Podnikaním sa rozumie vlastnenie podniku alebo činnosť podnikateľa, pri ktorom má podnikateľ právo samostatne rozhodovať o zámere, právnej forme, organizácii, rozdelení zisku a iných skutočnostiach týkajúcich sa jeho podniku.
Ide v podstate o činnosť zameranú na dosiahnutie určitých cieľov, avšak nie každý z nás má na to aj dostatok finančných prostriedkov. Pozrime sa teda na to, ako sa dá začať podnikať aj bez peňazí.
Pracovať či podnikať?
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Niektorým ľuďom vyhovuje mať prácu ako zamestnanec alebo brigádnik, pričom im táto činnosť postačuje na dosiahnutie určitého životného štandardu. Ak však máte vyššie ciele a chcete mať väčšiu slobodu, práve toto vám dokáže ponúknuť podnikateľská činnosť. Začať podnikať však nie je len tak, pretože to už si vyžaduje značne vyššiu mieru zodpovednosti, odvahy a odolnosti voči stresu, prekážkam či rizikám.
V súčasnosti má veľmi veľa ľudí podnikateľské plány, avšak už len máloktorým z nich sa ich aj podarí naplniť. Najväčším problémom pre začatie býva u väčšiny ľudí hlavne nedostatok finančných prostriedkov, ktorých je pre začiatok potrebných naozaj nemálo. Niektorí ľudia sa rozhodnú vyriešiť problém so zháňaním financií na rozbeh podnikania svojrázne, napríklad predajom svojej zlatej medaile z olympíjskych hier. Pre tých, ktorý nemajú toľko šťastia a nevyhrali olympiádu sme pripravili pár tipov, ako vyriešiť problém so vstupným kapitálom.
Ako začať podnikať?
Myslíte si, že keď ste zamestnaný, ale aj napriek tomu nedokážete na začatie podnikania našetriť niekoľko desiatok tisíc eur, tak váš budúci biznis je úplne odpísaný?
Hoci to možno na začiatku budete mať v porovnaní s inými zložitejšie, aj tak sa to dá zvládnuť. Za úspešným vstupom do podnikania totižto nestoja len finančné prostriedky, ale aj pracovná sila, dostatok informácii (know-how) a čas, ktorý ste ochotný podnikaniu venovať. Vopred si naštudujte všetky potrebné informácie zo všetkých oblastí, pýtajte sa známych či kamarátov, ak niečomu nerozumiete a študujte čo najviac literatúry zameranej na podnikanie
alebo internetových publikácií o podnikaní. Nikdy neviete, či práve počas hľadania informácií nenarazíte na vhodného investora, ktorý vyrieši aj problém s financiami.
Ako získať peniaze pre začatie podnikania?
Málokto v dnešnej dobe dokáže za pomerne krátku dobu našetriť tak veľký balík peňazí, ktorý je na začiatok podnikania potrebný. Preto je jednou z možností, ako získať dostatok finančných prostriedkov, čerpanie podnikateľského úveru. Ten môžu získať nie len začínajúci podnikatelia, ale aj tí, ktorí už na trhu určitú dobu pôsobia a získať ho môžu jednak na založenie alebo rozvoj podnikania.
Typy podnikateľských úverov
Banky vám vedia poskytnúť investičné podnikateľské účty, z ktorých môžete finančné prostriedky využiť na financovanie rôznych investičných potrieb (napr. rekonštrukcia podniku alebo nákup dlhodobého majetku), úvery na konkrétne účely (nákup tovaru, financovanie pohľadávok, a iné) alebo bezúčelové úvery, vďaka ktorým sa môžete sami rozhodnúť, ako naložíte so získanými prostriedkami.
Podľa dĺžky doby splatnosti úveru sa tieto bankové produkty delia na krátkodobé úvery, pri ktorých býva väčšinou lehota na vrátenie peňazí dho jedného roka, ďalej sú to strednodobé úvery s dĺžkou splatnosti 4 – 5 rokov a dlhodobé úvery s lehotou splatnosti dlhšou ako 5 rokov.
Ako získať podnikateľský úver?
Samozrejmosťou je na začiatok výber vhodnej bankovej inštitúcie. To, ak si myslíte, že v banke kde máte vytvorený bežný účet, získate aj výhodnejší úver, nemusí byť vždy pravda. Kľúčovú úlohu pri výbere banky na získanie úveru zohrávajú najmä: výška poskytnutých finančných prostriedkov, výška úrokovej sadzby, lehota splatnosti úveru, poplatky za vedenie úveru a zložitosť jeho vybavenia.
Získať podnikateľský úver môžu mať zložitejšie začínajúci podnikatelia. Naopak, tí ktorí už majú svoj biznis rozbehnutý musia banke dokladovať informácie o histórii firmy, čo však nie vždy zabezpečí to, že im bude úver poskytnutý. Hlavne v prípade, ak nejde o pozitívnu históriu firmy.
A čo ďalej?
Otázka financií je dôležitá počas celého obdobia podnikateľskej činnosti, nie len na jeho začiatku. Preto je nevyhnutné vybrať si aj vhodnú banku na vedenie podnikateľského účtu, tak, aby ste neplatili zbytočné poplatky za jeho uzatvorenie, vedenie a využívanie, poprípade mali zo založenia aj nejaké výhody.
Výhodným sa javí napríklad mKonto Biznis, ktorého založenie aj vedenie je úplne zadarmo, rovnako ako aj prichádzajúce a odchádzajúce platby. Zadarmo máte aj výbery hotovosti z bankomatu na území SR, ale aj v zahraničí, pokiaľ výška výberu dosiahne minimálne 70 eur. Transakcie na svojom účte môžete bezplatne sledovať prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo internet bankingu.
Teraz navyše môžete využiť ponuku banky získať odmenu 45 eur. Stačí zaplatiť kartou k účtu mKonto Biznis ľubovoľnú sumu, za ktorú dostanete odmenu 1 euro. Za 5 platieb v mesiaci tak môžete počas prvých 5 mesiacov získať 25 eur. Takisto počas prvých 5 mesiacov môžete získať odmenu 4 eurá za každú prichádzajúcu platbu vo výške od 300 eur.
Spolu tak môžete získať ďalších 20 eur. Výsledná suma 45 eur síce nie je vysoká, ale povedzte, koho by nepotešila aj takáto čiastka, úplne zadarmo?