6. 10. 2012 ubehol rok, čo tento svet opustil snáď jeden z najúspešnejších manažérov a lídrov vo svete IT. Steve Paul Jobs, muž, ktorý víziu Ipadu mal v hlave už pred 27 rokmi, ale vtedajšia technika mu ešte neumožňovala vytvoriť Apple Ipad tak ako ho poznáme dnes. Niekým nenávidený a iným zase glorifikovaný, pre niekoho geniálny a pre ďalšieho neznesiteľný šéf. Nech už bol Steve Jobs, aký chcel, jedno je isté… Apple je dnes vďaka nemu tou najhodnotnejšou firmou a značkou sveta. No nie vždy to mal tento iGenius v živote ľahké. V dnešnom článku sa pozrieme na jeho zlyhania a pády.
Narodenie, štúdium a divoký život.
Steve Jobs sa narodil 24.februára 1955 rodičom, ktorí zrejme dieťaťa netužili v tom období mať a tak sa ho rozhodli dať k adopcii. Ich jedinou podmienkou bolo, aby adoptívni rodičia mali vysokoškolské vzdelanie. No osud to zariadil trochu inak a malý Steve sa dostal do rodiny, kde vysokoškolské vzdelanie nebolo, ale náhradní rodičia museli sľúbiť, že dieťa dajú na vysokú školu. Keď nastal čas pre vysokoškolské štúdium , Steve bol prijatý na Reed College.
Po prvých troch mesiacoch, ho však škola prestala baviť a rozhodol sa štúdium ukončiť. No aj napriek tomu naďalej ostal na školskej pôde ďalších 18 mesiacov. Sám Steve na toto obdobie spomína takto –„Nebola to žiadna sranda, spal som u kamaráta na zemi a na jedlo som si zarábal vracaním fliaš od Coca Coly za 5 centov. A ak som si chcel dopriať aspoň raz za týždeň poriadne jedlo, musel som chodiť v nedeľu v noci sedem míľ krížom cez celé mesto do sídla Hare Krišna „.o
Istotne ho toto obdobie muselo hrozne frustrovať, no napriek tomu ho čosi na školskej pôde stále držalo. A tu sa začína zrod niečoho, čo ani on sám vtedy nemohol tušiť. V tom čase škola Redd college poskytovala najlepšiu výučbu typografie v krajine. Keď Steve na škole skončil a nemusel navštevovať klasické vyučovanie, rozhodol sa zo zvedavosti navštevovať hodiny typografie. Tu spoznal rôzne druhy písma, rozličnosť medzier a postupne zisťoval, že čo vlastne robí krasopis krásnym. Čo ho viedlo k tomuto predmetu nevedel ani on sám a povedal, že nič z toho čo sa tam naučil nemalo preňho žiadne praktické využitie v živote.
O desať rokov neskôr, keď navrhovali prvý počítač Macintosh, všetko čo sa na hodinách typografie naučil sa mu akoby vrátilo. Celu svoju náuku zakomponovali do Macintosha a bol to prvý počítač s krásnou typografiou. Keby Steve, nikdy nechodil na ten kurz typografie, tak Mac by zrejme nikdy v tej dobe nemal niekoľko druhov krásneho písma. Postupom času mu dávalo zmysel to, že nechal štúdium, naďalej ostal žiť študentský voľný život a dostal sa na kurz typografie.
Máte padáka pán Jobs
Steve Jobs a Steve Wozniak vo svojej dvadsiatke zložili v garáži svoj prvý PC. Pracovali veľmi tvrdo a v priebehu desiatich rokov vybudovali dvojmiliardovú spoločnosť so štyrmi tisícami zamestnancov. Keď mal Steve tridsať rokov tak predstavili ich najlepší výtvor doby Macintosh. No o nejaký čas neskôr dostal výpoveď. Vo svojej tridsiatke bol úplne mimo firmy. Niečo na čom tvrdo pracoval desať rokov sa mu zrazu pred očami zrútilo.
Čo sa vlastne stalo? Steve na to spomína týmito slovami – „Prijali sme niekoho o kom som si myslel, že je veľmi talentovaný, aby viedol so mnou spoločnosť. Prvý rok bolo všetko v poriadku, ale akonáhle sa začali naše názory a vízie rozchádzať, došlo k naším hádkam a predstavenstvo bolo vždy na jeho strane. Po čase sa predstavenstvo rozhodlo, že musím z firmy von. To na čo som sa sústredil celých desať rokov bolo zrazu preč a bolo to zdrvujúce. Dobrých pár mesiacov som nevedel čo mám robiť. Bol som veľmi, veľmi ponížený a dokonca som premýšľal o úteku z krajiny „. To sú jeho slová.
