Naše podvedomie ovláda obrovskú časť nášho života.
Čo keby sme sa teda konečne prestali snažiť mať svoj život pod kontrolou a namiesto toho…
…ho konečne pod kontrolu skutočne dostať?
Myslíš, že by to mohlo pomôcť? Ja som si tým istý. Čítaj ďalej.
Ako dať svojmu povedomiu najavo, že svoje záväzky myslíš vážne
Všetci poznáme ten pocit, keď máme niečo spraviť, ale jediné čo v skutočnosti robíme je všetko pre to, aby sme sa úlohe vyhli.
Problém nastáva, keď sa to stane pravidlom.
Naše podvedomie totiž prijme myšlienku, že takýto “sme”. Že jednoducho nemáme svoj život pod kontrolou. Že nám chýba sebadisciplína. Že toto je naše “Ja”.
Nedávno som hovoril otcovi o štúdii USAToday, ktorá experimentálne dokázala, že ak si zapíšeme svoje ciele, naša šanca, že ich dosiahneme sa zvýši o 1100%.
Ten mi na to odpovedal niečo v zmysle:
“To hej… preto si svoje ciele väčšina ľudí nezapisuje. Oni ich v skutočnosti splniť nechcú.”
Vtedy mi niečo došlo. Keď spravíme záväzok a nedodržíme ho, bolí nás to.
Klesá tým naša sebaúcta a upadá náš sebaobraz. Keď si cieľ zapíšeme, už sa z toho nedá vyvliecť, nevyhovoríme sa. Nezabudneme na to tak ľahko.
Čo horšie, nedodržané sľuby (samým sebe) nám dávajú jasný signál. Signál, ktorý hovorí, že nemôžeme dôverovať svojim vlastným slovám. Nemôžeme sa na seba spoľahnúť.
Dobrá správa je, že rovnaký mechanizmus aký nás dokáže zničiť, vieme využiť aj na to, aby sme svoju sebaúctu, sebaobraz a úroveň kontroly vo svojom živote zvýšili.
Zvykni si mať svoj život pod kontrolou
Ako? Tu je odpoveď:
Zvyky.
Tým, že si povieš: “Od teraz, budem každý jeden deň robiť XY” a potom to robíš, dokazuješ podvedome samému sebe, že máš svoj život pod kontrolou. Každý jeden deň. Znova a znova.
Pointa je v tom, že sa nepotrebuješ zaviazať k ničomu veľkému. Nemusíš cvičiť 2 hodiny denne.
Sebadisciplína je ako sval. Ak začneš zdvíhať hneď od začiatku príliš ťažké váhy, zraníš sa. Síce nie fyzicky, ale mentálne. Sebaúcta, sebaobraz, sebakontrola… To všetko dostane facku.
Naopak ak začneš malými váhami, je omnoho pravdepodobnejšie, že dobehneš do cieľa.
Čo je malá váha? Nuž, tu je ten problém:
“Malá váha” je relatívny pojem. Pre každého to môže byť niečo iné.
Ak chceš žiť zdravšie, môžeš si sľúbiť, že každý deň si dáš jablko. Môžeš sa zaviazať k tomu, že každý deň si ráno zacvičíš 10 minút. Môžeš si sľúbiť, že prestaneš odkladať budík, keď zazvoní.
Môj absolútne najdôležitejší zvyk, ktorý mení smerovanie celého môjho dňa, je studená sprcha hneď po zobudení.
Trvanie? Asi 30 sekúnd. Iba 30 sekúnd denne, ktoré ovplyvnia zvyšných 24 hodín. Každý jeden deň.
Najdôležitejšie je, aby pre teba bol tvoj nový zvyk výstupom z komfortu. Aby to bolo niečo, čo síce nie je ťažké, ale ani tak úplne jednoduché. Ak by som si sľúbil, že si každé ráno dám horúci 30 minútový kúpeľ, asi by to veľa nevypovedalo o mojej sebadisciplíne.
Čo môžeš spraviť dnes
Je to jednoduché. Ja ti radím skúsiť toto:
- Vyber si svoju akciu.
- Zaviaž sa k nej.
- Sprav všetko preto, aby si svoj záväzok dodržal.
A čo potom? Pomôž ostatným:
Napíš do komentárov, dole pod článkom, čo je tvoj nový zvyk. Mnohí ľudia, ktorí ešte premýšľajú, sa tebou určite inšpirujú.
Moje meno je Radovan Jenčík. Som študent psychológie, Certifikovaný NLP Kouč a zakladateľ blogu Argument.sk, miesta kde sa cieľavedomí ľudia učia ako pomocou etického uplatnenia presvedčovacích techník NLP a sociálnej psychológie získať svoju výhodu na ceste k úspechu – v biznise aj v osobnom živote.