Pri slove „mandle“ sa všetkým milovníkom týchto obľúbených orieškov začnú zbiehať slinky. Lekár otorinolaryngológ si však pravdepodobne spomenie na svoju prácu. Odoberanie nosných a krčných mandlí rieši každý deň.
Nosohltanové mandle
Detský organizmus sa musí pasovať s rôznymi chorobami, medzi tie najčastejšie však patrí zväčšenie nosohltanovej mandle. Ide o zhluk lymfatického tkaniva, ktoré je uložené v nosohltanovej klenbe a plní zvlášť dôležitú funkciu.
Týka sa imunity, pretože „nosová“ mandľa tvorí ochranu pred vplyvom vírusov a baktérií, ktoré do tela vstupujú prostredníctvom dýchania. Okrem toho vytvára protilátky proti zápalom v tele a zhruba do tretieho roku dieťaťa je naozaj dôležitou súčasťou imunitného štítu.
Neskôr si organizmus vytvára aj iné formy obrany a nosohltanová mandľa už nie je taká významná. Ba naopak, je nadmerné zväčšenie môže spôsobovať chrápanie, dýchacie ťažkosti alebo zápaly dýchacích ciest. Vyberanie nosohltanovej mandle je v takýchto prípadoch namieste.
Krčné mandle
Dôležitou súčasťou imunitného systému detí sú aj krčné mandle, ktoré produkujú potrebné protilátky. Avšak pri opakovaných zápalových ochoreniach alebo nadmernom zväčšení by mali ísť von, pričom ich imunitnú funkciu po nich preberú ďalšie orgány.
Vyberanie krčných mandlí nie je neobvyklým javom ani u dospelých. Sprievodným javom problémov s krčnými mandľami sú neustupujúce bolesti kĺbov alebo hnisavé angíny a rôzne iné zápaly.
Pomôže aj laser
Moderná chirurgia si s vyššie popísanými problémami dokáže relatívne ľahko poradiť aj vďaka laseru, ktorý operačné zákroky urýchľuje a zefektívňuje. Lekársky laser stimuluje bunky a urýchľuje proces ich obnovy.
Jeho aplikácia na postihnuté miesta je preto po operáciách veľmi žiadúca, najmä ak je v snahe zdravotníkov urýchliť hojenie čo najviac.