Ak máte byt, určite celkom dobre viete, kto z vašich susedov je zástupcom vlastníkov bytov a nebytových priestorov (čiže aj vás). Možno si však úplne dobre neuvedomujete, čo všetko patrí medzi kľúčové zodpovednosti takejto „pozície“.
Sprostredkovanie dôležitých informácií
Zástupca vlastníkov je akýmsi „mostom“ medzi vlastníkmi a spoločnosťou, ktorá robí správu bytových domov. Vlastníkom sprostredkuje dôležité informácie o opravách, investíciach, rôznych rozhodnutiach a dianí v bytovom dome všeobecne.
Riešenie problémov
Zástupca vlastníkov má tiež za úlohu riešiť problémy a sťažnosti vlastníkov. Môže ísť napríklad o sťažnosti ohľadom výkonu povinností správcovskej spoločnosti, ale aj o bežné susedské problémy ako napr., že niekto vo večerných hodinách spôsoboval hluk montážnou novej kuchynskej linky a kovania AVENTOS HK top a pod.
Zabezpečenie starostlivosti o spoločné priestory
Zástupca vlastníkov zodpovedá za riadenie a správu spoločných priestorov bytového domu. Či už ide o vchody, chodby, výťahy, alebo akékoľvek ďalšie priestory, podstatné je, aby boli udržiavané a aby sa v nich obyvatelia bytového domu cítili vždy príjemne a bezpečne.
Zastupovanie vlastníkov
Zástupca vlastníkov svojou činnosťou musí (logicky) zastupovať a chrániť záujmy vlastníkov. To znamená, že musí monitorovať dodržiavanie pravidiel a predpisov, dbať o spravodlivé postupy pri riešení problémov a iných situácií. Každý vlastník sa totiž musí cítiť zastúpený vo všetkých aspektoch riadenia bytového domu.
Prispievať k dobrej atmosfére medzi obyvateľmi
V neposlednom rade má zástupca vlastníkov za úlohu prispievať k súdržnej a podpornej atmosfére v rámci bytového domu. Či už skrz stretnutia, alebo rôznorodé komunitné aktivity, cieľom by malo byť, že obyvatelia bytového domu sa budú cítiť byť súčasťou aktívnej a súdržnej komunity.
Zdroj obrázka:
- Autor: ldprod / Stock.adobe.com