Čo môže spôsobiť nekvalitný spánok? Kardiovaskulárne choroby. Neurologické problémy. Obezitu. Depresie. Spomalené reakcie. Svalovú slabosť. Nepochybne si ceníte svoje zdravie a chcete prežiť dlhý plnohodnotný život, preto vám dáme 3 najdôležitejšie tipy, ako docieliť zdravý spánok.
Oddajte sa tme, tichu a komfortu
Spánok vyžaduje primerané podmienky. Tie určite nedocielite na starom rozvŕzganom gauči pri zapnutom televízore v obývacej izbe. Zaobstarajte si kvalitný matrac, ktorý poskytne vášmu telu dostatočnú podporu, umožní vám zaujať anatomicky prirodzenú a pohodlnú polohu, nikde vás nebude tlačiť a dá vám možnosť sa rýchlo presunúť do ríše snov. Bez zdĺhavého prevaľovania, neustáleho prebúdzania.
Správny matrac však nestačí. Ak túžite po zdravom spánku, zaspávanie na správnom matraci musí prebiehať v pokojnej atmosfére spálne. Odstráňte z miestnosti zasvätenej spánku, toľko elektroniky, koľko dokážete. Intenzívna žiara televízie, mobilu či monitora počítača nedovolí mozgu prejsť do spánkového režimu.
Mozog potrebuje tmu, aby začal vyplavovať hormón melatonín, ktorý riadi rytmus deň-noc a dáva telu signál, kedy je čas vypnúť a začať regenerovať. Zároveň by vás nemal pri spaní sprevádzať hluk, ktorého príčinou sa môžete častejšie prebúdzať.
Pred ľahnutím na lôžko nezabudnite spálňu vyvetrať a teplotu v nej ideálne znížiť na 18 °C. V chladnejšom prostredí doplnenom o čerstvý vzduch sa zaspáva oveľa jednoduchšie. Len čo vyvetráte, okno zatvorte a zatemnite, aby vás nerušil hluk či svetlo z vonku.
Cvičte, relaxujte, meditujte
Než pôjdete spať, mali by ste svoje telo upokojiť. To môžete docieliť pomocou naťahovacích a meditačných cvičení. Vynechajte však také aktivity, pri ktorých sa zapotíte, a ktoré vám zdvíhajú tepovú frekvenciu. Skôr by vás nabudili než upokojili. Vyberte si radšej jogové cvičenia, pilates či priamo meditácie.
Ak cvičenie doplníte o aromaterapiu prostredníctvom vonných sviečok či esenciálnych olejov, proces upokojenia organizmu sa zrýchli. Skrz pretiahnutie sa pred spaním si prečistíte myseľ a zabránite tak nechcenej nadmernej aktivite mozgu. Rovnaký nežiaduci účinok vyvoláva aj snaha riešiť pred spaním problémy či hádky.
Nie nadarmo sa hovorí „Ráno múdrejšie večera.“ Ak sa vám nechce cvičiť, môžete si dopriať krátku večernú prechádzku a vykročte v ústrety zdravému spánku.
Dodržujte pravidelný režim a životosprávu
Svoje bezsenné noci zaručene premeníte na zdravý spánok, ak začnete dodržovať určité rituály a pravidelný denný režim. Organizmus si zapamätá, kedy prichádza čas sa upokojiť a uvoľniť. Len čo teda zaľahnete do postele, bude to vaše telo očakávať a spánok sa dostaví rýchlejšie.
Tento proces môžete podporiť aktivitami, po ktorých bude vždy nasledovať zaspávanie. Unavte oči čítaním, spomínaným cvičením alebo večerným kúpeľom. Po pár dňoch si vybudujete patričnú asociáciu a sami sa naladíte na spánkovú vlnu.
Súčasťou predspánkových rituálov by malo byť striktné stravovanie. Minimálne 4 hodiny pred spaním nepite alkohol, ani tekutiny obsahujúce kofeín. Taktiež sa vyvarujte sladkým, slaným, tučným a ťažkým jedlám. Pocit ťažkosti dokáže spánok výrazne oddialiť, rovnako ako prijatý cukor.