Chodiť na univerzitu si všetci dovoliť nemôžu, no vzdelávanie si môže dovoliť naozaj každý.
Zdroje informácií, náučné videá, audio materiály ako aj informácie priamo na papieri môžeme získavať z rôznych zdrojov, či už je to miestna knižnica alebo internet. Najdôležitejšia je ale chuť do učenia či vzdelávania!
Mnohým vo Vašom okolí sa Vaše samovzdelávanie nemusí pozdávať, avšak učenie je neuveriteľne uspokojujúce – budete schopní viesť konverzácie na mnohé témy a nadobudnete kontrolu nad svojimi myšlienkami.
Samovzdelávanie však vyžaduje tvrdú disciplínu a schopnosť učiť sa sám. Tu je niekoľko tipov ako sa učiť sám bez toho, aby ste do školy čo i len vkročili.
1. Čítajte knihy
Čítanie je bezpochyby jednou z najefektívnejších možností ako sa niečo dozvedieť o určitej problematike. Ak sa v danej téme nevyznáte alebo si o nej myslíte, že by mohla byť zaujímavá, jednoducho vezmite knihu a pustite sa do nej.
Aj kontroverzné knihy môžu byť nápomocné. Ak sa totiž nahneváte alebo rozvášnite nad autorovými názormi, vedie Vás to k túžbe naučiť sa o danej téme viac a navzájom konfrontovať Vaše a autorove argumenty.
2. Nájdite si mentora
Osobný poradca Vám pravdepodobne pomôže napredovať a pokračovať vo Vašom vzdelávaní. Obzvlášť ak ste človek so zmyslom pre zodpovednosť, je pre Vás dôležité dôsledne sa na hodiny s mentorom pripravovať. Mentor Vám ušetrí čas výberom tých najlepších zdrojov, odpovie na
Vaše otázky a konverzuje s Vami o danej problematike. Je veľmi dôležité vybrať osobu, ktorá Vás dokáže povzbudiť a rešpektovať. Pravdepodobne nechcete, aby mentor prevzal kontrolu nad Vaším vzdelávaním – jeho úloha spočíva v tom, že Vás bude podporovať a viesť tým správnym smerom.
3. Staňte sa turistom
Poznávanie minulosti, zisťovanie čo, kedy a ako sa stalo je pre mnohých zaujímavé a príťažlivé. Návšteva vedeckého či prírodného múzea alebo aj autorovho domova Vám pomôže získať ďalšie vedomosti a lepšie pochopiť samotného autora či jeho práce. Kúpa permanentky či preukazu na nejakom mieste je skvelým spôsobom, ako si o tomto mieste zapamätať čo najviac informácií.
4. Používajte Wikipédiu alebo si to vygooglujte
Hľadanie informácií na Googli či Wikipédii je ďalšia možnosť, ako sa niečo dozvedieť alebo naučiť o téme, ktorá Vás zaujíma. Dokážu vyhľadať rozsiahle informácie o všeličom. Takže pokračujte v čítaní, a ak narazíte na niečo zaujímavé a chcete sa o tom dozvedieť viac, napíšte to do Googlu či Wikipédie.
5. Sledujte vzdelávacie TV stanice a programy
Momentálne sú televízne stanice plné rôznych zábavných či reality show, ktoré Vás pravdepodobne nezaujímajú, ak sa chcete učiť a vzdelávať. Práve pre Vás sú určené edukačné programy a TV stanice ako napríklad Discovery.
6. Využívajte bezplatné online kurzy
Niektoré školy a univerzity ponúkajú bezplatné videonahrávky svojich profesorov alebo online kurzy. Sledovanie takýchto videí ponúka všetky výhody chodenia do školy avšak bez testov, známok, nevyhovujúceho rozvrhu či nutnosti byť na hodine osobne prítomný. Pripravili sme pre vás na našom partnerskom webe zoznam 55 bezplatných zdrojov, na ktorých môžte získať vzdelanie.
7. Verejné knižnice
Verejné knižnice sú bezpochyby neoceniteľné pre ľudí, ktorí sa rozhodnú pre samovzdelávanie. Knižnice neponúkajú len knihy, CD-čka a DVD-čka, ale umožňujú prístup k mnohým digitálnym a online zdrojom informácií.
V knižnici nájdete okrem iného aj ticho a pokojnú atmosféru, kde si môžete knihu v kľude prečítať a zároveň Vám môžu pomôcť pracovníci knižnice, ktorí odpovedia na Vaše otázky.
zdroj: lifespan.com