Vonku sa ochladzuje, dni sa skracujú a pomaly na nás sadá jesenná únava, ktorá dokáže dať organizmu poriadne zabrať. V rámci udržania si zdravej fyzickej i psychickej kondície je preto dôležité dopriať si pravidelný oddych. Kde najradšej Slováci oddychujú a aké aktivity pri načerpaní novej energie uprednostňujú?
Slováci pri cestovaní po rodnej krajine uprednostňujú kratšie výlety vo forme predĺžených víkendov. Podľa prieskumov agentúry TNS Slovakia z roku 2014 najviac Slovákov (71 %) považovalo za atraktívnu lokalitu Vysoké Tatry.
Približne 50 % respondentov uprednostňovalo Nízke Tatry a Bojnice. K ďalším obľúbeným lokalitám patrila Orava, Liptov, Slovenský raj, Kremnica či Banská Štiavnica.
Z aktuálneho prieskumu vyplýva, že pre viac ako 53 % opýtaných je pri výbere lokality na jesenný oddych dôležitá možnosť aktivít a výletov v blízkom okolí, rovnako ako blízkosť prírody. Vyše 36 % uprednostňuje wellness pobyty a len necelým 10 % respondentov stačia aktivity areálu hotela, do ktorého sa rozhodnú zamieriť.
Nádhernú prírodu, ktorú ľudia v rámci cestovania po Slovensku uprednostňujú pred ruchom miest, poskytujú napríklad stále nepoznané krásy Záhoria. Osem hektárový park hotela na úpätí Malých Karpát, ktorý je sprístupnený aj pre širokú verejnosť, ponúka naozaj rozmanité možnosti využitia.
Okrem prechádzky či člnkovania na jazere môžu návštevníci stráviť aktívny oddych vo forme športu, napríklad tenisu, futbalu, plážového volejbalu, bedmintonu a ďalších. Rovnako si odpočinú aj rodiny s deťmi.
Pre najmenších sú k dispozícii rôzne ihriská a preliezačky, prípadne piknik pre celú rodinu. Zanietení rybári si zasa prídu na svoje v rašeliniskových jazerách.
Okrem prírody je druhým dôležitým kritériom pri výbere miesta na oddych aj wellness. Slováci ho navštevujú stále málo. Viac ako 50 % ľudí využíva v rámci návštevy wellnessu iba vírivky a bazén, 26 % masáže a približne 23 % si dopraje aj zdraviu prospešnú saunu.
„Ak si človek začne uvedomovať, že je skutočne unavený, treba urobiť niečo pre svoje telo, pretože úľava nepríde sama od seba. Treba si určiť priority,”
vysvetľuje masérka a vedúca wellness v hoteli Malvázia Alena Tóthová.
Túto procedúru by ľudia mali zahrnúť do starostlivosti o svoje telo v pravidelnom intervale. Vďaka nej sa nabudia, zrelaxujú, načerpajú novú energiu a vyhnú sa jesenným depresiám.
„Určite je dobré si saunu dopriať aspoň raz do týždňa. Človek sa po nej cíti príjemne unavený, ale časom sa dostavia pozitívne účinky, za ktoré sa vám telo poďakuje. Sú to veci, ktoré, ak zaradíte do svojho života, nepochybne prinesú uvoľnenie. Výsledky by mali byť viditeľné už po mesiaci,”
hovorí odborníčka. Je nutné si uvedomiť, že to nie je len o saunovaní. Treba sa naučiť vypnúť a nie neustále premýšľať nad problémami.
„Na to funguje napríklad meditácia,”
odporúča.
Posilniť imunitu si možno aj pomocou Kneippovej metódy. Technika spočíva v striedaní prúdov studenej a teplej vody na určité časti tela.
„Robiť ju môžeme aj doma v sprche,”
hovorí odborníčka. Podľa slov masérky klienti stále najviac uprednostňujú klasickú masáž. Málokto sa pustí do skúšania nových druhov.
„Masáž by sa mala absolvovať aspoň raz za mesiac, no ľudia sa boja experimentovať. Zvolia si väčšinou klasickú masáž, hoci sú aj iné druhy, ktoré sú oveľa jemnejšie, napríklad havajská,”
dodáva Alena Tóthová, ktorá odporúča aj rašelinové zábaly. Tie u nich vo wellnesse používajú na uvoľnenie svalstva, zlepšenie pokožky vďaka obsahu minerálov a celkovú regeneráciu organizmu.
Nech sa už v prípade návštevy Záhoria rozhodnete pre ktorúkoľvek formu relaxu, určite nezabúdajte na to, že oddych si treba dopriať pravidelne. Vaše telo sa vám za to poďakuje.