O štúdium jazykov je v súčasnosti veľký záujem. Ovládať cudziu reč sa vyplatí nielen za lavicami školy, ale aj v práci či pri cestovaní.
Chcete sa naučiť nový cudzí jazyk alebo zdokonaliť svoj prejav v inej reči? Úspech závisí od výberu vhodnej vyučovacej metódy. Vybrať si môžete aj z nasledujúcich troch možností moderného učenia cudzích jazykov.
Callanová metóda
Približne 70% výučby tvorí konverzácia medzi lektorom a študentom. Tento dialóg je založený na rýchlom kladení otázok lektora, čo núti študenta tvoriť vety bez dlhého rozmýšľania. Lektor zvyčajne otázky opakuje dvakrát. Ak študent neporozumel nejakému kľúčovému slovu, môže mu toto slovo preložiť, no rozhodne nedovolí študentovi poľaviť v úsilí. Práve naopak; lektor vyžaduje od študenta aktivitu – využívanie už naučených fráz a opakovanie ďalších prebratých výrazov.
Callanova metóda sa teší veľkej obľube, čoho dôkazom je viac ako 350 škôl na celom svete hlásiacej sa k tejto technike na osvojenie si anglického jazyka.
Psychowalkman
Medzi moderné metódy výučby cudzieho jazyka nepochybne patrí využitie psychowalkmana. Výučba prebieha tak, že si študent nasadí špeciálne stimulačné okuliare, slúchadlá a zapne psychowalkman. Pri tejto metóde môžete zabudnúť na stres, keďže prvou fázou celého procesu je uvoľnenie sa, zrelaxovanie. Z audiovizuálneho stimulátora potom zaznievajú slová či celé vety, ktoré študent počúva v alfa hladine a opakuje ich v bdelom stave.
Aby sa nové informácie upevnili, študentovou úlohou je znovu počúvať tie isté vety a zopakovať ich. Táto metóda je určená predovšetkým pre tých, ktorých čaká štúdium či práca v zahraničí a hľadajú spôsob ako sa rýchlo naučiť cudzí jazyk – najmä hovorenú reč.
E-Learning
Jazykové školy dobre vedia, že ak chcú prilákať študentov, musia kráčať s dobou. Zaujímavým lákadlom je e-learning, čiže výučba za pomoci informačných a komunikačných technológií.
Učenie cez internet prebieha ako priama komunikácia medzi lektorom a študentom. Rozvoj slovnej zásoby a osvojenie si gramatických pravidiel prebieha aj na základe používania podnetných vyučovacích materiálov – napr. sledovanie videí či vypĺňanie kvízov na internetových stránkach. Medzi výhody on-line výučby patrí nepochybne učenie sa z pohodlia domova, ušetrenie času aj peňazí vynaložených na cestovné.