Je všeobecne známe, že pri výbere auta má každý jeden z nás odlišné kritéria hodnotenia. Farba, cena a výkon ani z ďaleka nepredstavujú tie najdôležitejšie požiadavky na celkovú kvalitu auta. Podstatným ukazovateľom ktorého by sme sa pri voľbe automobilu mali držať je práve jeho úroveň bezpečnosti.
Ak je jej miera naozaj nízka, len jedna jazda v takomto aute sa pre vodiča vozidla môže stať osudnou. Naopak, to vysoko spoľahlivé v prípade autohavárie môže ochrániť život nielen jazdca a spolujazdcov ale dokáže aj efektívne predísť zrážke s ostatnými účastníkmi premávky.
Zvažujete kúpu auta alebo by ste sa len radi dozvedeli nakoľko je vaše auto bezpečné? Ak ste odpovedali áno, pozrite sa na aktívne a pasívne prvky auta, ktoré sa starajú o jeho absolútnu bezpečnosť.
5 prvkov aktívnych bezpečnostných systémov
Protiblokovací systém ABS určite poznáte, keďže už 13 rokov je stálou súčasťou povinnej bezpečnostnej výbavy. Avšak okrem tejto skratky, existujú aj mnohé ďalšie, ktoré vám v krízovej situácii pomôžu váš život ochrániť.
ADM – Jedná sa o systém, pri ktorom zrkadlo automaticky stmavne a tak bráni oslneniu vodiča. Svetelným pôsobením sa zaoberá aj mechanizmus Adaptive light control. V priestore kde sa auto pohybuje, sú lúče svetla orientované rozdielnym smerom. Vďaka ALC systému, si ich vodič dokáže nasmerovať podľa vlastných potrieb.
BAS – Známy aj pod názvom asistent núdzového brzdenia. V krízových situáciách môže ABS pri brzdení vyvíjať nerovnomerný tlak na brzdy. Takáto priveľká záťaž spôsobuje nechcené uvoľňovanie pedálu. Práve v tomto momente nastupuje BAS, ktorý bez ohľadu na intenzitu došliapnutia pedálu vyvíja na auto maximálny brzdný účinok.
ESP – Ak vás niekedy počas jazdy prekvapil šmyk, pravdepodobne ste svoje auto stihli vyvážiť vďaka tejto technológii. ESP, slúži ako stabilizačný program, ktorý zdokonaľuje celkovú kontrolu riadenia a navyše efektívne spolupracuje so systémami ABS a ASR.
ASR – Keďže priamo súvisí s funkciou ESP, bolo by škodou ho pri zabezpečovaní nespomenúť. So zvýšenou rýchlosťou vozidla, narastá aj nebezpečenstvo prudkej zmeny smeru jazdy. ASR okrem jej priameho udržiavania, zabraňuje prekĺzaniu kolies nielen počas jazdy ale aj pri samotnom rozjazde.
Posilňovač riadenia – Vynikajúcim prostriedkom pri vozidlách, ktoré majú zaťaženú prednú nápravu. V prípade, že sa takéto vozidlo pohybuje nízkou rýchlosťou alebo stojí, je potrebné na otočenie volantu pôsobiť väčšou silou. Posilňovač riadenia tak silu potrebnú na otočenie volantu automaticky znižuje.
5 prvkov pasívnej bezpečnosti
Opierky hlavy – Viete si predstaviť že vlastníte auto ktoré ich nemá? Je jasné, že podporné opierky sú najbežnejším prostriedkom bezpečnej prevádzky. V prípade nehody sa pohybujú dopredu, čím predchádzajú zlomeninám krku aj lebky.
Airbagy – Utlmujú spôsobený náraz, pri ktorom sa telo šoféra automaticky tlačí na volant. Výhodou je, že ich nájdeme v prístrojovej doske nielen na nových, ale aj pri jazdených autách, vďaka ktorým si pocit bezpečia môže dovoliť absolútne každý.
Bezpečnostné pásy – Airbag náraz spomaľuje avšak nie je schopný udržať vodiča v pôvodnej polohe. Práve v tomto prípade sú potrebné bezpečnostné, pásy ktoré osoby vo vozidle nutne izolujú. Ľahostajnosť k ich používaniu pripravila o život nejednu osobu, preto je povinné si ich zapnúŤ pred každou jazdou.
Škoda Fabia – Je príkladom spoľahlivosti v priamej praxi. Štatistiky potvrdzujú, že práve ona patrí medzi jedno z najbezpečnejších áut. Testy preukázali, že pri ochrane dospelých osôb dosiahla 80 % úspešnosť. Ešte o 1% viac dostala pri výsledkoch bezpečnosti pri ochrane detí. Úspešnosť Škody Fabie potvrdzuje aj portál AAA AUTO, kde si drží prvé miesto v počte najpredávanejších áut u ľudí nad 65 rokov.