Postupom času si, ale začal uvedomovať, že stále má rád to čo robil posledné roky. „BOL SOM ODMIETNUTÝ, ALE STÁLE SOM MILOVAL SVOJU PRÁCU A PRETO SOM SA ROZHODOL ZAČAŤ ODZNOVU „ povedal. V tom období to tak nebral, ale znovu o pár rokov si uvedomil, že vyhodenie z APPLE bola ta najlepšia vec aká sa mu mohla stať. Ta ťažoba byť úspešným bola nahradená úľavou a tým, že znovu mohol byť úplný začiatočník ktorý si vo všetkom verí. V tejto chvíli nastalo preňho najviac tvorivé obdobie jeho života.
V priebehu ďalších pár rokov založil spoločnosť s názvom NeXT a ďalšiu spoločnosť, ktorú dodnes poznáme pod menom PIXAR. V tomto čase spoznal aj svoju budúcu manželku, ktorá je pri ňom dodnes. Spoločnosť PIXAR pod vedením Jobsa šla vytvoriť prvý animovaný film TOY STORY (Príbeh hračiek ). Dodnes sa PIXAR považuje za najúspešnejšie a najkreatívnejšie štúdio na svete. V pozoruhodnom slede udalosti Apple po čase kúpil firmu NeXT a Steve sa opäť mohol vrátiť tam kam od začiatku patril telom aj dušou.
Zaujímavosťou je, že firma NeXT pred tým ako ju Apple odkúpil vyvinula technológiu, ktorá dnes tvorí jadro operačného systému a všetkých Apple noviniek. Toto druhé a zároveň slávne zlyhanie nechám zakončiť samotného Jobsa. „Som si celkom istý, že nič z toho by sa nebolo stalo, keby ma nevyhodili z Apple. Bola to naozaj trpká skúsenosť, ale myslím, že veľmi potrebná. Jediná vec ktorá mi dodávala silu pokračovať, bola, že som robil to čo som miloval. Preto robte niečo, čo budete milovať „.
Bojoval aj s rakovinou…
V roku 2004 Jobsovi bola diagnostikovaná rakovina. V jedno ráno od lekárov dostal snímok, ktorý jasne ukazoval na pankrease tumor. Slová doktora boli, že má asi tak tri až šesť mesiacov do konca života. Z nemocnice ho poslali domov so slovami, aby si dal všetky veci v rodine do poriadku, čo znamená, pripravte sa na smrť.
Osobne si neviem predstaviť, ako sa v tej chvíli cíti človek, nech má akékoľvek postavenie v spoločnosti. Toto je chvíľa, kedy nám žiadne miliardy a sláva väčšinou nepomôžu. Steve podstúpil vyšetrenia a vďaka nim po odobratí buniek z pankreasu zistili, že ide o veľmi zriedkavú formu rakoviny, ktorá sa dá liečiť operáciou. Po absolvovaní operácie a následnom doliečení Jobs mohol opäť pokračovať vo funkcii.
O päť rokov neskôr si vzal znovu polročné voľno a to z dôvodu transplantácie pečene. Podstúpil náročnú operáciu a nový orgán bol prijatý telom dobre.
No žiaľ každý z nás je iba človek a rakovina predsa len bola mocnejšia ako medicína. A tak 6.10.2011 nás navždy opustil tento iGenius, muž ktorý bol v živote neustále žil to čo aj často spomínal.
Stay hungry, stay foolish : Zostaňte hladný, zostaňte bláznivý. Ak vás osoba Steve Jobsa zaujíma do hĺbky odporúčam si prečítať jeho oficiálny životopis, ktorý si môžete zakúpiť tu : http://www.upbook.sk/knizna/eshop/4-1-PODNIKANIE/0/5/466-Steve-Jobs a komu sa nechce čítať, ale radšej počúva audiknihy, tak tú má možnosť vďaka Audi nahrávke tejto knihy : http://www.upbook.sk/knizna/eshop/4-1-PODNIKANIE/0/5/466-Steve-Jobs
www.upbook.sk vám navyše k vašej objednávke neráta poštovne !!!