšlienky a činnosť Tomáša Hajzlera a ich združenia Peoplecomm oslovili, nie je nič ľahšie ako navštíviť ich webové stránky, ktoré nájdete už nižšie.
Združenie Peoplecomm : http://www.peoplecomm.cz/
Knihy o slobode v práci, ktoré preložilo Peoplecomm, môžete si ich zakúpiť a podporiť ich činnosť : http://www.peoplecomm.cz/knihy#books
Facebook fanpage ,, svoboda v práci,, : http://www.facebook.com/svobodavpraci?sk=info