Detstvo a kariéra.
Ak by sme úspešným ľuďom z celého sveta položili otázku, kto alebo čo im pomohlo dosiahnuť finančné úspechy v ich obore, isto by v obrovskej miere medzi odpoveďami zaznelo jedno meno. Tento muž naučil ľudí jednu dôležitú vec. Žiť svoj život v presvedčení o tom, že všetko máme vo svojej moci alebo – presnejšie vyjadrené – v moci svojich myšlienok. Dnešný príbeh je o ceste Napoleona Hilla.
Narodil sa 26. októbra 1883 v americkom štáte Virginia v jednoizbovom zrube v horách. Keď mal Napoleon 10 rokov, tak ich rodinu postihlo nešťastie, pri ktorom mu zomrela matka. Neskôr sa jeho otec druhýkrát oženil a z Napoleona sa v puberte stal rebel. Ako sa jeho „nepokojná povaha“ prejavovala, to presne nevieme, no vieme jedno, že v tomto období začal písať svoje prvé články do miestnych novín ako tzv. „reportér z hôr“. Zarobené peniaze si odkladal a neskôr ich použil pre svoje štúdium na právnickej škole. Štúdium síce začal, no nakoniec ho nedokončil. Je dosť možné, že ak by štúdium zavŕšil získaním doktorského titulu, svet by prišiel o jedného z najvýznamnejších ľudí pôsobicich v oblasti osobného rozvoja.
Životný zlom.
Noviny, pre ktoré písal mu jedného dňa, dali úlohu, ktorá neskôr ovplyvnila celý jeho život. Mal napísať sériu článkov o najúspešnejších ľuďoch tej doby. A tak dostal Napoleon Hill možnosť týchto ľudí osobne ponavštevovať a urobiť s nimi rozhovory. Napoleon to bral ako prácu, ktorú mu nariadil jeho šéf a vôbec netušil, že jedno z týchto stretnutí prinesie do jeho života obrovský zlom. Bolo to stretnutie s človekom menom Andrew Carnegie, ktorý bol vtedy priemyselným magnátom. V ich rozhovore sa pokúsili spoločne nájsť vzorec, ktorý „funguje“ v živote bohatých ľudí a prináša im úspechy. Tento rozhovor natoľko zaujal aj samotného Andrewa, že navrhol Napoleonovi, aby urobil osobné rozhovory s viac ako päťsto milionármi tej doby, ktorí svoje bohatstvo vybudovali od nuly. Úloha bola jediná – prísť na onen tajomný vzorec, ktorý by mohol použiť aj priemerný človek, a ktorý by mu časom pomohol dosiahnuť úspešné výsledky.
Hľadanie vzorca.
Zaujímavosťou je, že za túto prácu nedostal Napolenon žiadny plat, no aj napriek tomu sa jej venoval takmer dvadsať rokov. Počas tej doby si vytvoril osobné vzťahy s ľuďmi ako Henry Ford, Thomas Alva Edison, Alexander Graham Bell, Theodore Roosevelt, John D. Rockefeller a s mnohými inými bohatými a úspešnými ľuďmi tej doby. Napoleon si získal u Andrewa Carnegieho takú dôveru, že ho menoval za svojho poradcu. V roku 1928 spoločne s Carnegiem vydali knihu s názvom „Zákon úspechu“ ( The Law of Success ), prostredníctvom ktorej priniesli ľuďom v celej Amerike a neskôr aj celému svetu základné kroky potrebné k dosiahnutiu výrazných zmien v živote úspešných ľudí. O čosi neskôr z pera Napoleona Hilla vyšla ďalšia kniha, ktorá je dodnes považovaná za knihu kníh v oblasti osobného rozvoja a zároveň je aj najpredávanejšou. Aj u nás na Slovensku je veľmi populárna a nesie názov – Myslením k bohatstvu ( Think and Grow Rich ) .
Do dnešného dňa sú diela Napoleona Hilla stále aktuálne a osobne som presvedčený, že budú formovať ďalšie desiatky rokov všetkých ľudí, ktorí chcú osobne rasť a svoj život chcú mať vo vlastných rukách. Ak to s osobným rozvojom myslite vážne, tak kniha :Myslením k bohatstvu“ nesmie vo vašej knižnici rozhodne chýbať.