Konečne ste sa odhodlali, že sa budete stravovať zdravo, cvičiť doma, častejšie chodiť na prechádzky či dokonca posilňovať s osobným trénerom?
Samozrejme sa tešíme z tohto vášho rozhodnutia, držíme palce pri plnení tohto predsavzatia a prajeme veľa úspechov. S týmto odhodlaním robiť niečo prospešné pre zdravie a zlepšenie psychickej pohody úzko súvisí aj zmena jedálneho lístka.
Či si necháte poradiť od odborníka, ktorý vám na mieru pripraví jedálny lístok, alebo si stravu upravíte sami podľa rád z internetu, je na vás. Ak sa ale rozhodnete pre druhú možnosť, mali by ste čo-to vedieť, ktoré zložky v strave ponechať, ktoré obmedziť a ktoré, naopak, do nového jedálneho lístka pridať.
Jednou z vecí, na ktoré určite narazíte, sú zdravé oleje. Keďže sa jedná o zaujímavú, ale zároveň aj trochu kontroverznú tému, budeme sa jej venovať v nasledovnom článku.
Nie je tuk ako tuk
Pri tomto slove sa mnohí z nás strasú. Pretože toto slovo sa nám často spája s obrázkom človeka, ktorý má kilá navyše. Tuky „nalepené“ na takomto človeku nie sú príťažlivé, tento obraz nemáme radi. Tuky však máme vo svojom organizme všetci, pretože sú spolu so sacharidmi a bielkovinami hlavnými zdrojmi živín, ktoré do tela prijímame a ktoré svojmu organizmu musíme dodávať, aby mohol fungovať.
Mali by sme sa ale naučiť rozoznávať dobré a zlé tuky. A podľa toho sa rozhodnúť, ktoré potraviny vo svojom novom jedálnom lístku ponechať, ktoré vymeniť za zdravšie alternatívy a ktoré bez milosti zo svojho taniera vylúčiť.
Nevyhnutnosť tukov v našom tele
Tuky naše telo potrebuje. Pôsobia ako jeho ochrana, podieľajú sa na stavbe bunkových membrán, nervových vláken a mozgu, sú dôležité pre tvorbu testosterónu. Chránia vnútorné orgány, robia telu aj akýsi obal a chránia ho pred chladom.
Dva typy tukov
Z hľadiska pôvodu môžeme tuky rozdeliť do dvoch skupín – rastlinné a živočíšne. Živočíšne tuky obsahujú potraviny ako maslo, masť, mliečny tuk v syroch a ďalšie potraviny. Rastlinné tuky, ktoré v tomto prípade nazývame oleje, pretože sú v tekutom stave, sú obsiahnuté napr. v slnečnici, repke, olivách, kokosovom oleji a pod.
Nasýtené a nenasýtené kyseliny
Sú dôležitým indikátorom, či sú potraviny, ktoré ich obsahujú, zdravé alebo nezdravé. Nasýtené mastné kyseliny zvyšujú hladinu cholesterolu, čo môže viesť k problémom s kardiovaskulárnym systémom, vznikom rakoviny či cukrovky, ktoré sú v posledných desaťročiach vnímané ako civilizačné choroby. Nachádzajú sa vo veľkom množstve v potravinách živočíšneho pôvodu – mäse, masle, masti a inde.
Nenasýtené mastné kyseliny patria k tzv. zdravým tukom. Dobré tuky obsahujú prirodzene mastné potraviny – slnečnica, rôzne druhy orechov (napr. vlašské orechy, arašidy, mandle), repkový olej a iné.
Ale napriek tomu, že ide o „zdravé“ tuky, je potrebné to nepreháňať s konzumáciou iba týchto tukov. Je potrebné mať vyváženú stravu a z času načas si dopriať aj nejaký ten „zlý“ tuk, aby naše telo a tráviaci systém nezleniveli.
Bio kokosový olej
Kokosový olej sa vyrába z čerstvej dužiny kokosov. Olej sa získava jej lisovaním alebo extrakciou. Kokosový olej je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny. Je zdrojom okamžitej energie a aj napriek tomu, že je bez vône, výborne chutí. Kokosový olej z dielne Powerlogy je vhodný aj ako dovolený doping pri redukcii váhy. Pýši sa prívlastkom BIO, čo znamená, že je vyrábaný bez použitia chemických prísad a nie je ani inak chemicky upravovaný. Keďže je lisovaný za studena, je vhodný aj na konzumáciu v oblasti RAW stravovania.
Tento kokosový olej sa okrem oblasti gastronómie často využíva aj v oblasti starostlivosti o telo. Hydratuje pokožku, pomáha redukovať vrásky. Má silné antibakteriálne účinky, pomáha pri problémoch spôsobených kvasinkovými infekciami. Ako súčasť povinnej letnej výbavy by nemal chýbať ani vo vašej cestovnej taške. Kokosový olej totiž chráni pokožku pred slnečným žiarením a pomáha k dosiahnutiu zdravého opálenia.
V dnešnej dobe sa tiež čoraz častejšie využíva na prípravu rôznych zdravých pokrmov. Môžete ho napríklad použiť pri príprave chutnej jablkovej torty.
Extra panenský olivový olej
O priaznivých účinkoch olivového oleja vieme už dávno. Za studena lisované, mechanicky spracovávané oleje, ktoré vďaka spracovaniu sa vyznačujú výraznou arómou a chuťou. Taliansky olej Sabino Leone je olej vyrábaný najmodernejšími a ekologickými spôsobmi.
Ako kokosový olej aj ten olivový je možné využívať nielen v kuchyni, ale aj ako prípravok na vašom kozmetickom stolíku.
K známym priaznivým účinkom olivového oleja patrí okrem iného schopnosť znižovať cholesterol, používa sa ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení a pred rakovinou, tuky v olivovom oleji posilňujú srdce a cievy. Panenský olivový olej je nápomocný aj pri problémoch so suchou pokožkou.
Stačí si suché miesta na tele každý deň potierať trochou kvalitného olivového oleja. Samozrejme, je veľmi vhodný do studených jedál. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako rozoznať kvalitný olivový olej, odporúčame nasledovný článok.
Všetko s mierou
Keď už máte jasnejšie v oblasti nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, je na vás, ako si tieto poznatky prevediete do života. Je nevyhnutné, aby ste pri túžbe po krajšej postave a lepšej psychickej rovnováhe zmenili aj to, čo budete jesť. Aj tu však platí pravidlo: „Všetkého veľa škodí.“
Preto aj pri zmene jedálnička postupujte pomaly. Dajte svojmu telu priestor a čas, aby si na nové jedlá a prísady zvyklo. Ak budete trpezliví, napokon sa vám odmení lepšou kondíciou, optimistickejším pohľadom na svet a psychickou pohodou.