Na našich stránkach zvyčajne píšeme o podnikaní, biznise, ale z času na čas chceme dať priestor aj remeslám a veciam, ktoré nám spríjemňujú a uľahčujú náš život. Chceme priniesť zaujímavosti a tipy aj z oblastí, ktoré sa nám občas zídu. Jedným takým skvelým vynálezom, ktorí využívajú hlavne ľudia v zime a v rodinných domoch, sú krbové pece alebo ľudovo povedané krby. Ale nie je krb ako krb a my si dnes trocha čosi povieme o tom ako stavať alebo nestavať svoj vysnívaný krb.
Prvá otázka ktorá sa pri výbere krbu naskytne je : Drahý alebo lacný krb?
Na tuto otázku existujú tri odpovede.
1: Dáme si ho postaviť odborníkovi.
Odborník zvyčajne patri do tzv. cechu kachliarov a má množstvo vedomosti a hlavne skúsenosti s daným oborom. Toto rozhodnutie je istotne najdrahšie, ale aj najbezpečnejšie a najkvalitnejšie. Mnohokrát sa táto investícia behom pár rokov navráti v podobe uspor za teplo, keď vám odborne a ekonomicky napr. nainštaluje teplovzdušné rozvody, aby bola minimálna spotreba paliva. Odborník je taktiež certifikovaný a viem zaručiť, že krb bude bezpečne a správne postavený podľa zákona.
2: Krb postavený ,, odborníkmi,, z Poľska.
Občas sa vám naskytne príležitosť využiť služby z Poľska, ktoré vám za polovičnú cenu postavia váš vytúžený krb. Takýto krb sú schopní postaviť veľmi rýchlo, ale žiaľ v mnohých prípadoch aj veľmi neodborne. Týmto nechceme nijako hanobiť meno ozaj kvalitných poľských krbiarov a tým patri všetka česť. Ale často sa do tejto profesii hrnie mnoho neprofesionálov. Zrazu po čase môžete zistiť, že krbové mriežky sa uvoľňujú a vypúšťajú tak nadbytočné množstvo tepla. Nakoniec to môže dopadnúť aj tak, že krb postavený skutočným profesionálom by bol naozaj výhodnejší a efektívnejší. A čo je najdôležitejšie, mnohokrát vám títo ,,odborníci,, ani nevystavia potvrdenie o certifikácii krbu.
3: Krb si postavíte sami.
Najlacnejším a aj nie odporúčaným riešením môže byť aj to, že si krb postavíte sami. Zháňate si potrebne informácie, návody, nakúpite potrebný materiál, krbové vložky a púšťate sa do prace úplne sami. Teoreticky to možné je, ale z praktického hľadiska je to už o niečom inom. Určíte nechcete riskovať to, aby vám, váš novy krb spôsobil škody na dome alebo nebodaj na vašom zdraví, ak by sa nastala nehoda. A tak si budete chcieť pozvať odborníka s certifikáciou , aby vám na váš krb udelil certifikát. Takúto revíziu vám, ale skutočný profesionál odmietne urobiť ak mu na vás záleží a berie svoje remeslo zodpovedne. Dôvod je jednoduchý. Nemôže vidieť voľným okom, to ako ste to zostavili, lebo všetko je vo vnútri už schovane a taktiež sa nebude zaručovať za prácu iného človeka a v prípade škôd nebude chcieť niesť následky.
Týmito príkladmi sme chceli poukázať na možnosti, ako ľudia riešia stavby krbov. Občas sa môže stať, že aj bod číslo 1 nemusí byt 100 percente efektívny. Občas skratka motyka vystrelí. Cieľom článku bolo poukázať na rizika pri stavbe krbov, ktoré nám majú slúžiť a nie škodiť.