Negatívny vplyv človeka na prírodu je rok od roku zreteľnejší. To je tiež jeden z hlavných dôvodov, prečo ľudia stále viac dávajú prednosť ekologicky prevedeným domácnostiam. Aj vy plánujete riešiť hypotéku na dom a premýšľate, že sa obzriete po ekologickejšom a energeticky výhodnejšom bývaní? Zistite, čo taká domácnosť vlastne obnáša.
Upratovanie
Prvým krokom k domácnosti šetrnej k životnému prostrediu je zmena zabehnutých upratovacích rituálov. Chemikálie, ktoré každý deň používame nielenže zaťažujú prírodu, ale ohrozujú aj ľudský organizmus. Dajú sa pritom celkom ľahko nahradiť.
V dnešnej dobe máme na výber z niekoľkých druhov ekologicky nezávadných čistiacich prostriedkov, ktoré záujemcov často odradia vyššou obstarávacou cenou. Faktom však zostáva, že v dôsledku zaťažujú rodinný rozpočet menej.
Prvotné náklady sú síce vyššie, dlhšie však vydržia. Ak však zostávate niektorým produktom, o ktorých viete, že prírode neprospievajú, verní, je potrebné sa riadiť niekoľkými základnými pravidlami. Vždy používajte pomôcky na dávkovanie a riaďte sa odporúčaniami od výrobcu. Č
asto sa stáva, že ľudia pri upratovaní dávkujú prostriedok od oka, a presahujú tak odporúčanú dávku. Je dokázané, že cieleným dávkovaním dosiahnete zníženie spotreby až o polovicu. Čo sa týka prania, efektívne je dávať prací prášok priamo do bubna práčky a práčku spúšťať vždy, až keď je úplne naplnená.
Najväčším problémom je však používanie aviváží. Tie sú biologicky ťažko odbúrateľné a na čistotu bielizne nemajú žiadny vplyv. Skúste namiesto nich použiť pár kvapiek éterického oleja či dajte medzi šaty textilné vrecko s usušenú levanduľou.
Materiál
V ekologickej domácnosti hrá dôležitú úlohu aj materiál, z ktorého kupujeme nábytok. Pri výbere vybavenia uprednostňujte drevo pred kovmi a plastmi. Ťažba nerastných surovín často spôsobuje viac škôd než výrub.
V móde je teraz aj nábytok z paliet a ďalších hrubo opracovaných drevených výrobkov, ktoré sa s trochou starostlivosti v miestnosti krásne vynímajú a slúžia roky. Novinkou na trhu je tiež pevný kartónový nábytok. Kartónový nábytok je vyrábaný z veľmi kvalitnej až sedem vrstvovej lepenky.
Je pevný, má vysokú nosnosť a pevný vzhľad. Pritom je ľahký, ľahko prenosný a šetrný k životnému prostrediu. Najlepšie sa hodí na výstavy, veľtrhy a do interiéru. Rôzne druhy barových stolov z kartónu, kresiel, taburetiek a ďalších druhov môžete nájsť na eshope s obalovým materiálom Paketo.sk , kde ho vyrábajú vo vlastnej réžii.
Pozor si dajte aj pri výbere podlahovej krytiny. Vyvarujte sa PVC a dajte radšej prednosť linoleu. To je vyrobené z prírodných materiálov, je umývateľné, vydrží až tridsať rokov a jeho údržba je bezproblémová.
Úsporné spotrebiče
Pri nákupe spotrebičov hľadajte energetickú triedu A + či A ++. Dôležité je ale aj umiestnenie daného spotrebiča a ďalšie zaobchádzanie s ním. U chladničiek všeobecne platí, že by sme ich nemali dávať do úzkych priestorov, ani blízko k stene.
Teplé potraviny do nich nikdy nepatria, naopak je vhodné ich v nich rozmrazovať. Teplota v chladničke sa tak ochladí a spotrebúva sa menej energie. Šetrné k životnému prostrediu sú aj umývačky riadu, hoci si mnohí myslia opak. Napríklad, na dvanásť súprav riadu v umývačke spotrebujete cca 12 litrov vody.
Ak by ste to isté množstvo umývali ručne, spotrebujete cca 60 litrov vody. Čo sa týka osvetlenia, prejdite na LED svietidlá. Tie sporia elektrickú energiu až o 50% a majú niekoľkoročnú životnosť. Na osvetlení sa ale dá prírodne ušetriť aj výberom maľby. Svetlé odtiene odrážajú oveľa viac svetla ako odtiene tmavé.