Na trhu dostanete tisíce rôznych zimných búnd s rôznymi vlastnosťami, cenami, z všelijakých materiálov. Poradíme vám, ako pri vyberaní bundy postupovať.
1) Najskôr si skúste uvedomiť, k čomu bundu potrebujete. Samozrejme, že by v nej malo byť hlavne sucho a teplo. Inou bundu ale potrebujete do mesta, inú na zimnú prechádzku do prírody, inú na snowboard alebo na bežky. Líšia sa nielen v dizajne, ale hlavne vo vrchných materiáloch, odolnosti a „zateplenie“. Nie každý si ale môže dovoliť niekoľko zimných búnd, preto je potrebné občas nájsť vhodný kompromis.
2) V zásade si môžeme vybrať z dvoch typov búnd – perové a syntetické. „Papérovky“ bezkonkurenčne najviac hrejú, pri športe to ale môže byť na škodu. Proste sa upečiete. Naviac je citlivejší na prevlhnutiu a správne skladovanie. U športu oceníte skôr syntetiku. Síce nemá také izolačné vlastnosti ako „pérová vetrovka“, zato viac odolá vlhku a vode a menej stojí.
3) Avšak treba také bežky vyžadujú skôr tenšie bundu a pod ňou viac vrstiev. Je potrebné zvážiť, ako chcete mať teplú bundu, či neuprednostnení viac vrstiev oblečenia. Výrobok by mal byť zároveň mäkký a dobre ohybný, aby lyžiarom nebránil v pohybe.
4) Tiež je potrebné rozmyslieť si, v ako extrémnych podmienkam budete bundu nosiť. Podľa toho potom voliť výšku vodného stĺpca, teda ako ľahko bunda zmoknú. Súčasné membrány sú schopné pojať 3000 – 20 000 milimetrov vodného stĺpca. 15 000 už možno považovať za naozaj špičkovú hodnotu. Ruka v ruke s vodným stĺpcom ale musíte sledovať priedušnosť, aby ste sa v bunde nepotili. Priedušnosť udáva, koľko gramov vodnej pary prejde metrom štvorcovým tkaniny za 24 hodín. Spravidla sa uprednostňuje kombinácia väčšieho vodného stĺpca a o fúz menšie priedušnosti.
5) U športové bundy myslite tiež na rôzne doplnky podľa toho, k čomu vám poslúži. Hodí sa impregnované zipsami a podlepené švy, aby vás neprekvapilo, že práve v týchto miestach zmoknú. Lyžiari a snowboardisti ocenia pružné lykrové rukavičky ako súčasť rukávov a nastaviteľné manžety na rukávoch
6) Syntetických materiálov už dnes na trhu nájdeme celý rad. Sympatex, GORE TEX, Microstretch, PolartecClassic, Micron66 a veľa ďalších. Rôzne značky často využívajú vlastné technológie a materiály. Dôležité je, sledovať u údajov spomínaný vodný stĺpec a priedušnosť.
7) Každý chce mať doma kvalitné oblečenie, ale veľakrát nemá dosť peňazí. Naozaj vysoko technologicky premyslené, drahé bundy obvykle využijete pri extrémnych podmienkach. Za tri tisícky korún už zaobstaráte veľmi slušnú a kvalitné bundu. Pozor na lacné bundy! Počítajte s tým, že naozaj nič nevydrží.