Keď hovoríš niečo ako:
Kiež by som vedel písať lepšie, ale moje písacie schopnosti nie sú veľmi dobré.
… mnoho inteligentných ľudí skutočne počuje toto:
Kiež by som vedel písať lepšie, ale som príliš lenivý a nedisciplinovaný s tým niečo urobiť.
Tiež mám nízke sebavedomie, ktoré mi bráni veriť, že môžem tento nedostatok napraviť.
Pravdepodobne by ste sa mi mali vyhnúť a tráviť čas s niekým, kto si zaslúži viac.
Ako dospelý, ste zodpovedný za svoje vzdelanie. Ak zistíte, že máte nedostatky v určitej oblasti, vzdelávajte sa odbornejšie.
Mnoho ľudí zistí, že im chýba ranné vzdelanie, keď dosiahnu dospelosť. Nikto vlastne nevie, aké vedomosti a zručnosti budú pre nás neskôr v živote dôležité. A tak predpokladáme a často predpokladáme nesprávne.
Moje ranné vzdelanie bolo úžasné v hlavných predmetoch, ako je angličtina, matematika, veda, USA a európske dejiny. To tiež odviedlo dobrú prácu výučby službe druhým, sebadisciplíny a budovania charakteru. Mám šťastie, že som navštevoval 12 rokov súkromnú školu, kde štandard a kvalita výučby bola výrazne vyššia ako tá, čo moji spolužiaci zažili na verejnej škole. Nemal som šťastný pocit zo všetkých náboženských nezmyslov, ktoré do mňa bubnovali, ale sekulárne
predmety boli vyučované v špičkovom móde.
Tak dobré, aké to bolo, moje formálne vzdelanie vážne chýbalo v iných oblastiach, ako je programovanie, psychológia, medziľudská komunikácia, rozprávanie na verejnosti, ako si nastaviť a dosiahnuť ciele, ako vybudovať odvahu a ako vybudovať a prevádzkovať úspešnú firmu.
Mnoho technológií, ktoré používam dnes, neexistovali keď som bol v škole. Prvýkrát som použil Internet, keď som začal vysokú školu, a to bolo v pred webových dňoch. Rozhodne som sa nenaučil, ako vytvoriť webové stránky alebo vytvoriť internetový obchod, keď som bol v škole.
V záujme dosiahnutia svojich cieľov v živote, musel som vyplniť mnoho medzier v mojom vzdelaní. To si vyžiadalo disciplinovaný prístup ku sebavzdelaniu. Do dnešného dňa udržiavam rovnakú disciplínu. Pravidelne identifikujem medzery vo svojich vedomostiach a zručnostiach, ktoré by ma mohli držať späť od dosiahnutia svojich cieľov. Nastavil som si vzdelávacie ciele na vyplnenie týchto medzier a pracujem krok za krokom na dosiahnutí týchto cieľov. Obvykle sa jedná o kombináciu čítania, kontaktovania sa s odborníkmi a učenia sa od nich a z vlastného experimentovania.
Nikdy nekňučte o svojej nedostatočnej kvalifikácii alebo Vašom slabom vzdelaní. Nikdy nepoužívajte nedostatok know-how ako ospravedlnenie pre neschopnosť dosiahnuť cieľ. Je to správanie nízkej úrovne a to určite nepomôže. Je to tiež skvelý spôsob, ako odohnať úspešných ľudí zo svojho života. Jeden z mojich priateľov uvádza tieto nezodpovedné porazené typy ako planktón. Nie je to zvlášť súcitné označenie, ale ani „Ja neviem ako“ nie je obzvlášť dobrý dôvod neúspechu.
Môžete cítiť nedostatok v niektorých oblastiach. To je normálne. Ak máte pocit, že Vaše školské vzdelanie neurobilo veľmi dobrú prácu, je to škoda, ale je tak, ako to je.
Ak neviete ako, naučte sa ako. Používajte ten mozog, ktorý sa naučil ako chodiť, hovoriť a čítať. Je stále schopný ďalšieho vzdelávania, je to tak? Samozrejme že je!
Ak sa chystáte dostať kdekoľvek v živote, musíte prijať 100% zodpovednosť za svoje celoživotné vzdelávanie. Možno Vám vaši rodičia a školský systém dal dobrý začiatok. Možno že nie. Čokoľvek sa stalo v tomto ohľade, minulosť je minulosťou. Teraz je potrebné hľadieť do budúcnosti. Čokoľvek ste sa nenaučili vtedy, môžete sa začať učiť dnes. O niekoľko rokov môžete mať ekvivalent PhDr z predmetu, ktorý ste nikdy predtým neštudovali. Môžete sa naučiť nový jazyk. Môžete sa stať odborníkom na tému, v ktorej ste dnes len nováčik.
Používanie „Ja neviem ako“ ako výhovorku je dnes naozaj úbohé. V informačnom veku, kde si môže začať hľadať odpovede v priebehu niekoľkých sekúnd, táto únavná výhovorka z Vás urobí hlúpeho, lenivého a nehodného úspechu. Dokonca ani malé deti by nemali byť zastavené takouto falošnou prekážkou.
Až budete nabudúce cítiť sklon povedať „ja neviem ako“, povedzte namiesto toho „učím sa ako“.
Majte aspoň zmysel pre Google „how to . . . „. Informácie, ktoré potrebujete, aby ste mohli začať, máte už na dosah ruky.
Premýšľajte o vzdelávacích deficitoch, ktoré chcete napraviť a vytvorte si nový vzdelávací cieľ práve teraz. Čo presne sa chcete naučiť a ako skoro? Potom si naplánujte nejaké kroky, ktoré budete potrebovať nasledovať. Hľadajte knihy na čítanie, kurzy a odborníkov na diskusie. Teraz sa dajte do práce a začnite sa učiť. Začnite tým, že vezmete jednu knihu a začnete čítať prvú kapitolu. Už žiadne mdlé výhovorky!
Za preklad článku od motivátora Steve Pavlina ďakujem autorke blogu www.stevepavlina.sk