Mali alebo nemali by sme si dávať veľké, drsné a odvážne ciele, u ktorých úspech zďaleka nie je istý (minimálne zo začiatku)?
Ja som vďačný za existenciu ľudí, ktorí si dávajú odvážne ciele. Moja krajina (USA) by inak neexistovala. Ani moje mesto, rodina, naše počítače, Internet, moje raňajky, sviatky a rôzne slobody a výhody, ktoré si dnes môžem užívať. Rada ľudí, ktorí sú mi blízky, by bola mŕtva, keby neexistovali ľudia s „nerealistickými“ cieľmi.
Pokiaľ si Hitler dáva veľké ciele a na opačnej strane nie je nikto, kto si dáva podobne veľké ciele ako Winston Churchill, tak… no, v statuse quo toho „quo“ veľa nezostane. Osobne by som oveľa radšej videl viac Winstonov Churchillov alebo Matiek Teréz alebo Stephenov Hawkingov, čo tu sú a snažia sa, zlyhávajú, než aby sa nesnažil nikto.
Pokiaľ si dáte veľký cieľ, a neuspejete, niečo sa naučíte. Pokiaľ si dáte veľký cieľ a uspejete, zožnete úspech a ešte sa niečo naučíte. Pokiaľ si nedáte cieľ vôbec, nič nezískate a nič sa nenaučíte. Na tomto procese nie je nič, čo by bolo nutne stresujúce alebo čo by narušovalo Váš vnútorný mier. Pre vytvorenie takého stresu je nutné uvažovať určitým spôsobom – báť sa zlyhania (čo je bohužiaľ veľa ľudí naučených robiť). Pracovať na veľkých cieľoch je ako hodiť si kockou – pokiaľ padne párne číslo, vyhráte trošku a keď nepárne, vyhráte veľa. Pokiaľ si nehodíte kockou, nevyhráte nič. To sú podľa mňa výborne šance – stávka, ktorú sa oplatí robiť často.
Druhá vec je, že väčšina ľudí podceňuje, aké ciele sú pre nich „realistické“. Stáva sa, že niektorí ľudia precenia svoje schopnosti a spadnú priamo na ústa. Ale ak sa nikdy trošku nepreceníte tým, že si dáte cieľ, čo je mimo Vaše súčasné schopnosti, nikdy nebudete vedieť, aké sú Vaše skutočné schopnosti a nezískate pre to cit. Nezmapujete vlastné hranice a riskujete tým, že strávite celý život hlboko pod Vašim potenciálom. A to je bohužiaľ niečo, čo robí väčšina ľudí.
Optimálna stratégia pre investovanie do Vášho života bude obsahovať aj zlyhanie. Rovnako tak, ako v investovaní peňazí – pokiaľ adaptujete stratégiu, čo 100% zaručuje, že nikdy nestratíte peniaze, bude to dlhodobo optimálne? Zďaleka nie. V skutočnosti nebudete môcť investovať vôbec do ničoho, pretože nič nie je skutočne bez rizika, nezískate žiadny úrok a už len kvôli inflácií budete peniaze strácať. To isté sa deje s Vašim fyzickým telom. Pokiaľ nikdy nenamáhate svoje svaly za Vaše súčasné schopnosti, tak nielenže si nezachováte súčasnú silu a nebudete silnejší, ale časom budete slabší a slabší.
A to isté sa stáva aj ľuďom, čo si nikdy nestanovili ciele, ktoré sú pre nich skutočnou výzvou. Časom mentálne zoslabnú a stratia viac a viac svojich schopností.
Zamyslite sa spätne na chvíľu nad svojím životom a spomeňte si na chvíle, kedy ste šli do skutočnej výzvy (či už ste uspeli alebo nie). Aký by ste boli dnes, keby ste nikdy nezískali tieto skúsenosti? Boli by ste silnejší alebo slabší?
Dať si cieľ a zlyhať pri pokuse o jeho dosiahnutie by sa nemalo brať ako nejaká strašná vec, ktorej by sme sa mali za každú cenu vyhnúť. V posilňovaní je zlyhanie cieľom tréningu. Dosiahnutie bodu, v ktorom zlyháte, je to, čo Vás nakoniec posilní. Vzpierač nenarieka nad tým, keď narazí na svoj limit a nerozhodne sa navždy zostať s 5-kilovou činkou, pretože 50-kilová je jednoducho ťažká. To by bola hlúposť. A rovnako tak Vy neplačte nad vlastnými neúspechmi v živote, keď narazíte na jednu z tých činiek, u ktorých sa zdá, že ju nemôžete zdvihnúť. Jednoducho urobte krok späť, usilujte o trošku ľahšiu činku a nakoniec budete dostatočne silný zdvihnúť aj tu ťažkú. Nerobte závery, že keď momentálne nemôžete zdvihnúť ťažkú činku (alebo dosiahnuť ťažký cieľ), tak ju nebudete môcť zdvihnúť nikdy alebo že je celý tento proces stresujúci a plný sklamania. Naučte sa milovať ten proces samotný.
Preložené z blogu www.stevepavlina.com