Milí čitatelia, každý z vás už určite vie z posledného článku o tom, ako sú dôležité ciele. Veď človek bez cieľa je ako loď bez kormidla. No samotný aj najlepší cieľ nestačí. Bez dostatočnej motivácie sme ochotní veľmi ľahko vzdať sa svojich cieľov. Zdá sa, že dôležitejšie ako vedieť, čo chceme, je vedieť prečo to chceme. Ak je dostatočne silné „prečo“ tak nás odprevadí až k vytúženému cieľu. Ako príklad uvediem chudnutie. Môžeme si stanoviť reálny dosiahnuteľný a overiteľný cieľ – schudnúť 3 kg za týždeň. Potrebné je však mať motor, a to je dôvod prečo chceme schudnúť. Napr. zmestiť sa do svadobných šiat, zlepšiť si kondíciu…
Kľúčom k úspechu je fokus – zameranie sa na cieľ, nepozerať na prekážky. Ako deti sme veľa krát počuli nie, už by sme si mohli na to zvyknúť, že nám druhí budú hovoriť nie.
Naše ciele si môžeme rozdeliť do skupín:
1) zvýšenie príjmu
2) lepšie vzťahy v rodine
3) prevencia, zdravie
4) finančná nezávislosť
Náš príjem sa zlepší ak sa my zmeníme. Ak sa zlepší vnútro, zlepší sa aj vonkajší svet. Potrebujeme rovnováhu v živote medzi kariérou, rodinou a zdravím.
Považujme pracovisko za ihrisko pre dospelých. Mnohí dostávajú peniaze len za účasť. Bohatý rozmýšľa, koľko zarobí za hodinu, kým chudobní počítajú mesačný príjem.
Zamysli sa nad tým, čo robíš, 3 veci poskytujú 90% hodnoty tvojho príjmu. Keby si mal vykonávať jednu činnosť celý deň, čo by ti prinieslo najviac príjmu? Ak by si mal robiť iba dve činnosti denne, ktorá je na treťom mieste? Robte menej vecí, len tie tri, ale venujte im viac času. Zlepšujte sa v týchto veciach.
Pre obchodníka to bude:
1) hľadanie zákazníka
2) prezentácia
3) uzavrieť obchod.
Akú známku si dáte za tieto činnosti od 1-10. To čo má najväčšiu známku, to robte najviac. To je rozhodujúca časť tvojho príjmu. Vo vzťahu ku svojim zamestnancom, alebo obchodným partnerom môžu byť tri činnosti napr.:
1) nábor
2) vzdelávanie
3) motivácia.
Znovu si oboduj tieto činnosti.
Pravidlo najmenšieho odporu:
Najprv robíme tie veci, ktoré sa robia najľahšie. Lenže je potrebné robiť tie najdôležitejšie veci najprv. Jeden profesor priniesol do triedy pohár, piesok a kamene. Ak dáme najprv do pohára piesok, kamene sa tam už nevmestia. Ak však dáme najprv kamene, tak piesok sa ľahko vmestí. Je potrebné rozlišovať medzi dôležitosťou našich činností. Najprv tie najdôležitejšie. Musíme vedieť povedať nie.
- Špičkoví ľudia stále uvažujú o svojich cieľoch, o budúcnosti. Ale len 3% ľudí majú ciele napísané na papieri.
- Napíšte si ich v prítomnom čase – aj realita je tu a teraz.
- Stanovte si termín.
- Napíšte si zoznam, čo môžem urobiť na dosiahnutie cieľa? Henry Ford: Aj najväčšie ciele sa dajú dosiahnúť, ak ich rozložíme na malé kroky.
- Zorganizujte si tieto postupné kroky. Priradiť priority. Cieľ+plán = 10 x viac úspechu.
- Konanie – okamžite naštartuj proces.
Ak som bol schopný napísať si ciele, som schopný ich aj dosiahnuť.
Keby som mal opustiť mesto, čo zo zoznamu činností by som musel urobiť, len jednu vec. To je najvyššia priorita.