Ešte predtým ako tu bol Steven Covey alebo GDT alebo Projekt Život,ešte predtým, keď zjednodušovanie nebolo také populárne a dokonca ešte predtým, ako prišli všetky tie technologické výdobytky a vylepšenie, ktoré by nám mali pomáhať, ale nie vždy je to tak – tu boli praví otcovia osobnostného rozvoja. Prví ľudia, ktorí sa zamýšľali ako začať prakticky zlepšovať svoje životy a ako inšpirovať druhých, aby začali robiť to isté.
Jedným z nich bol aj Ralph Waldo Emerson, jeden z najúžasnejších Amerických mysliteľov a muž, ktorý do osobnostného rozvoja zaviedol niekoľko princípov, ktoré platia dodnes.
1. Napíšte si všetko na papier
„Muž je stvorený na to, aby písal. Čokoľvek ho inšpiruje alebo čokoľvek zažíva, prichádza k nemu vo forme obrazov. A považuje za nezmysel, keď niektorí ľudia hovoria , že isté veci sa nedajú opísať. Verí, že všetko, nad čím sa dá rozmýšľať, sa dá aj napísať. Nie je nič jasnejšie, prehľadnejšie a upokojujúcejšie, ako keď človek dovolí peru, ktoré drží v ruke, aby začalo opisovať to, čo chce alebo aby začalo opisovať to, čo vidí a prežíva. Život, ktorý sa oplatí žiť, sa oplatí aj zaznamenávať. “
Problém, ktorému Emerson musel celý svoj život čeliť je, že mal nekontrolovateľnú myseľ. Jeho myšlienky prilietavali ako na bežiacom páse, jedna za druhou. V istých momentoch jeho života sa začali nové nápady objavovať rýchlosťou, akou sa voda valí z pretrhnutej priehrady. Počas týchto momentov mal Emerson problém poriadne zorganizovať svoje myšlienky. No potom sa zrazu myšlienky vytratili a on zase nemohol nad ničím rozmýšľať. Snaženie sa ovládnuť svoju myseľ prirovnával ku snaženiu sa ovládnuť rozbesnené blesky.
Aby začal kontrolovať tieto striedavé cykly, rozhodol sa Emerson, že si začne písať denník. Každý jeden deň zozbieral aj tú najmenšiu myšlienku, nápad alebo sen, ktorý mu prišiel počas dňa na um. To Emersonovi umožnilo, aby si lepšie zorganizoval svoje myšlienky, keď sa začali valiť ako voda a aby dokázal prísť s novými nápadmi, keď prišiel jeden z tých prázdnych momentov. Teraz mu už všetko dávalo zmysel a písanie mu v tom veľmi pomohlo. Neskôr sa potom Emerson znova pozrel na to, čo si zapísal a dopísal si k tomu ďalšie veci, ktoré mu napadli v súvislostiach. A tak začali vznikať všetky tie skvelé eseje a príbehy, ktoré napísal.
Ako aplikovať Emersonovu lekciu do vášho života
Vydajte sa na 30-dňovú výzvu a sústreďte sa výlučne na zbieranie vašich myšlienok do zošita. Zakaždým, keď sa vo vašej mysli objaví nejaký nápad, zapíšte si ho. Spravte si to celé zapisovanie ešte ľahšie a to tak, že budete mať pri sebe vždy pripravený malý zošit. Ja osobne, pri sebe nosím svoj Ipod, ktorý sa zmestí všade a môžem doň písať tak veľa vecí, koľko len chcem.
2. Zbavte sa rozptyľovania
„Skutočná sila v života prichádza zo sústredenia, skutočné zlo zase prichádza z rozptýlenia a nie je žiadny rozdiel v tom, či je to naše rozptýlenia malé alebo veľké, či sú to naše materiálne veci a ich starostlivosť, priatelia, spoločenské zvyky, politika, hudba, prejedanie sa….Priatelia, knihy, obrázky, zbytočné úlohy, nádeje – všetko sú to rozptýlenia, ktoré nám spôsobujú rozkolísanie nášho labilného vzdušného balóna a napredovanie a nasledovanie svojho cieľa robia takmer nemožným. Musíte sa zamerať na svoju prácu, robte to, čo so svojim mozgom dokážete a ostatného sa zbavte. Iba tak môžete získať tú obrovskú silu, ktorá vás začne posúvať od toho, že niečo viete, ku tomu, že s tým, čo viete, niečo začnete robiť.“
Emerson už vo veľmi mladom veku pochopil, že ak chce uspieť, musí sa naučiť absolútnej sústredenosti na to, čo práve robí. Zbavením sa všetkých rozptýlení, Emerson vytvoril prostredie, v ktorom sa mohol absolútne sústrediť na svoju najdôležitejšiu prácu. Teraz nechcem, aby to znelo tak, že Emerson bol workoholik a nerobil nič iné ako jeho prácu. Zbožňoval malé bezcieľne konverzácie s jeho priateľmi uňho doma alebo keď ich navštívil. Ale nedovolil, aby tieto veci bránili jeho vášni pre písanie a rozvíjanie sa.
Ako aplikovať Emersonovu lekciu do vášho života
Emerson sa zbavil rozptýlení tak, že obmedzil počet informácií, ktoré denne prijímal, zjednodušil jednoduché povinnosti ako práca okolo domu a vyhýbal sa vzťahom s ľuďmi, ktorých nervózny charakter mohol rozrušiť jeho sústredenosť. Je pravda, že dnes máme tých rozptýlení oveľa viac, ale tiež je v našich silách zredukovať prijímanie informácií. Začnite obmedzovať počet vecí, ktoré vlastníte, čítate a koľkokrát za deň si pozeráte email. Takto si začnete okolo seba vytvárať prostredie, ktoré vás bude podporovať pri vašej produktivite.
3. Stále sa hýbte sa smerom dopredu
„Ah!“ povedal mi jeden maliar, keď sme sa rozprávali o týchto veciach,
„ak človek zlyhal, čoskoro sa zistí, že viac sníval ako pracoval. Je možné uspieť v našom remesle, ak si na seba nedáte pracovné oblečenie, poriadne sa pri maľovaní nezafŕkate a nepracujete poctivo celé dni.“
Emerson pochopil, že pre ľudí je prirodzené „upadať…rýchlo do sladkého spánku.“ Situácia nám vždy ponúkne viac možností a my si väčšinou vyberáme tie ľahšie, tam, kde je menší odpor. Aby sme dokázali s týmto stavom lenivosti bojovať, Emerson prízvukuje, že musíme použiť „všetky spôsoby, ktoré nás prinesú do produktívneho stavu.“ Pre Emersona je najefektívnejším liekom na prekonanie lenivosti práca.
Emerson vedel, že keď už z neho raz motivácia vyprchá, bude ťažké vrátiť sa späť. A tak si udržoval svoju motiváciu nažive pravidelným pracovaním. Keď mal zlé obdobie a nič mu nenapadalo, Emerson pokračoval v práci, pretože vedel, že inšpirácia čoskoro príde. V liste, ktorý poslal svojmu známemu porovnával myseľ k jabloni, ktorá si prechádza zimou a jarou, keď je úplne holá, no potom zrazu vykvitne a je z nej nádherný strom. No farmár sa musí starať o jabloň aj keď je zima, aj keď jar, ak chce potom zo stromu oberať zdravé a veľké jablká.
Ako aplikovať Emersonovu lekciu do vášho života
Pokračujte v práci aj keď ste unavení, ak strácate inšpiráciu alebo máte nechuť voči vašim cieľom.