Nie všetky zdravotné problémy postihujú mužov a ženy rovnako. Jedným z takých problémov, pri ktorých je v tomto výrazný nepomer (v tomto prípade tým, že ide o problém, ktorý postihuje častejšie ženy), je močová inkontinencia.
Aký má na zadržiavanie moču vplyv pôrod, či menopauza?
Močová inkontinencia, čiže nedobrovoľná strata moču z tela, sa u žien vyskytuje zhruba dvakrát častejšie ako u mužov.
Má na to vplyv jednak štruktúra ženského močového traktu, ale zároveň aj to, že inkontinencia má dve časté príčiny, ktoré sa týkajú výlučne žien: pôrod a menopauzu.
Prečo sa inkontinencia objavuje po pôrode? Dôvod je ten, že pôrod môže u ženy oslabiť, či poškodiť svalové a väzivové štruktúry panvového dna a tiež nervy zvierača močovej rúry. To následne vedie k zhoršenej schopnosti zadržať moč.
Pri menopauze sa zase znižuje hladina estrogénu v tele ženy, čo spôsobuje aj ochabovanie svalov panvového dna (a to vedie k inkontinencii). Svaly panvového dna oslabuje tiež zvyšujúca sa telesná hmotnosť, čo je jav, ktorý počas menopauzy zažije drvivá väčšina žien.
Čo robiť, ak vás trápi inkontinencia?
Čo však ženy, ktoré inkontinenciou trpia, pochopiteľne zaujíma najviac, je odpoveď na otázku, ako tento problém riešiť?
Prvým krokom by malo byť objednanie k lekárovi, ktorý vám odporučí konkrétny postup. Aj keď je to chúlostivejší problém, odbornej pomoci sa rozhodne netreba vyhýbať, keďže vám dokáže výrazne skvalitniť život.
Jedným zo spôsobov boja proti inkontinencii sú aj rôzne cvičenia na posilnenie svalov panvového dna. Mierne „okoreniť“ si ich môžete pomocou Venušiných guličiek.
Áno, primárne ide o erotickú pomôcku, ktorá sa však využíva aj pri problémoch s inkontinenciou. Pripomíname však, že prvoradá je návšteva lekára.
Zdroj obrázka:
- Autor: IHERPHOTO / Stock.adobe.com