Holandsko, Nórsko a Veľká Británia sú krajiny, ktoré už majú jasné plány na obmedzenie používania kotlov na zemný plyn pri novostavbách.
Naprieč Európou dochádza k postupnému zákazu používania neefektívnych kotlov na tuhé palivá, ambiciózne národné plány urýchľujúci tento proces nájdeme napr. v Rakúsku či Švédsku, vedľa toho sú tu lokálne plány, napr. zoskupenia miest s názvom C40. Veľmi dôležitou otázkou teda je: čím budete v budúcnosti kúriť vy, ako súčasné trendy ovplyvnia váš existujúci zdroj tepla?
Obstaranie nového zdroja tepla predstavuje investíciu v poriadku desiatok až stoviek tisíc korún a očakávame, že nám bude spoľahlivo slúžiť desiatky rokov. Teraz viac ako inokedy je potrebné brať pri výbere zdroja tepla ohľad na trend presunu k obnoviteľným zdrojom energií, ktorý nie je v Európe žiadnou novinkou, „iba“ dochádza k jeho urýchľovaniu a fázi, kedy už jednotlivé opatrenia majú reálny dopad na samotné domácnosti.
V západnej Európe, ktorá je v tomto trende ďalej než tuzemsko, sú už dnes tepelné čerpadlá často najpoužívanejším zdrojom tepla pri novostavbách, prípadne primárnym zdrojom tepla pre systémy diaľkového vykurovania.
Pre inšpiráciu nemusíme chodiť ďaleko, nájdeme ju napríklad v Maďarsku, Rakúsku (konkrétne Viedni), Nemecku, Švajčiarsku, naprieč Škandináviou. Ako ukážky konkrétnych projektov môžu slúžiť:
- Mníchov a jeho ambície zvýšiť podiel geotermálnej energie na celkových dodávok tepla na 70 %.
- Viedeň a jej plány na zvýšenie podielu geotermálnej energie na celkových diaľkových dodávkach tepla na 10 %.
- Györ, resp. tu umiestnená továreň automobilky Audi, ktorá pokrýva 70 % svojej celkovej spotreby skrze tepelné čerpadlá.
- Kodaň pokrývajúca 98 % dopytu po teple zo strany domácností z odpadového tepla tamojšieho prístavu.
Veľkú úlohu vo vykurovaní rezidenčných budov budú hrať vietor a geotermálne teplo. V prvom prípade sa pravdepodobne bude jednať o využitie v rámci lokálnych dodávok skrz čerpadla umiestnené priamo pri nehnuteľnosti, v druhom potom ako o lokálnej, tak diaľkové dodávky.
V USA si geotermálne teplo vyslúžilo označenie „nová ropa“, v Európe sú geotermálne tepelné čerpadlá označované za „nové jadrové reaktory“, najmä s ohľadom na rozsah svojej využiteľnosti.
Ak dnes vyberáte nový zdroj tepla, vezmite do úvahy jeho schopnosť „prežiť“ aj vo svete preferujúcim obnoviteľné zdroje energie. Odmenou vám budú nielen nižšie účty za teplo bez ohľadu na aktuálne ceny uhlia, plynu, dreva a pod., ale aj vyšší komfort a dobrý pocit, že ste prispeli k zlepšeniu životného prostredia v okolí, kde budete vy a vaša rodina tráviť veľkú časť svojho života .
- Zdroj obrázku: chanonnat srisura / Shutterstock.com