Päť pilierov sebadisciplíny
Päť pilierov sebadisciplíny tvoria: prijatie, sila vôle, tvrdá práca, pracovitosť, vytrvalosť. Každý deň vysvetlím jeden z týchto pojmov, prečo je dôležitý a ako ho rozvíjať. Ale najprv všeobecný prehľad …
Čo je sebadisciplína?
Sebadisciplína je schopnosť prinútiť sa konať bez ohľadu na Váš emocionálny stav.
Predstavte si, čo by ste mohli dosiahnuť, keby ste jednoducho dokázali nasledovať svoje ciele bez ohľadu na čokoľvek.Predstavte si, ako hovoríte svojmu telu: „Máš nadváhu, zhoď 10 kíl.“ Bez sebadisciplíny sa tento cieľ nemôže uskutočniť. Avšak s dostatkom sebadisciplíny je to hotová vec. Vrcholom sebadisciplíny je, ak dosiahnete taký stav, že keď urobíte vedomé rozhodnutie, je v podstate isté, že z neho nepoľavíte.
Sebadisciplína je jeden z mnohých nástrojov osobného rozvoja, ktoré máte k dispozícii. Samozrejme sa nejedná o všeliek. Avšak problémy, ktoré dokáže sebadisciplína vyriešiť sú dôležité, a napriek tomu, že sú iné spôsoby, ako tieto problémy riešiť, sebadisciplína ich s prehľadom prebije. Sebadisciplína Vám umožní prekonať akúkoľvek závislosť, alebo umožní stratiť ľubovoľné množstvo váhy. Dokáže odstrániť prokrastinaciu, neporiadok a nevedomosť. S množstvom problémov, ktoré dokáže vyriešiť, sebadisciplína nemá konkurenciu. Ba čo viac, stáva sa z nej silný spoluhráč, ak sa skombinuje s ďalšími nástrojmi ako sú vášeň, určovanie cieľov a plánovanie.
Budovanie sebadisciplíny
Mojou filozofiu budovania sebadisciplíny najlepšie vysvetlím analógiou. Sebadisciplína je ako sval. Čím viac ju trénujete, tým sa stáva silnejšia. Čím menej ju trénujete, tým sa stáva slabšia.
Rovnako ako má každý rôznu veľkosť svalov, máme všetci rôznu úroveň sebadisciplíny. Každý nejakú má – ak dokážete na pár sekúnd zadržať dych, máte určitú sebadisciplínu. Ale nie každý rozvinul sebadisciplínu na rovnakú úroveň.
Rovnako ako sú potrebné svaly na vypestovanie svalov, je potrebná sebadisciplína na vybudovanie sebadisciplíny.
Spôsob pestovania sebadisciplíny je analogický k používaniu postupného zvyšovania záťaže pri posilňovaní. To znamená zdvíhanie závaží, ktoré sú pre Vás na hrane. Všimnite si, že keď posilňujete, zdvíhate závažia, ktoré zdvihnete. Namáhate svaly, kým nezlyhajú, a potom odpočívate.
Rovnako tak základnou metódou, ako vybudovať sebadisciplínu je prijímanie takých výziev, ktoré môžete úspešne dosiahnuť, ale ktoré sú na hranici Vašich možností. To neznamená skúšať niečo, v čom budete zlyhávať každý deň, ani zotrvávať v „status quo“. Žiadnu silu nezískate, keď sa budete pokúšať zdvihnúť závažie, s ktorým ani nepohnete, rovnako ako žiadnu silu nezískate, keď budete zdvíhať závažia, ktoré sú na Vás príliš ľahké. Musíte začať so závažiami / výzvami, ktoré dokážete prijať, ale ktoré sú blízko hranice Vašich možností.
Progresívny tréning znamená, že ak uspejete, prijmete väčšiu výzvu. Ak budete pracovať s rovnakými závažiami, nezosilniete.Rovnako tak, ak si v živote nebudete dávať žiadne výzvy, žiadnu vyššiu sebadisciplínu nezískate.
Rovnako ako väčšina ľudí má veľmi slabé svaly v porovnaní s tým, ako silní by mohli byť, ak by trénovali, väčšina ľudí má nízku úroveň sebadisciplíny.
