Pod slovom luxus sa už dnes nezaraďujú iba drahé športové autá alebo honosné rodinné vily. Dnes žijeme už v dobe, kedy môžeme luxus nosiť aj na sebe samom v podobe oblečenia a rozmaznávať tým naše Ja. Jedným takýmto kúskom oblečenia je aj kašmírová vlna alebo jednoducho povedané kašmír. Kašmír patri k tým najluxusnejším prírodným textilným materiálom, ktoré má človek k dispozícii. Medzi jeho hlavné výsady patrí to, že je extrémne jemný, veľmi ľahký a zároveň dokáže poskytnúť veľkú hrejivosť a na dotyk je príjemne mäkký. Aby tých dobrých vlastností nebolo málo, tak treba pripomenúť, že aj výborne drží tvar, nekrčí sa a ma veľmi dlhú životnosť. Ku kašmíru sa viaže veľmi zaujímavý príbeh. Jeho vlna sa totiž získava vo veľmi vysokých nadmorských výškach, v himalájskych oblastiach. Vyčesáva sa kašmírskym kozám z oblasti slabín – nachádzajú sa tam tie najjemnejšie vlákna. Týchto vlákien najvyššej kvality však nie je veľa – preto sa ich dá z kašmírskej kozy ročne získať iba 50-150 gramov.
Kde sa vzal, tu sa vzal kašmír.
V 16. storočí po severoindickej provincii často putovali čínsky, afgánsky a tibetský obchodníci, ktorí miestnym remeselníkom nosili a predávali suroviny, z ktorých vyrábali výnimočne jemné a zafarbené šály Tieto šále si získali takú pozornosť, že aj samotný indický cisár Akbar Velký ( 1542 – 1605 ) si túto textíliu veľmi obľúbil. Jeho šatník obsahoval údajne obrovské množstvo kašmírových šálov a tiež v rôznych odtieňoch. Považuje sa dokonca, že práve on bol prvým veľkým propagátorom kašmíru. V nasej západnej kultúre sa však táto látka objavuje až okolo roku 1800, kedy sa prvé kašmírové šále dostali do Paríža a vzbudili tu obrovskú pozornosť u verejnosti.
V 70 tich rokoch navštívil krajinu Kašmír majiteľ krajčírstva z Bradfordu zo Škótska Joseph Dawson a študoval tu postup výroby kašmírovej latky. Po tomto samoštúdiu tento postup výroby ešte zdokonalil a začal si sám vyrábať túto textíliu, ktorej suroviny si aj sám dovážal z Činy. Až do dnešného dňa sa jeho spoločnosť zaraďuje medzi najväčších svetových výrobcov 100% kašmíru. Aj malé škótske krajčírstva dodnes vyrábajú najkvalitnejšiu kašmírovú latku.
Pri zrode súčasných populárnych kašmírových výrobkov stáli v 20 tich rokoch módny návrhári Jean Patou a Coco Chanel, ktorí ako prví do svojich módnych kolekcií túto jemnú textíliu začali postupne viac a viac pridávať. K popularite kašmírových výrobkov sa po 2 svetovej vojne dostalo aj vďaka dvom firmám – britskej N. PEAL a talianskej Loro Piana. Kašmír si našiel miesto aj v Holywoode, kde ho s obľubou začali nosiť a prezentovať filmové hviezdy ako Marilyn Monroe, Elisabeth Taylor či Gary Cooper.