Muži sa tradične považovali za živiteľov rodiny. Zaobstarávali potravu, strechu nad hlavou a všetko dôležité, čo rodina ku svoje spokojnosti potrebovala. V tejto situácii nastáva v posledných časoch ale zlom a platiť to už nemusí. Nový prieskum ukázal, že práve práca je veľmi veľkou príčinou problémov duševného zdravia u mužov.
Prečo je tomu tak
Asi 200 000 mužov ročne hlási pocit stresu, úzkosti alebo depresie z dôvodu práce, čo predstavuje 1,2 % zamestnaných mužov. V prieskume v oblasti zdravia 34 % mužov uviedlo, že sa cítia neustále vystresovaní alebo pod tlakom.
Pomoc sa im ale hľadá ťažko, pretože sa často nikomu s týmito poruchami nepriznajú a trpia ďalej. Cítia sa zahanbení, pretože by zrazu nespĺňali požiadavky, ktoré sa vo všeobecnosti na nich kladú.
Ktoré duševné poruchy nás môžu v dôsledku náročnej práce postihnúť
Samozrejme, že človek si musí svoje zdravie strážiť v prvom rade sám a vyhýbať sa situáciám, ktoré pôsobia na jeho telo, organizmus a psychiku nepriaznivo. Ak je množstvo tovaru na obchodných váhach v rámci normy vyššie, nebojte sa požiadať o pomoc kolegov. Človek nie je stroj a nakoniec aj ten sa dokáže veľmi rýchlo pokaziť. Jeho jediná výhoda spočíva v tom, že necíti žiadnu bolesť.
Zoznam duševných porúch je široký, viac informácii vám určite poskytne nejedna odborná stránka internetu, kde si všetko dôležité môžete vytlačiť vďaka lacným tonerom do tlačiarne, no tie základné, ktoré vás môžu ohroziť si je dobré v skratke pripomenúť:
- stres
- úzkosť
- depresia
- obsedantno kompulzívna porucha
- poruchy príjmu potravy
Podpora duševného zdravia na pracovisku
Problémy duševného zdravia môžu postihnúť každého jednotlivca bez rozdielu a ohľadu na vek alebo postavenie, preto mnohí zamestnávatelia čoraz viac chápu dôležitosť znižovania nebezpečenstva stresu, prepracovania a tesných termínov.
Problémy s napätím a duševným zdravím sú hlavnou príčinou neprítomnosti, čo môže spôsobiť organizáciám značné problémy, preto je dôležité podniknúť kroky na podporu zamestnancov a zabrániť eskalácii týchto problémov. Ide najmä o:
- povzbudenie ku otvorenej komunikácii
- dôležitosť rovnováhy medzi osobným a pracovným životom
- podporu
- aktivity mimo pracoviska
Je aj na vašej zodpovednosti, ako si viete rozvrhnúť prácu a reagovať na okolité podmienky. Nikdy to ale nerobte na úkor zdravia. Máte len jedno.