Bolo by chybou na seba príliš tlačiť pri pestovaní sebadisciplíny. Ak budete chcieť zmeniť svoj život cez noc tým, že si stanovíte tucty nových cieľov a očakávate, že ich dosiahnete konzistentným úsilím od ďalšieho dňa, takmer určite zlyháte. Bolo by to, ako keby išiel niekto do posilňovne prvýkrát v živote a pokúšal by sa cvičiť so 150 kilovou činkou na bench presse. Len budete vyzerať smiešne.
Ak zdvihne len 5 kíl, zdvihne len 5 kíl. Nie je žiadna hanba začať tam, kde práve ste. Spomínam si, ako keď som pred rokmi začal cvičiť s osobným trénerom, pri svojom prvom pokuse o zdvihnutie činky nad hlavu som dokázal zdvihnúť len 3,5 kilogramovú tyč bez závažia. Moje ramená boli veľmi slabé, pretože som ich nikdy netrénoval. Počas niekoľkých mesiacov som sa ale vypracoval na 30 kg.
Podobné je to so sebadisciplínou, ak ste momentálne veľmi Nedisciplinovaný, stále môžete použiť tú trochu sebadisciplíny čo máte, na vybudovanie ďalšej. Čím disciplinovanejšími sa stanete, tým jednoduchším sa Váš život stane. Výzvy, ktoré Vám prišli nemysliteľné, Vám prídu ako hry pre deti. Ako budete postupne silnieť, rovnaké závažia sa budú zdať ľahšie a ľahšie.
Neporovnávajte sa s ostatnými. To Vám nepomôže. Nájdete len to, čo očakávate. Ak si myslíte, že ste slabý, každý druhý sa bude zdať silnejší. Ak si myslíte, že ste silný, všetci ostatní sa budú zdať slabší. Nemá to význam. Jednoducho sa pozrite, ako ste na tom teraz a snažte sa v priebehu stať lepším.
Zoberme tento príklad.
Povedzme, že u seba chcete rozvinúť vlastnosť pracovať 8 čistých hodín práce každý deň, pretože viete, že sa to odrazí vo Vašej kariére. Dnes ráno som počúval audioknihy, ktoré uvádzali výsledky štúdie, podľa ktorej priemerný kancelársky pracovník strávi 37% svojho času náhodným komunikovaním s okolím, nehovoriac o ďalších nerestiach, ktoré zaberú viac ako 50% pracovného času neproduktívnym balastom. V tomto ohľade je teda dosť priestoru pre zlepšenie.
Napríklad sa pokúsite odpracovať čistú osemhodinovú smenu bez toho, aby ste odbiehali k difúznym záležitostiam, ale podarí sa Vám to len raz. Ďalší deň ťažko zlyháte. To je v poriadku. Zvládli ste jedno opakovanie osemhodinovky. Dve opakovania sú na Vás príliš. Takže trochu zvoľnite. Aká doba Vám umožní úspešne dosiahnuť 5 opakovaní (alebo celý týždeň)? Dokážete sústredene pracovať jednu hodinu denne, päť dní v kuse? Ak nie, stiahnite hodinu na 30 minút, alebo akékoľvek množstvo času, ktoré zvládnete. Pokiaľ sa Vám zadarí (alebo Vám príde, že by to bolo veľmi ľahké), vyberte väčšiu výzvu (teda zvýšte odpor).
Ak zvládnete týždeň na jednej úrovni, postúpte o krok budúci týždeň. Takto pokračujte s progresívnym tréningom, kým nedosiahnete svoj cieľ.
Aj keď podobné analógie nikdy nie sú dokonalé, získal som týmto postupom veľa. Zdvíhaním latky len o kúsok každý týždeň robíte to, čo zvládnete a postupom času silniete. Avšak pri posilňovaní prichádza činnosť, ktorú vykonávate, navnivoč.Zdvíhanie závažia žiadny priamy úžitok nemá – prospech prichádza vďaka nárastu svalov. Avšak pri pestovaní sebadisciplíny získavate prospech z práce, ktorú pri tom vykonáte, takže je to vlastne ešte lepšie. Je skvelé, keď výcvik prinesie nejakú hodnotu A VTEDY Vás ešte posilní.
Tento článok je prvý diel šesťdielnej série o sebadisciplíne.
Zdroj : www.stevepavlina.com