Komfortná zóna človeka (alebo tiež zóna pohodlia) predstavuje všetko to, čo patrí do nášho sveta plného istoty a bezpečia. Sú to ľudia, zvieratá, veci, ktorými sa človek obklopuje rád, ale tiež záujmy a činnosti, ktoré človek vykonáva s potešením. Je to jednoducho priestor človeka, v ktorom sa cíti príjemne a spokojne.
Prekračovať komfortnú zónu sa učíme už v detskom veku, no to neznamená, že v dospelosti sa o to už usilovať nemusíme… Práve naopak.
Krok do neznáma – čo Vás čaká?
Opustenie svojej bezpečnej zóny je často sprevádzané strachom, úzkosťou, hnevom či pocitmi odporu až znechutenia. S prílevom negatívnych emócií sa prejavujú aj negatívne myšlienky typu „Nechce sa mi!“ alebo „Ja to nedokážem!“.
Až po prekonaní prvotných prekážok nastáva fáza, v ktorej človek zmobilizuje všetky svoje fyzické i psychické sily, aby dosiahol svoj cieľ. Ak sa nepoddá a zotrvá vo svojom úsilí, čaká ho zaslúžený úspech. A jeho myseľ ovládne radosť a pocit hrdosti.
Príklady vystúpenia z komfortnej zóny:
Obdivujete odvahu svojho známeho, ktorý pracuje v zahraničí? Vážite svojho priateľa, ktorý neoblomne podniká aj napriek mnohých problémom? Aj to sú príklady ľudí, ktorí vystúpili zo svojej komfortnej zóny.
Na to, aby ste opustili bezpečie Vašej zóny pohodlia niekedy stačí, že uprednostníte potreby svojich blízkych pred svojimi, aj keď je to pre Vás nepríjemné či nepohodlné riešenie. Komfortnú zónu tak možno prekračujete denne aj niekoľko krát, no ani o tom netušíte. Spoznávate sa v nasledujúcich riadkoch?
- Napriek tomu, že neznášate ranné vstávanie, zobudili ste sa skôr kvôli tomu, aby ste vyvenčili svojho psa.
- Manželka Vás poprosila, aby ste po práci nakúpili a hoci ste veľmi unavený, premôžete sa a nakúpite.
- Stojíte na autobusovej zastávke, potrebujete si prečítať informácie z cestovného poriadku, ale zabudli ste si doma okuliare. O pomoc požiadate spolucestujúceho aj keď nemáte náladu na rozhovor s cudzím človekom.