Prejdite sa po modernej americkej firme – recyklačné koše na každom kroku, tabuľky a vysvetlenia, ako na to, vás neminú. V Nemecku hrozia za vyhodenie odpadu do nesprávneho koša pokutou a recyklovanie odpadu berú nanajvýš vážne.
Na Slovensku sa ale stále stretávame s firmami s jediným odpadkovým košom, ktoré väčšinu svojho odpadu netriedia (hoci práve pri veľkých množstvách rovnakého odpadu to má najväčší zmysel), prípadne ktoré v nejakej recyklácii nevidia zmysel a nemotivujú k nej ani svojich zamestnancov.
Je to škoda, no mnohí sme si už všimli, že trendom zo zahraničia chvíľu trvá, kým sa dostanú až k nám. Recyklovanie sa teda istotne stane súčasťou väčšiny podnikov na Slovensku, je to len otázkou času. Čoraz väčší počet mladých kreatívnych podnikateľov tomu len pomáha. Tak držte krok s dobou a čítajte s nami o recyklovaní aj vy!
Čo to znamená – recyklovať?
Recyklovať (a nehanbite sa, ak ste to nevedeli!) znamená opätovne spracovávať už použité materiály (teda odpad) a meniť ich na nové a užitočné produkty. Týmto procesom vlastne znižujeme množstvo nového materiálu, ktorý by sme na výrobu nového produktu museli použiť. Tým sa nám darí znižovať znečistenie vzduchu, vody, ale i pôdy a zároveň šetríme i energie.
Recyklovanie teda priamo znamená znovuvyužívanie už použitého. A začína sa separáciou, teda triedením odpadu. Kým na recykláciu treba mať čas, priestor a vhodné podmienky (hoci mnoho recyklovaných vecí vieme vyrobiť i doma a v podstate „na kolene“, hovoríme o recyklácii vo veľkom), separovať odpad nie je skutočne najmenším problémom. A to či už pre domácnosť alebo pre firmu.
Prečo teda triediť odpad?
Táto otázka je sama o sebe zle položená. Vhodnou otázkou by skôr bolo: „Prečo odpad netriediť?“ Dôvodov, prečo odpad triediť, je skutočne neúmerné množstvo. Presvedčivým argumentom však ostáva, že skutočne nie sú dôvody na to, aby sme tak nerobili.
Triedenie odpadu nie je finančne či časovo náročné, odpad treba vyhodiť tak či tak a straty, ku ktorým môže dôjsť, kým sa zamýšľame nad tým, do ktorého kontajnera vhodiť bublinkovú fóliu, je skutočne zanedbateľný.
Triedením odpadu odľahčujeme záťaž na matku prírodu – nebude treba ťažiť toľko nerastných surovín, ničiť prírodu tam, kde ich vieme nájsť, tie suroviny potom nebude treba špeciálne prepravovať a upravovať…
Prečo a ako recyklovať v podnikaní?
Ako sme už spomínali vyššie, recyklovať skutočne vo veľkom možno len za určitých podmienok a s istým náradím. Zrejme je pre nás nepredstaviteľné, že by sme zo starých fliaš vyrábali popri podnikaní nové igelitky.
Na druhej strane však pre taký väčší sklad nie je problém opätovne využiť baliace materiály, či v kancelárii nevyhodiť starý papier automaticky do koša. Množstvo tipov na to, ako sa dá celkom jednoducho odpad minimalizovať skutočne takmer v každom podnikaní, nájdete na internete a už aj na mnohých slovenských weboch.
Odpad by ste mali recyklovať nielen preto, že je to moderné a „robí to každý“. Separácia odpadov má i svoje ekonomické výhody, ktorým rozumie nejeden šikovný obchodník. Tak napríklad vďaka triedeniu odpadu sa znižujú náklady na spracovanie surovín.
To by sa v konečnom dôsledku malo prejaviť i na cene výrobku (a aj sa prejavuje – napr. recyklovaný toaletný papier je výrazne lacnejší ako ten z nových materiálov).
Zničenie niektorých odpadov môže takisto byť finančne náročné. Ich recyklácia je ale výrazne lacnejšia, ba dokonca niektoré odpady sú i vykupované. Z finančného hľadiska je ďalšou záťažou i skládka odpadu, ktorej prevádzka čosi stojí a ktorá musí spĺňať isté podmienky.
Ak sa nad takou skládkou zamyslíme, tak jej obídenie a recyklácia odpadu je výhodnejšia i pre trh práce – pri recyklovaní sa zamestná viacero ľudí.
Pýtate sa teda, prečo recyklovať a separovať odpad? Jednoduchá odpoveď: pretože tak chránime životné prostredie, znižujeme potrebu ťažby nerastov, takisto znižujeme náklady na energiu a ešte aj vyrábame pracovné miesta. Skutočnou otázkou teda je – prečo vlastne netriediť a nerecyklovať?